• Головна
  • Гостре харчове отруєння: що робити?
09:47, 9 січня 2017 р.

Гостре харчове отруєння: що робити?

Ви бігли на зустріч, поспішали й на ходу перехопили пиріжок, придбаний у вуличних торгівців? У холодильнику залежалася відбивна, але ви не надто принюхувалися до неї, бо були голодні? У позавчорашньому компоті відчувався квасний присмак, але ж вам дуже хотілося пити? І от настав час відплати за таке недбале ставлення до свого шлунку.

Зігнувшись, ви сидите на унітазі, водночас переборюючи позиви до блювоти... Прикра ситуація, в якій кожному з нас колись довелося побувати. Дізнайтеся про ознаки та симптоми харчового отруєння – і про те, як вийти з цього стану без ускладнень для здоров’я.

Що таке харчове отруєння?

У більшості випадків харчового отруєння йдеться про гастроентерит – подразнення слизової оболонки шлунку і кишковика, спричинене бактеріями або вірусом. Найчастіше бактерії потрапляють в організм з їжею, але можуть бути й інші шляхи – наприклад, коли ви бралися руками за речі, яких перед тим торкалася інфікована людина (клямку дверей, телефонну слухавку, покришку унітазу), й не помили одразу ж після цього рук. Харчове отруєння може проходити в легкій формі, коли у вас просто поболює шлунок і «крутить у животі», а може мати й гострі вияви – безперервний пронос і гарячку.

Симптоми отруєння можуть з’явитися вже через декілька годин, проте бувають випадки коли між потраплянням в організм бактерій і появою перших симптомів минає до двох тижнів.  Симптоми харчового отруєння: нудота; біль у животі; підвищена температура тіла; діарея; блювота; здуття живота; спазми.  

Що робити при харчовому отруєнні?

Ваш організм намагається позбутися отруйних мікроорганізмів, тож не слід йому заважати. Не поспішайте ковтати таблетки від проносу, якщо їх вам не приписав лікар. Але ви можете й повинні допомагати цьому природному процесові очищення. Для цього треба підтримувати належну гідратацію організму. Споживайте якомога більше рідини, збагаченої електролітами – негазовану мінеральну воду, препарати типу «Регідрон», «Гастроліт», кокосову воду. У гострій стадії отруєння не слід нічого їсти. Якщо немає відторгнення рідини, поступово додавайте продукти, що легко засвоюються. Класична дієта після завершення гострої стадії отруєння: банани; розварений рис; розварені з водою яблука; сухарі (тости) з білого хліба. Якщо ви доросла здорова людина з міцною імунною системою, то за два-три дні ваша халепа з отруєнням мине. Але не сподівайтеся, що можна випити якісь диво-ліки й позбутися симптомів отруєння вже за півдня. Декілька днів вам таки доведеться постраждати. Усе, що ви можете зробити – це побільше пити, відпочивати і не їсти нічого крім продуктів, перелічених вище.

В яких випадках слід звернутися до лікаря?

Якщо у вас спостерігаються такі симптоми: діарея і температура тіла понад 38,5; сильне запаморочення, втрата притомності; відторгнення рідини упродовж 24 годин; діарея протягом п’яти або більше днів.

В яких випадках слід звернутися по невідкладну медичну допомогу?

Якщо ви невдовзі перед отруєнням їли морепродукти, або гриби, або консервовані продукти (бо токсини, що могли потрапити у ваш організм з цих продуктів, становлять небезпеку для життя). Якщо у вас спостерігаються такі симптоми: сліди крові у виділеннях; помітне порушення ритму серцебиття. 


Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...