Хочеться, щоб дитина була зайнята не лише шкільними уроками, а після них не просто “втикала” в телевізор - з цим погодяться всі батьки. І часто чути “як то все дорого”. “ А от колись…” Колись були дерева зеленіші, діти чемніші, бо “не в планшетах сиділи, а на секції ходили”. А зараз то все коштує великих грошей. Так часто кажуть. Спробуємо спростувати це, показавши, що той, хто шукає - знаходить завжди. Наш матеріал - про можливості безкоштовних гуртків для маленьких лучан.
Які гуртки у школах?
У школах відвідувати позашкільні заняття дуже зручно. По-перше, це економить час: дитині не потрібно нікуди йти, після уроків відразу на гурток. По-друге, на секції в школі можна ходити з друзями, що для дітей теж часто важливо. По-третє, це, як правило, безкоштовно або ж за дуже символічну плату.
- Мій син ходить на футбол. Записався туди сам, ніхто його до цього не примушував. Здає усі нормативи на відмінно. Задоволений. Тренування проводяться у школі. Ні за що не платимо, купили тільки спеціальне взуття, - розповідає батько третьокласника 25 школи.
А ось Мирослава, мама Софійки-першокласниці, каже, що віддала доньку сюди ж на танці, але перевела в Палац учнівської молоді. Причина - “тут з дитини танцюристки не виросте”. Гурток, до слова, коштував 50 гривень в місяць. Небагато, погодьтеся.
Щодо “танцюристки не виросте” - аргумент “на любителя”. Бо комусь лаврів і мегадосягнень і не треба, достатньо буде того, що дитина зайнята у вільний час і має рухову активність, як то кажуть, “для здоров’я”.
Є школи, де зі слів батьків, гуртків вистачає на будь-який смак. Леся, мама семикласниці Саши зі школи №11, каже:
- Школа просто ідеальна для тих, хто любить творчі позаурочні заняття. Чого тут тільки немає: і драмгурток, і рукоділля, і малювання.... Моя донька сюди перевелася зі школи № 25 і відразу помітила, що вибір тут значно кращий. Безкоштовно все. Я дуже задоволена, бо в дитячому віці головне спробувати чимось зайнятися, а згодом, можливо, й певне заняття припаде до душі надовго.
Оксана, мама першокласника школи №26 каже, що дещо розчарована:
- У нас дуже хороша школа, але от щодо гуртків для найменших - не похвалю. На зборах сказали: малюванння нема (поки що), танців поки що нема, може потім... Басейн є, але не з першого класу. Будемо десь ходити.
Вивчити ситуацію в кожній школі ми не мали на меті, але загальна картина щодо шкільних гуртків зрозуміла. Почнемо із позитиву: він - є. Позашкільні заняття, де можна розвивати дитя за дуже невеликі гроші, а часто-густо і взагалі безплатно, існують. Про той “плюс”, що це зручно, бо все в одному приміщенні і дитина “не перебігає”, ми вже казали.
Щодо недоліків, то це, радше, специфіка. По-перше, все залежить від людського фактору. У якійсь школі вчитель на гуртку просто відбуває “години”, а десь пощастить потрапити до закоханого у свою справу ентузіаста. І так високого рівня майстерності шкільні гуртки вихованцям не забезпечать. Розвивати здібності дуже часто діти йдуть за межі школи. Але ж хіба не зручно, перш ніж починати їздити у спеціалізовані секції, вивчити дитячі уподобання та нахили на нехитрих шкільних гуртках?
Де навчать творити безкоштовно?
Якщо говорити про творчі заняття, то безплатні є у Палаці учнівської молоді. Зокрема, це уроки різьби по дереву, художнього розпису, бісероплетіння. Також безкоштовно учні відвідують гуртки фітодизайну, паперової пластики, в’язання та сучасної вишивки.