• Головна
  • Закон «десятини» у обласній клінічній лікарні?
09:29, 18 грудня 2014 р.

Закон «десятини» у обласній клінічній лікарні?

У одній із лікарень Луцька із благодійним фондом укладено договір, який узгоджено скоріше з архаїчним законом «десятини», а не з законом «Про діяльність благодійних організацій».

Соціологічне дослідження, проведене «Інститутом аналітики та адвокації» (ІАА), показало, що більшість мешканців Луцька — 88,54% — хотіли б знати, куди ідуть кошти, які вони платять у благодійні каси при закладах охорони здоров’я. Експерти ІАА звернулися безпосередньо до керівництва лікарень Луцька, щоб дізнатися про реальні обсяги та механізми залучених пожертв і їх розподіл. Виявилося, що у більшості закладів охорони здоров’я у обласному центрі навіть не ідеться про прозорість звітування.

На території усіх медичних закладів м. Луцьк, в яких проводилось дослідження, діють благодійні організації, які збирають внески з громадян. Сукупність зібраних коштів у м. Луцьк через такі благодійні фонди складає більше 21 мільйона гривень. При цьому в цілому за рік у медичні заклади звернулося трохи більше 30 тисяч осіб у стаціонар та майже 2 мільйони осіб — у амбулаторні відділення. Більше того — соціологічні опитування дозволяють назвати ще більшу цифру: понад 28 мільйонів гривень за 2013 рік. При цьому на рахунки медичних закладів було перераховано лише 2,6 мільйона гривень — менше 10% коштів, а 70% усього обсягу зібраних внесків просто безслідно зникли.

луцьк1

«Рекордсменом» у зібранні коштів є Волинська обласна клінічна лікарня, що зібрала понад половину від загального обсягу пожертв — майже 13 мільйонів гривень. Цікаво, що у договорі про співпрацю між Волинською обласною лікарнею та благодійною організацією вказано, що лікарня зобов’язана віддавати благодійній організації 90% від суми благодійних пожертв, що надійшли на розрахунковий рахунок, а собі може залишати лише 10%. Проблема в тому, що згідно закону «Про діяльність благодійних організацій» все має бути навпаки: на організаційні потреби фонду можна залишати до 20% внесків, а решту — віддавати на потреби лікарні. При цьому керівником даного медичного закладу і благодійного фонду є одна і та ж особа, а їхня юридична адреса співпадає. Що це, як не використання свого службового становища?

Протягом розслідування експерти «Інституту аналітики та адвокації» зіткнулися з суперечностями між офіційною інформацією з закладів охорони здоров’я та з органів місцевого самоврядування щодо обсягів благодійних пожертв. Зокрема, проти задекларованих медичними закладами 21 мільйона гривень міські органи влади називають суму в 10,8 мільйонів. Це підтверджує ізольованість та відсутність будь-якого контролю місцевої влади за співпрацею благодійних організацій та лікарень. У окремих випадках в управлінні охорони здоров’я міської ради навіть не знали про факти діяльності благодійних фондів.

За таких умов виникає запитання: а чи знає управління охорони здоров’я про становище у Волинській обласній лікарні? І якщо знає — то чому цю ситуацію досі не вирішено?

Катя Кролевська, «Інститут аналітики та адвокації»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#медицина безкоштовна #лікарі #хабарі
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...