Як влаштувати дитину в перший клас
Цьогоріч уперше за шкільну парту сяде приблизно 13 тисяч маленьких волинян. У деяких школах уже розпочався набір у перші класи. Для багатьох батьків віддати дитину до школи – це справжнісінький головний біль. Адже і навчальний заклад хочеться вибрати якнайліпший, та й з учителем не прогадати. Крім того, деякі налякані страшенними поборами, а інші – історіями про співбесіди та неймовірно важкі тести, якими мучать майбутніх першокласників. Як же насправді приймають дітвору до першого класували, з’ясовували«Відомості».
Для початку вирішили дізнатись, які правила прийому в навчальні заклади. Отож, відповідно до наказу Міністерства освіти «Про прийом дітей до 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів», до перших класів шкіл, окрім спеціалізованих, набір проводиться на безконкурсній основі, здебільшого відповідно до території обслуговування. Як розповів заступник начальника обласного управління освіти та науки Юліан Таранчук, батьки повинні принести заяву на ім’я директора, копію свідоцтва про народження та медичну картку. Не допускається збирання додаткових даних про дітей та їхніх батьків, зокрема довідок із місця роботи, про зарплату, а також будь-яких даних про розвиток дитини та її готовність до школи. Тож, аби потрапити до звичайної школи, дітлахам не потрібно проходити жодних співбесід, а тим паче виконувати якісь завдання.
Як з’ясувалось, у більшості звичайних шкіл Луцька співбесід із майбутніми першачками не проводять. Зауважимо, молодша школа гімназій, ліцеїв, колегіумів теж належить до цієї категорії. Утім, із розповідей батьків, у деяких гімназіях усе ж проводять коротенькі співбесіди з майбутніми учнями. Проте зазначають, що їхні результати не мають жодного впливу на те, візьмуть дитину до школи чи ні.
«Відомості» вирішили завітати в одну з найрейтинговіших шкіл області — у Луцьку гімназію №21. Її директор Олег Ковальчук повідав, що у навчальний заклад у першу чергу беруть дітей із мікрорайону, закріпленого за школою. А якщо лишаються місця, то добирають охочих учитись із інших районів міста, традиційно таких 20-30%. Малюків до лав школярів зараховують без конкурсу. А щороку тут набирають чотири-п’ять класів першачків.
Дещо інші правила прийому в спеціалізовані школи. В обласному центрі таких лише дві — №1 та №5. Це навчальні заклади з поглибленим вивченням іноземної мови. За словами Юліана Таранчука, такі школи мають право проводити співбесіди, які включають виконання низки завдань для перевірки загального розвитку дитини. Співбесіда триває не більш ніж 30 хвилин, а комісія, яка оцінює дітей, повинна складатися щонайбільше з трьох осіб. «Ми набираємо дітей у школу відповідно до результатів співбесіди, — розповідає директор Луцької спеціалізованої школи №1 Андрій Киця. — Заяви приймаємо з середини січня до 1 травня. Щоправда, часто батьки думають, що коли вони принесли заяву, то це означає, що дитина вже навчатиметься в школі. Це помилково, адже в заяві пишеться: «Прошу допустити дитину до участі у співбесіді».
Щороку виявляється близько 200 охочих віддати своїх дітей у цей навчальний заклад. Уже зараз заяви сюди написало майже 70 батьків. Школа ж може вмістити лише 90 першокласників, тобто три класи. Кращих визначить комісія, яка проводитиме співбесіду, а це заступник директора, вчитель початкових класів і психолог. «Нас цікавить не те, чи вміє дитина читати, чи знає іноземну, а її загальний розвиток: мислення, увага, пам’ять», — каже директор.
Психолог Інна Федорчук розповіла, що перевіряють загальну обізнаність дитини: вона має знати своє прізвище, ім’я, по батькові, адресу. Цікавляться й тим, чи орієнтується дитина в місяцях, чи знає пори року. Наступний аспект — це фонематичний слух, тобто розрізняння фонем. Дитина не повинна мати вад мовлення. Далі перевіряємо пам’ять, особливий акцент робимо саме на слухову — це пов’язано з поглибленим вивченням іноземної мови. Майбутній школяр має запам’ятати десять слів, що не пов’язані за змістом, хоча якщо запам’ятає сім — це вже дуже хороший результат. Також перевіряється зорова пам’ять, логіка, увага. Все це триває близько 20 хвилин. Максимально можна набрати 40 балів.
Психолог зазначає, що нині основна маса батьків неналежно готує дітей до школи. «Багато діток не знає навіть українських народних казок, виявляється, батьки їм не читають на ніч, не розповідають загальновідомі речі, — каже пані Інна. — Тому хотілося би, щоб батьки більше уваги приділяли своїм дітям. Є такі, яких готують у маленьких школах, і батьки вважають, що цього достатньо. Втім, це ніколи не замінить живого спілкування з мамою і татом. У сім’ях відсутнє спілкування з дітьми, а якщо є якихось п’ять-десять хвилин на день, то це дуже добре».
За словами психолога, дітвору необхідно морально готувати до того, що вона змінить садочок на школу. При цьому ніколи не можна залякувати малечу, говорячи: ось підеш до школи, то там тобі вчителька покаже. Навпаки, дітям потрібно повторювати, що в школі вони будуть успішними. Також у малечі необхідно виховувати самостійність: першокласник має уміти самотужки одягатися, взуватися, зав’язувати шнурівки. «У дитини не потрібно питати, яку оцінку вона отримала в школі, а перш за все цікавитись, як пройшов день, що нового вона дізналася, з ким потоваришувала», — наголошує психолог.