15:30, 23 грудня 2011 р.
Вандали зруйнували старе польське кладовище на Ковельщині
Нещодавно ДП «Волинські старожитності», як інформує прес-центр підприємства, спільно з управлінням культури і туризму Волинської облдержадміністрації провели моніторинг стану збереження пам’яток у селі Мельниця Ковельського району. Начальник відділу охорони пам'яток історії та культури управління культури і туризму Василь Ворон, головний спеціаліст з питань реставрації історичної забудови головного управління містобудування, архітектури та ЖКГ Петро Троневич, керівник Ковельської археологічної експедиції ДП «Волинські старожитності»Дмитро Дем'янчук та спеціаліст-землевпорядник Мельницької сільської ради Валентина Словацька оглянули історичні пам'ятки на території села: залишки замку королеви Бони Сфорци XVI століття, городище ХІ-ХІІІ століття, польське кладовище ХІХ-ХХ століття, австро-угорське військове кладовище початку ХХ століття, руїни костелу XVIII-ХІХ століття та земляні вали у південній частині села.
Залишки замку королеви Бони розташовані на північній околиці Мельниці, на лівому березі річки Ставкова. Це земляний майданчик квадратної форми, що підвищується над низькою болотистою заплавою на 1-2 метри. У північній частині пам'ятки помітні сліди її руйнування внаслідок господарської діяльності.
Давньоруське городище розміщене у південній частині села. На його території є церква, меморіал пам'яті жертв Великої Вітчизняної війни. На відстані приблизно 50 метрів на південь від церкви стоять житловий будинок і господарські будівлі місцевого священика, а також декілька присадибних ділянок. Варто зазначити, що внаслідок розорювання цих ділянок порушується цілісність культурного шару давньоруського та пізньосередньовічного часу. Щодо земляних валів, які є південніше від церкви і мають висоту приблизно 2-3 метри, то, можливо, їх використовували під час інженерного військового будівництва часів Першої світової війни. Про це можуть свідчити характерні сліди повторного використання на самому гребені валу. Більш точні висновки можна буде зробити після дослідження стратиграфії нашарувань і характеру виявлених матеріалів.
У процесі огляду кладовищ також виявлені факти порушення чинного пам’яткоохоронного законодавства. Зокрема, на старому польському кладовищі ХІХ-ХХ століття виявлено сліди діяльності так званих «чорних» археологів, а простіше кажучи – просто вандалів, які у пошуках легкої наживи руйнують старі склепи і могили. Австро-угорське військове кладовище розташоване на території діючого сільського кладовища і сюди таким шукачам дорога закрита. Але тут відзначено відсутність багатьох могильних плит, хоча, зі слів землевпорядника, роботи із благоустрою поховань проводяться регулярно.
У жахливому стані на території села перебуває костел, точніше, його залишки. Можливо, варто було передати його у власність місцевій релігійній громаді, – припускають у ДП «Волинські старожитності». Подібні моніторинги мають важливе значення у плані ознайомлення зі станом пам’яток історії та культури. За словами Василя Ворона, заплановано у 2012 році проводити моніторинги постійно.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:23
9 грудня
15:24
9 грудня
15:00
9 грудня
23:44
6 грудня
ТОП новини
live comments feed...