• Головна
  • Як синій із жовтим товаришували
11:01, 29 листопада 2016 р.

Як синій із жовтим товаришували

Колір може заспокоювати, а може збуджувати. Навіть один і той же має різний настрій. А коли на полотні зустрічаються двоє – у них народжуються цілі історії. І все це – невичерпний світ мистецтва. Його пізнавали учасники триденного семінару з вальдорфської педагогічної методики, що відбувся у Луцьку. Наразі йшлося про живопис і ліплення починаючи від дитсадка до 6 класу.

«У дошкільному віці діти сприймають кольори дещо інакше, ніж дорослі, - розповіла Яна Фіца, вчителька мистецтва, а також 1 класу Вальдорфських класів «Борисфен» (м. Київ). – А відтак і кольори на них впливають по-іншому. Скажімо, гіперактивних дітей слід оточувати червоними, оранжевими, жовто-оранжевими, а пасивних – зелено-синіми. Приблизно з 9 років дитина починає сприймати кольори інакше. А отже, і вплив їхній зміниться.»

Як синій із жовтим товаришували, фото-1
1.2

1.2

У вальдорфських навчальних закладах діти малюють акварельними фарбами на папері А3 формату за допомогою великих пензлів. Це дає можливість не тільки спостерігати за неймовірним дійством, коли фарба розтікається на мокрому полотні, а й досліджувати колір, шукати його відтінки. У дитячих садках ще немає сюжетності. Малюки просто занурюються спочатку в один колір, а пізніше і поступово додається ще два.

Як синій із жовтим товаришували, фото-3

У 1 класі вальдорфської школи вже розпочинаються експерименти з кольорами. «Ми можемо поєднувати жовтий із синім або жовтий із зеленим і визначати, на яких малюнках жовтий більше сяє,» - поділилася методикою пані Яна.

Як синій із жовтим товаришували, фото-4
Як синій із жовтим товаришували, фото-5

Кожен колір має свій настрій. І відповідно по-різному вони поводяться на полотні. Наприклад, синьому може бути дуже сумно, а жовтий захоче із ним погратися, його розвеселити. І тоді з їхньої взаємодії з’явиться зелений. Таких історій про стосунки кольорів є надзвичайно багато. Їх розповідають у 2-му класі.

Як синій із жовтим товаришували, фото-6

У 3-му класі вальдорфської школи діти починають малювати форми, з’являються перші сюжетні малюнки. Це можуть бути фігури казкових персонажів або святих. У цей шкільний період вивчають створення світу і на полотні відображають всі 7 днів.

Як синій із жовтим товаришували, фото-7

4-й клас – час пізнавати особливості тварин. Діти спостерігають за їхньою поведінкою, виїжджають у зоопарки, описують, а потім ліплять.

Як синій із жовтим товаришували, фото-8
7.1

7.1

Учні 5-го класу мають унікальну можливість зануритися у давні історичні епохи. Малюють Атлантиду, Давню Індію, іранську, шумеро-аккадську цивілізації, давній Єгипет і т.д.

Як синій із жовтим товаришували, фото-10
Як синій із жовтим товаришували, фото-11

6-й клас – після ознайомлення з оптикою для школярів відкривається світ тіней. Із темряви народжується світло, а зі світла з’являється темрява. Діти спочатку заготовлюють вугілля із гілочок дерев, а потім ним малюють.

Як синій із жовтим товаришували, фото-12
Як синій із жовтим товаришували, фото-13

 У Луцьку семінар організувала ГО «Дванадцять» за підтримки Центральної бібліотеки для дітей. Наступного року відбудеться його продовження. Лучани матимуть можливість дізнатися, як викладають мистецтво у 7-11 класах вальдорфських шкіл.

Нагадаємо, вальдорфська педагогіка офіційно визнана в Україні. Відповідні навчальні програми затверджені Міністерством освіти. Наразі такі дитячі садки і школи працюють у Києві, Кривому Розі, Одесі, Дніпрі. Є також чимало освітніх закладів, які мають за основу вальдорфську педагогіку, в інших містах.

Текст і фото Ірини Кунинець

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...