ЛУЦЬК ТВОРЧИЙ
21:00, 20 січня 2017 р.
Що таке "творча криза" і як з нею боротися?
ЛУЦЬК ТВОРЧИЙ
Вам знайоме поняття «творчої кризи»? У всіх значеннях – від масштабної депресії чи звичайного небажання вставати вранці з теплого ліжечка. Кажуть, восени чи взимку це особливо актуальна проблема. «Луцьк Творчий» вирішив розпитати у місцевої мистецької еліти, чи трапляються у них подібні «приступи» і як вони з ними справляються.
Дмитро Кухарук, фотограф:
«Мої методи боротьби з творчою кризою:
а) розігнати кров у тілі. Творча криза (згідно з науковим визначенням) означає, що мозок втомився і йому не вистачає кисню. Варто розім’ятися, пробігтися або ж просто взяти лопату і піти снігу порозгрібати;
б) отримати нові враження, зробити щось зовсім незвичне (можна прогулятися містом, але в пошуках нової місцини чи вулички);
в) з'їсти шоколад (але це не дуже корисний метод)».
Марія Оліферук, художниця:
«Є два типи малювання: за покликом душі та відтворення образів, які зображуються. У другому випадку йдеться про handmade або портрети на замовлення, копії картин. Таку роботу можна робити майже завжди, особливо якщо піджимає дедлайн (потужний мотиватор).
З творчістю не так все просто. Власний твір повинен мати певну ідею та виражати почуття. Іноді варто влаштувати «творчу перерву», аби мати час для переоцінки цінностей, отримання нових вражень, роздумів. Митцю варто постійно перебувати у творчому середовищі, стежити за мистецьким життям, насолоджуватись творами інших».
Ірина Полєтуха, громадська активістка:
«Найбільше мені допомагає сон і час, коли нікого немає поруч. Можу закутатись в ковдри і подушки, переглядати улюблені фільми, пити багато чаю. Іноді однієї доби цілком достатньо для відновлення творчих сил. В критичних ситуаціях я «забиваю болт» на все і починаю займатись тим, що є приємним, а не необхідним в цю мить. Я часто кудись їзджу, що рятує від емоційних недуг і дає нові враження, натхнення».
Юлія Фінковська, поетка
«Творчі кризи - це природно, бо творчість - надто потужний емоційний виплеск, а, отже, мусить бути період для відновлення сил. Головне - ставитися до цього спокійно і не впадати в апатію. Боротися із затяжними пасивними періодами мені допомагає саме ж мистецтво - перегляд хороших фільмів, прослуховування глибокої музики, відпочинок на лоні неповторних пейзажів. Це допомагає зачепитися за нові образи та ідеї».
Ольга Валянік, акторка театру
«Насправді такого способу просто не існує. Творча криза - це і є стимулятор до творчості. Якщо ідеї відсутні, потрібно робити те, що ти любиш. Творча криза зазвичай у людей в головах. Боротися з нею, значить, намагатися налаштувати свої думки у правильному напрямку. Побачите, що у вас все вийде.
А для людей, які люблять смакувати алкогольними напоями, раджу випити 50 грам хорошого віскі чи рому. Можливо, творча криза стане зовсім не кризою, а початком до нових творінь чи витворянь».
Марина Лактіонова, художниця:
«Я малюю тільки тоді, коли маю натхнення. І інший час – навчаю малювати, і від цього процесу отримую нову порцію наснаги. Тож, певно, творчих криз у мене не буває. Варто змінювати рід занять, прислухатися до своїх бажань. Якщо я хочу, то ліплю, або пишу картини, або розмальовую камінці, або виготовляю листівки зі шматочків тканини, шию іграшки. Потік енергії безупинний…».
Митець, який захотів лишитися «інкогніто»:
«Творчих криз не буває. Це банальне виправдання елементарної ліні. Достатньо просто змінити вид творчої діяльності або почитати для душі щось суголосне настрою – і таке псевдовідчуття мине само собою. До речі, те саме стосується і натхнення. Його категорично не можна стимулювати (хто так мислить, самообманюється!) Коли ти постійно перебуваєш у стані творчої праці, натхнення тебе не полишає ані на мить».
Ореста Осійчук, письменниця
«Мені здається, що я ніяк з нею не борюсь. В житті так багато інших цікавих речей. До прикладу, «вічне» прибирання, «стояння» біля плити, виконання забаганок донечки. Коли випадає вільна хвилина сісти та писати, то я так і роблю».
Катерина Дулапчій, художниця:
"З творчою кризою ніколи не борюсь. Натхнення або є, або його нема. Насправді для мене якраз саме творчість - це спосіб боротьби з усіма іншими кризами у житті.
Коли малюєш картину - ніби наповнюєшся самим життям".
Мар'яна Горковчук, учасниця творчої групи "Виключно звичайні"
«Мої методи – це самотність, подорож за кордон (особливо європейськими культурними місцинами) або подорож в гори, у монастир, купання в джерельних водах або ж споглядання водоспадів! За 1-2 тижні народжуються нові думки».
Марина Ткачова, акторка
«Мій метод - багато бігати або тренуватись, за можливості менше контактувати з тими, хто п’є кров, можна записатись на якісь курси, далекі від тебе звичайної - танці, малювання, спів. Ще варіанти - фізичне навантаження, кіноперегляди, йога, пробіжки на снігу, поїздки до Києва чи Львова».
Кирило Ткачов, шрифтовий дизайнер
«Як правило, стимулюю ідеї самою роботою. Якщо важко щось вигадати, не варто чекати, потрібно робити бодай щось, хай це навіть якісь банальності чи плагіат. Але іноді перерва необхідна (коли надто втомився і це стає проблемою). В такі моменти можна займатися спортом чи гуляти».
Євген Чепіль, музикант
«У мене поки не було творчої кризи! Я не знаю, що це. Завжди є ідеї, наснага, бажання!»
Ось таки поради людей творчих. А ви які секретики боротьби з кризою знаєте? Діліться з нами! З вами був «Луцьк Творчий».
Текст: Елла Яцута
Фото взяті із соціальних мереж.
При передруці матеріалу є обов’язковим посилання на « 0332.ua. Сайт міста Луцька».
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
live comments feed...