У Луцьку в понеділок, 14 липня відкрили Центр захисту прав дитини у Волинській області, де зможуть отримувати психологічну, правову допомогу діти, які постраждали під час війни.
Центр захисту прав дитини у Волинській області відкрили у Луцьку
Про це повідомляє кореспондентка Район.Луцьк.
На відкритті установи, яка опікуватиметься правами дітей були присутні уповноважений ВР України з прав людини Дмитро Лубінець, надзвичайна і повноважена пані посол Норвегії в Україні Хелене Санд Андресен, голова представництва дитячого фонду ООН «Юнісеф» в Україні Мунір Мамедзаде, голова Волинської ОВА Іван Рудницький, голова обласної ради Григорій Недопад, Луцький міський голова Ігор Поліщук, представниця уповноваженого ВР України з прав людини у Волинській області Юлія Спас.
Перед відкриттям Центру лучани та гості міста могли ознайомитися з фотовиставкою офісу обмудсмана України «Шлях повернення». На світлинах зображені цивільні, військові, діти та дорослі, яких вдалося повернути з російського полону, окупованих територій в Україну.
Наразі у Луцьку відкрили п’ятий в Україні подібний центр. Центр захисту прав дитини вже працюють у Рівному, Києві, Дніпрі. Відкрити Центр в Луцьку вдалося завдяки фінансовій підтримці уряду Норвегії, допомозі дитячого фонду ООН «Юнісеф».
Дмитро Лубінець
Як розповів Омбудсман України Дмитро Лубінець, однією з підстав для відкриття Центру захисту прав дитини саме у Волинській області стало те, що в регіоні працює єдиний в Україні коридор між Білорусю і Україною – Мокрани – Доманове через який повертають дітей з окупованих територій та депортованих в Росію. Крім того, в регіоні проживає 11 тисяч дітей, які виїхали із зони бойових дій, на обліку перебуває 1 000 дітей з родин, які опинилися у складних життєвих обставинах. З 2022 року статистика звернень щодо захисту прав зросла у більш, ніж чотири рази. Якщо у 2022 році таких звернень було 581, то у 2024 році – 2826.
У Центрі працюватиме дитячий простір, конференц-зала, окрема зона роботи з громадскістю. Центр працюватиме за форматом «барнахус» – можливість офіційної фіксації всіх порушень прав громадян України з боку Росії.
«Філософія «барнахус» – спілкування з дитиною через психолога, щоб один раз зафіксоване спілкування у майбутньому використовувалося іншими структурами та у судових інстанціях. Такі опитування українських дітей вже використовує міжнародним кримінальним судом», – розповів Дмитро Лубінець.
Особливу увагу тут приділятимуть дітям, постраждалим від дій Росії, тих чиї рідні загинули, зникли безвісті чи перебувають у полоні.
За словами Дмитра Лубінця, завдяки спільним зусиллям вже повернули з Росії 1415 дітей. Порушення прав дітей відбувається не тільки на прифронтових територій, всі міста країни страждають від масованих обстрілів росіян.
Дмитро Лубінець подякував пані послу Норвегії, голові представництва дитячого фонду ООН «Юнісеф», представниці Агентство ООН у справах біженців та вручив їм подяки з відбитками долоньок дітей, яких вдалося повернути з окупованих територій у січні та лютому 2025 року. Одному з повернених малюків було всього чотири роки, коли він повернувся в Україну разом з всією родиною.
Пані посол Норвегії Хелене Санд Андресен висловила своє захоплення Луцьком та нагадала, що це не перший візит представників державних інституцій Норвегії до обласного центру Волині.
Хелене Санд Андресен
«У Луцьку вже бував король Норвегії під час з’їзду європейських монархів у 1429 році», – додала вона.
Крім того, пані посол розповіла про всебічну підтримку України та готовність допомагати у відновлення законності та захисту прав дітей.