• Головна
  • Землевпорядна служба області працює у напрямку програм економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство»
16:50, 23 січня 2012 р.

Землевпорядна служба області працює у напрямку програм економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство»

Начальник управління Держкомзему у Волинській області Василь Василенко розповів ВІПу про основні досягнення підрозділу за 2011 рік та окреслив основні напрямки роботи на поточний

«Основні напрямки в галузі регулювання земельних відносин визначали доручення Президента України Віктора Януковича, Уряду нашої держави та програм економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». Відповідно, ці ж документи визначатимуть напрямки роботи й на цей рік»,пояснив Василенко.

За словами головного земельника краю, пріоритетом у діяльності органів Держкомзему на 2011 рік було, у першу чергу, розмежування земель комунальної та державної власності. Відповідно до доручення Президента, завершити ці роботи планувалося до 1 липня 2011 року, але, на жаль, виконати завдання у ті терміни не вдалося.

Проте позитивом Василенко вважає те, що всі сільські, селищні, міські районні та обласна адміністрації прийняли рішення щодо проведення розмежування земель. Відповідно, 53 сільські, селищні і міські ради розпочали роботи й підписали договори на виконання робіт. На сьогодні вже 70 проектів на розмежування розроблені, погоджені і проходять затвердження. Якщо взяти відсоток земель, які підлягають розмежуванню, то на кінець минулого року розроблено проектів лише на 6%.

«Тут ще роботи на 2012 рік значне більше, ніж здійснено у 2011-му, тож, відповідно, є завдання завершити розпочате. Це дасть можливість територіальним громадам розпоряджатися землями як у межах населених пунктів, так і поза ними, тобто навколо сіл, селищ і міст. Відповідно, це й надходження у бюджети від продажу та сплати оренди за землю»,уточнив начальник управління держкомзему в області.

Також,за словами чиновника, важливим завданням як на 2011-й, так і на 2012 роки було проведення нормативно-грошової оцінки земель. Тут ситуація набагато краща, аджеця робота розпочалася з 1998 року і на кінець 2011-го вдалося на 100% завершити її. «Це, насамперед, база для оподаткування, це доходи територіальних громад, за рахунок яких вони можуть функціонувати»,– пояснив Василенко.

Проте у зв’язку з тим, що нормативно-грошова оцінка земель активно проводилася двома хвилями, у 1999-2001-му та у 2010-2011 роках, то частина її втратила актуальність, адже чинність оцінки становить сім років. Відповідно, завдання на 2012 рік повністю завершити оновлення нормативно-грошової оцінки землі. «За два попередні роки ці роботи виконані на 67%, а тому я вважаю, що закінчити їх – реально», запевнив чиновник.

Також одним із важливіших завдань 2011-го був розвиток системи державного земельного кадастру. «Варто нагадати, що у 2012 році реєстрацію документів на землю почали здійснювати управління Держкомзему в районах і містах області. Багато зроблено для спрощення процедури реєстрації правовстановлюючих документів. На 2012 рік завдання завершити роботи зі створення автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру»,– повідомив Василенко. Окрім того, попри те, що відбувалася дуже суттєва зміна системи реєстрації документів на землю, 2011 рік став рекордним у тому плані, що таких документів було зареєстровано більш ніж 45 тисяч (порівняно з 37 тисячами у 2010 році).

Ще одним важливим завданнямбула видача державних актів замість сертифікатів на право на земельну частку (пай). За 2011-й таких документів, порівняно з попередніми роками, видали невелику кількість. Але це можна пояснити тим, що залишилося лише 10% громадян, яким це ще необхідно зробити. Частина волинян відмовляється міняти сертифікати на державні акти. Василенко пояснив: більшість людей із північних районів області, де землі неродючі чи взагалі заболочені, а пай іноді складається з багатьох ділянок, не бачать сенсу витрачати кошти на виготовлення державного акту, адже не користуються землею і не можуть здати її в оренду.

Однакроботу необхідно завершити до кінця 2012 року, щоб зі вступом в дію Закону України «Про ринок земель» усі власники ділянок були у рівних умовах. Саме через це зараз є доручення голови облдержадміністрації скласти перелік осіб, які ще не мають державних актів на землю, та провести аналіз, які причини цього. Разом із тим, як додав чиновник, немає нічого страшного, якщо волиняни не отримають державні акти, адже Земельний кодекс визначає, що термін дії сертифікату на землю – безстроковий.

Наступним важливим напрямком роботи,за словами Василенка, є контроль за виплатою орендарями орендної плати власникам землі. Завдяки проведеній роботі минулого року люди, які відділи землю в оренду, отримали більш ніж 60 мільйонів гривень. Зростання надходжень, порівняно з 2010 роком, становить 10%, а 97,5% орендарів повністю розрахувалися з землевласниками та не мають заборгованості.

Щодо збільшення надходжень громадян від здачі в оренду своїх ділянок, то з1 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів №1185, згідно з якою до відповідної методики нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення внесені зміни, відповідно до яких у показниках нормативної оцінки гектара землі з урахуванням індексації застосовується коефіцієнт 1,756. «Тож громадяни, у яких у договорі оренди визначена відсоткова плата, повинні користуватись цим показником. Відповідно, орендна плата за землю збільшиться», – пояснив Василь Василенко.

Також щороку здійснюється індексація нормативної грошової оцінки. Відповідно, її коефіцієнт на 1 січня 2012 році становить 3,2. Але начальник Держкомзему в області уточнив, що у зв’язку з низьким рівнем інфляції у 2010-2011 році коефіцієнт становив 1 і такого рівня інфляції давно не було. Тож індексація за минулі два роки не проводилася.

За словами Василенка, минулоріч були активізовані роботи з продажу земельних ділянок та прав оренди земельних ділянок. За 2011 рік було продано 142 ділянки на суму 12,5 мільйона гривень та, окрім того, 92 права оренди земельних ділянок. На 2012 рік на 140 ділянок підготовлені необхідні документи, а тому поставлено завдання провести земельні торги. В перше за останні 3 роки надходження коштів від продажу земель до місцевих бюджетів у 2011 році зросли на 1,7 млн. грн.. від попередніх років.

«Якщо брати пріоритети діяльності на 2012 рік, то у нас додається два найважливішихвони визначені в законопроекті «Про ринок землі» та в дорученнях Президента) України , рішення ради регіонів. Першочергово це розробка схеми землеустрою та техніко-економічного обґрунтування використання земель адміністративно-територіальних одиниць. Без наявності цих схем буде заборонено здійснювати продаж земель та прав на оренду. Також необхідно провести інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів , тобто закінчити точні обміри земельних ділянок, розробити та затвердити технічну документацію та результати обмірів внести до електронної бази даних державного земельного кадастру. Окрім того, серед окресленого для реалізації – завершити створення електронної бази державного земельного кадастру усіх земель», підбив підсумки завдань на поточний рік начальник управління Держкомзему у Волинській області Василь Василенко.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...