• Головна
  • Держбюджет-2017: Для економії на українцях використовують методи СРСР
15:24, 24 вересня 2016 р.

Держбюджет-2017: Для економії на українцях використовують методи СРСР

Бюджет-2017 вирішили рятувати за рахунок працюючих пенсіонерів, дрібних підприємців і студентів. Виплати будуть отримувати не більше 20% учнів.

У середу, 21 вересня, в Раді презентували бюджет-2017. Судячи з проекту, Кабмін пропонує наповнювати казну за рахунок дрібного бізнесу, працюючих пенсіонерів і хоче заощадити на студентах. А у експертів викликає питання бажання Мінфіну отримати доступ до баз даних, включаючи реєстр виборців і акти громадянського стану.

"Про бізнес забуваєш"

У бюджеті передбачені нові правила сплати єдиного податку для самозайнятих підприємців. Це лікарі, перукарі, юристи, нотаріуси, артисти. Зараз за підсумками місяця вони платять єдиний соцвнесок, якщо в поточному місяці отримали прибуток. Якщо місяць був невдалий, то податок можна не платити. Але з 2017 року (з 1 січня внесок дорівнює 350 грн) ЄСВ пропонується виплачувати обов'язково раз на місяць.

Всіх українців, які працюють на себе, змусять платити податки

Кабмін виправдовується проблемами з наповненням Пенсійного фонду (ПФ) і каже, що це допоможе скоротити його дефіцит. А в Раді впевнені, що нововведення вб'є залишки дрібного бізнесу, який ще не пішов у тінь. «Люди не зможуть платити ЄСВ при відсутності доходу, тому підуть здавати свідоцтва про право займатися підприємницькою діяльністю», - вважає нардеп Оксана Продан. Вона пообіцяла внести поправку, яка скасує пропоновану норму.

«В місяць підприємець повинен платити майже 700 грн податків, якщо працює сам - 275 грн за «спрощенку» і 319 грн соцвнеску. Чи захоче найняти ще когось - плюс 300 грн за кожного працівника. Якщо ти початківець, і клієнтів немає - працювати невигідно: або забуваєш про бізнес, або працюєш в тіні, злочинно», - розповідає одна з підприємців-спрощенців.

Всіх візьмуть під ковпак

З проекту бюджету слідує, що в 2017-му під егідою верифікації субсидій і боротьби з мертвими душами в рядах переселенців Мінфін має намір отримати доступ до баз даних українців. Планується об'єднати бази Мін'юсту (дані про народження і членів сім'ї) і реєстр виборців, який покаже місце реєстрації. А ще в кінці минулого року Рада дала Мінфіну можливість отримати інформацію про банківські перекази. «Через податкову вони вишукують тих, хто при оформленні субсидії приховав покупку понад  50 тис. рн. Це можуть бути квартира, машина, поїздка на відпочинок - що завгодно. Хто може дозволити таку покупку, субсидію не отримає», - говорить економіст Олександр Охріменко.

Як у Вінниці обкатують бізнес-схеми, за якими змусять жити Україну

Мінфіну вже передали частину даних ПФ і базу переселенців. «За сім місяців, які у Мінфіну є доступ до бази даних пільговиків і триває верифікація, вони не знайшли істотних порушень при призначенні або виплат субсидій, - запевняє віце-прем'єр Павло Розенко. - Можливо, міністерству потрібен повна картина для планування бюджетної політики і вони хочуть розширити доступ. Для тих, хто чесно отримує соцдопомогу або пенсії, загрози немає. Але тільки так можна виявити тих, хто за допомогою маніпуляцій вибиває додаткову допомогу».

 

Минула боротьба з «мертвими душами» обернулася проблемами для людей. Влада вимагає від переселенців додаткового підтвердження їх життя на підконтрольній території. Міграційна служба виявилася не готова до напливу людей, і переселенці місяцями були без грошей. А шахраїв так і не знайшли.

Стипендії - кожному п'ятому

Історія зі стипендіями також знайшла своє відображення в проекті. Кабмін додав студентам півмільярда гривень, і весь стипендіальний фонд складе 5,8 млрд грн. При цьому їх розділять на дві частини. Відмінники очолять рейтинг Міносвіти по успішності і отримають академічні стипендії (на них дали 2,84 млрд грн). Малозабезпеченим студентам платитимуть соціальні стипендії (дали 2,98 млрд грн). По суті, Кабмін розв'язав собі руки, щоб максимально вільно розпоряджатися стипендіями.

«Закон сформульовано так, що всі питання будуть вирішуватися на рівні Кабміну. Прибрали норму про те, що стипендії не повинні бути менше прожиткового мінімуму. Немає критерію отримання стипендій двома третинами студентів-бюджетників. Формулювання розпливчасті - пропонують платити стипендії за високий рівень знань. Але який це рівень, неясно. Шукають можливості обрізати, що можна. Попередили: стипендії повинні отримувати максимум 20% студентів», - прокоментував ситуацію експерт вищої категорії Андрій Черних.

Підтверджують його слова і коментарі офіційних осіб. Заступник міністра фінансів Сергій Марченко вже попередив, що соціальні стипендії будуть знімати за погані оцінки. На першому курсі будуть платити всім, але після початку другого курсу знімуть стипендії з тих, хто ледве тягне навчання.

Пенсії обкладуть податками

Продовжуються обмеження по виплаті пенсій для працюючих пенсіонерів, введені ще в 2014 році. Вони зможуть претендувати тільки на 85% своєї пенсії. При цьому виплата не може бути менше 150% від прожиткового мінімуму для непрацездатних (зараз - 1968 грн). Цікавий момент: у ПФ відзвітували, що до кінця 2015 року в Україні було 645 тис працюючих пенсіонерів. Економія з січня по вересень 2016 року склала 2,9 млрд грн (вчені вважають, що до кінця року сума збільшиться до 4 млрд).

«У масштабах бюджету ПФ це копійки: Кабмін зменшив ЄСВ, втративши надходження до Фонду на десятки мільярдів гривень, тим самим зробивши реверанс олігархам (адже саме вони економлять на виплату ЄСВ), зате податок платять прості пенсіонери.  Напруга навколо ПФ зростає: збільшився дефіцит (на 11 млрд грн), зате немає дохідної бази - ні зростання відрахувань від ЄСВ, ні збільшення зарплат. Є підозра, що Кабмін свідомо доводить ПФ до банкрутства.

Кабмінів вузол. Кого позбавлять посади через високі тарифи на ЖКГ

Символічно, що податок на працюючих пенсіонерів - радянська, по суті, знахідка. В СРСР вважалося, що, якщо людина працює, повна пенсія йому не потрібна, і це від бідності: в більшості країн пенсіонеру просто не потрібно працювати.

Декомунізації» візьмуть на себе профспілки: президія призначений на 30 вересня. «З ними обов'язково будуть консультації, до їх закінчення - ніяких рішень, - пообіцяв ще один член комітету, Сергій Каплін. - Взагалі ж, податок на пенсії працюючих українців - це елемент політичних торгів. Думаю, заради цього він і з'явився в проекті документа».

Також Кабмін хоче продовжити обмеження в 10,7 тис грн (10 прожиткових мінімумів) для одержувачів спецпенсій і довічного грошового утримання. А це як колишні члени уряду, депутати, судді, так і гірники, капітани повітряних суден, металурги...

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#бюджет #виплати #українці
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...