• Головна
  • В Україні прогнозують хвилю масових звільнень
10:39, 18 жовтня 2016 р.

В Україні прогнозують хвилю масових звільнень

Українцям варто готуватися до чергових складних часів. Найімовірніше, з роботою, особливо високооплачуваною, найближчим часом у багатьох будуть проблеми.

Про погіршення ситуації на ринку праці попереджає навіть завжди оптимістична Державна служба зайнятості, – повідомляє UBR.

Згідно з її останнім звітом, за підсумками першого кварталу цього року чисельність зайнятого населення в Україні становила 16,1 млн. людей. Що на 200 тис менше, ніж на аналогічний період минулого сезону. Рівень зайнятості впав, відповідно, з 56 % до 55,6 %, а безробіття зросло з торішніх 9,6 % до 9,9 %.

Але насправді невлаштованих працівників в Україні набагато більше. Адже, за даними Держслужби зайнятості, майже 122 тис українців перебувають у неоплачуваних відпустках, а 430,6 тис переведені на неповний робочий день, природно, з відповідним скороченням зарплат.

Найвищий відсоток формально працюють, але заробляють копійки в промислових регіонах країни. У Запорізькій області і в українській частині Донбасу в такому режимі працює від 11,2 % до 14,3 % всіх штатних працівників, тоді як в середньому в країні – 5,5 %.

РОБОТОДАВЦІ ГОТОВІ ЗВІЛЬНЯТИ

І буде тільки гірше. Як стверджують в Держслужбі зайнятості, 223 тис українців вже попередили про звільнення (це те на 8,2 % більше, ніж в минулому році). Найбільше отримали чорну мітку від роботодавців в Києві (40,8 тис людей), Харківської (17,7 тис), Дніпропетровській (16,1 тис), Житомирської обл. (14,8 тис людей).

Причому 60 % претендентів на виліт з роботи – фахівці, які працюють в державному секторі: вчителі, лікарі, працівники державних підприємств, чиновники. Втім, бажання позбутися від "зайвих" працівників зараз є практично у всіх роботодавців.

"Кількість штатних вакансій на середніх і великих підприємствах продовжує скорочуватися. Якщо в 2012 році воно становило 10,1 млн, а в 2013 р. – 9,7 млн, то вже в 2015 р. впало до 8 млн, а за перше півріччя 2016 року – до 7,5 млн", – розповів керівник департаменту соціальної політики Федерації роботодавців УкраїниЮрій Кузовий.

За його словами, найактивніше "ріжуть" штатні розписи промислові підприємства.

"Скажімо, якщо в минулому році в машинобудуванні працювало 320 тис людей, то в цьому – вже тільки 260 тис", – зазначив Кузовой.

Українці, які втратили роботу в промисловості, "перетікають" в інші сегменти, зокрема, сферу обслуговування. Але, зрозуміло, що влаштуватися вдається далеко не всім. І, судячи з усього, негативні тенденції в промисловості будуть тільки зміцнюватися.

"З одного боку, в Україні є маса державних підприємств, які управляються неефективно, і зараз багато вакансії там просто закриваються. З іншого, на провідних підприємствах проводиться модернізація, автоматизуються всі процеси, в результаті, падає потреба в робочих руках. Не дарма ж кажуть, що один програміст щодня вбиває 20 робочих місць ", – пояснила аналітик Rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Про масштабне скорочення персоналу задумалися навіть недавні драйвери економіки – аграрії.

"До недавніх пір галузь тільки створювала нові робочі місця. Але зараз обсяги виробництва скорочуються, особливо в тваринництві (до кінця року – на 5 %). Якщо з 1 січня скасують пільги ПДВ, тільки в тваринництві може зникнути 100 тис робочих місць", – розповів заступник глави Аграрної партії України Денис Марчук.

ВАКАНСІЇ ЙДУТЬ В ТІНЬ

З іншого боку, число вакансій, виставлених на спеціалізованих ресурсах з працевлаштування не тільки не скорочується, але навпаки зростає.

"За останні 1,5 року кількість пропозицій для здобувачів потроїлася", – констатує Пашкіна.

Причому серед активних роботодавців – ті ж промисловці. Якщо ще декілька років вони займали в рейтингу 3-4 місця, то зараз – вийшли на друге.

"Шукають технологів, інженерів, робітників. Особливо дефіцитні швачки. Представники одного з підприємств, що виконує іноземні замовлення, скаржаться, що змушені навчати людей з нуля, так як претендентів з профільною освітою вкрай мало", – говорить Пашкіна.

Втім, ніякого парадоксу в розбіжностях між офіційною статистикою і достатком пропозицій на ринку немає. Адже йдеться просто про міграцію персоналу і спробу роботодавців компенсувати плинність кадрів.

"Робочих місць в Україні більше не стає. Припускаю, що частина українців йдуть на "сірі "вакансії, тобто працюють без оформлення. Орієнтовно таких в нашій країні може бути до 2 млн осіб. Підприємствам все складніше тягнути податки і тримати працівників" по білому "навіть на зарплатах в конвертах. Але системно вакансії тільки скорочуються", – пояснив Юрій Кузовой.

За його словами, держава поки не стимулює створення нових робочих місць, а тільки намагається ділити залишки вакансії між "пільговими" категоріями населення (учасники АТО, переселенці та ін.), видаючи це за соціальний захист. У той же час приймають закони, які сприятимуть розвалу підприємств.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...