• Головна
  • Україна - серед лідерів неприємного рейтингу
09:15, 9 січня 2017 р.

Україна - серед лідерів неприємного рейтингу

"Глобальний корупцiйний барометр - 2016" показав рiвень корумпованостi українцiв Для секторального звiту "Народи i корупцiя: Європа та Центральна Азiя" "Transparency International" опитала майже 60 000 громадян у 42 країнах Європи та Центральної Азiї. В Українi опитали пiвтори тисячi респондентiв. Барометр дає можливiсть визначати суспiльну думку щодо участi громадян у корупцiйних дiях та їхню оцiнку дiяльностi органiв влади в подоланнi корупцiйних зловживань. Про деталi розпитуємо виконавчого директора "Transparency International Ukraine" Ярослава Юрчишина.

- Як українцi оцiнюють ситуацiю з корупцiєю у країнi?

- Згiдно з опитуванням, проблема корупцiї досi залишається у трiйцi найактуальнiших для нашої держави - це засвiдчили 56% респондентiв. На запитання, чи знизився рiвень корупцiї за останнi чотири роки, 72% українцiв вiдповiли заперечно. Спроби уряду змiнити цю ситуацiю 86% опитаних оцiнюють негативно. 49% українцiв вважають, що заможнi люди впливають на уряд в особистих iнтересах, i пропонують запровадити суворiшi правила, аби цьому запобiгти. А 67% впевненi в тому, що потрiбно заборонити компанiям фiнансувати полiтичнi партiї та кандидатiв.

- Кого українцi нинi вважають найбiльшими корупцiонерами?

- Державних службовцiв (65%), парламент (64%), працiвникiв податкової сфери (62%), суддiв (61%), Президента та прем'єр-мiнiстра (60%), представникiв мiсцевих органiв влади (55%), полiцiю (54%), керiвникiв бiзнесу (46%), релiгiйних лiдерiв (32%). I це не дивно, адже 38% наших спiвгромадян протягом останнього року давали хабар у взаємодiї з органами влади. Щоправда, є цiкавий показник щодо намагання дати хабара патрульнiй полiцiї. В останньому звiтi сказано, що соцiологiв про такi свої спроби повiдомило близько 9% громадян України, але про те, що така спроба закiнчилася успiшно (патрульний узяв хабара), заявили тiльки 3%.

- А яка ситуацiя в сусiднiх країнах?

- Росiя має зiставний з українським рiвень стикання громадян iз корупцiєю - 34% (у Європi такий самий показник ще в Албанiї). А вже в Румунiї та Болгарiї рiвень побутової корупцiї 29% i 17% вiдповiдно. В Угорщинi 22% громадян свiдчать, що останнього року стикалися з корупцiєю, натомiсть у Словаччинi, Чехiї та Польщi цi показники лише на рiвнi 12%, 9% i 7% вiдповiдно. 24% громадян Литви констатували, що особисто стикалися з фактами корупцiї, 15% - у Латвiї i тiльки 5% - в Естонiї. У Бiлорусi 20% громадян бували в ситуацiях, пов'язаних з корупцiєю, у Туреччинi - 18%. Цi показники кращi, нiж в одних демократичних країнах, i гiршi в порiвняннi з iншими. А Молдова - європейський рекордсмен за рiвнем побутової корупцiї - 42%!

- Який рiвень корупцiї в державах так званої Старої Європи?

- Слiд розумiти, що корупцiя є всюди, питання лише в її обсягах. У країнах Захiдної Європи побутової - такої, з якою стикається проста людина, - вже майже нема. У Нiмеччинi, Бельгiї, Iспанiї та Португалiї лише 3% громадян за рiк стикалися з корупцiєю, а у Францiї, Португалiї й на Кiпрi - тiльки 2%. Iталiя має такий самий показник, як Польща, - 7%. Натомiсть у Великiй Британiї та Швецiї лише близько 1% громадян повiдомили про ситуацiї, пов'язанi з корупцiєю, у своєму життi впродовж року. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...