Репортаж з місця події
11:40, 5 січня 2017 р.
Круглий стіл: нововиявлена могила розстріляних поблизу Луцької в'язниці
Репортаж з місця події
Сьогодні, 5 січня 2017 року, у конференц-залі ЦНАПу за сприяння Громадської ради при Волинській ОДА та Постійної комісії Луцької міської ради з питань соціального захисту відбувся круглий стіл "Питання дослідження, ексгумації та перепоховання нововиявленої могили розстріляних поблизу Луцької в'язниці".
Модератор заходу - Мар'яна Сорочук, голова комісії з гуманітарних питань Громадської ради при ВОДА.
Серед учасників круглого столу: Андрій Киця, заступник міського голови, Петро Троневич, начальник відділу охорони культурної спадщини, Алла Надточій, голова Постійної комісії Луцької міської ради з питань соціального захисту, Віктор Баюк, заступник директора ДІКЗ "Старий Луцьк", Леся Бондарук , представник Інституту національної пам'яті на Волині, Микола Кучерепа, професор, Сергій Годлевський, історик-краєзнавець, Оксана Сущук, кандидат історичних наук, Микола Собуцький, депутат Луцької міської ради.
Розпочав обговорення Петро Троневич, зазначивши, що є 4 братських могили. Одну з них виявили біля стін луцької в'язниці, де поруч стоїть хрест, а вже пізніше Юрій Мазурик провів роботи з розкриття цієї могили. Це перше на сьогоднішній день з виявлених поховань. Було вказано ще два теоретично можливих місця, але, на жаль, не точно, тому рештків в'язнів там не знайшли.
Учасники обговорили два варіанти можливого розвитку подій: встановити пам'ятний знак на місці поховання, або ж провести ексгумацію рештків.
Наступним був виступ Сергія Годлевського, який розповів про хід ведення розкопок та зазначив, що коли летів літак, то він скинув 3 бомби. Саме друга бомба влучила у ріг будинку, де і знаходиться могила.
Годлевський підтримав другий варіант і запропонував провести повну ексгумацію, зауваживши, що, на його думку, всі роботи повинні проводити спільно (50 на 50) м.Луцьк та ОДА.
Леся Бондарук, представник інституту пам'яті на Волині, підтримала Сергія Годлевського, зазначивши, що розстріляно було представників 36 волинських сіл. Ексгумація, на її думку, необхідна, оскільки братська могила знаходится частково на проїжджій частині дороги.
Також вона зазначила, що обов'язково потрібно долучити до цієї справи митрополита Луцького і Волинського Київського патріархату Михаїла.
Пролунала думка і про те, що кримінальна прокуратура повинна відкрити кримінальну справу щодо факту розстрілу в'язнів Луцької тюрми.
Також пропонується перекрити у цьому місці рух автомобільного транспорту.
Усі учасники круглого столу висловили єдине бачення, що перед ексгумацією необхідно чітко визначити місце майбутнього перепоховання рештків.
***
Могила відноситься до пам'ятників жертв політичних репресій НКВС (а подібні могили цією структурою максимально приховувались), тому ця знахідка є об'єктом національного значення.
Також до обговорення долучили питання, про необхідність створення бази даних ДНК, що дасть можливість частково ідентифікувати рештки загиблих.
Оксана Сущук у своєму виступі зазначила, що при проведенні і виявленні рештків, жодного припису нормативних документів не було дотримано та не повідомлено правоохоронні органи про проведення такої розвідки. Також вона стверджує, що розкопки проводилися археологами без відкритого листа і т.д.
Загалом між Петром Троневичем і Оксаною Сущук назрів конфлікт, оскільки Троневич виступав на захист археологів, натомість пані Оксана стверджувала, що всі роботи були проведені з порушенням чинного законодавства, без відповідних погоджень з Управлінням культури.
Виступив Ростислав Григорович Кушнірук, колишній репресований, найстарший представник круглого столу. Він ствердив, що у тюрмі було розстріляно 3366 чоловік. Розстріли розпочались у понеділок і тривали до вечора середи. А у четвер прийшли німці. Це історія пана Ростислава, як очевидця подій.
Ростислав Кушнірук подякував громадським активістам за підняте питання і попрохав вшанувати рештки ростріляних волинян.
Голова Товариства політвязнів і репресованих зазначила, що вони уже півтора року добиваються, щоб на цьому місці зробити музей, а владика Михаїл уже погодився виділити ряд келій.
Сергій Годлевський також пропонує створити громадську комісію, яку він сам може очолити на громадських засадах, для проведення розкопок та здійснення перепоховань.
Текст: Надія Омельчук
При передруці матеріалу є обов’язковим посилання на «0332.ua. Сайт міста Луцька».
При передруці матеріалу є обов’язковим посилання на «0332.ua. Сайт міста Луцька».
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:23
9 грудня
15:24
9 грудня
15:00
9 грудня
23:44
6 грудня
ТОП новини
live comments feed...