18:51, 28 січня 2017 р.

МВФ гроші не дає, а позичає

Підвищення пенсійного віку та скорочення держслужбовців – МВФ назвав нові вимоги для продовження співпраці, - повідомляє інтернет-видання "Погляд"

Аби й надалі співпрацювати з Міжнародним валютним фондом, Україні потрібно виконати низку умов.

Буквально нещодавно стали відомі чергові вимоги, на яких нині наполягає Фонд. Україні МВФ радить провести пенсійну реформу, скоротити кількість держслужбовців та бюджетників, скасувати спрощену систему оподаткування та відкрити земельний ринок.

Зрозуміло, що згадування чи про пенсійний вік, чи про продаж землі спричиняє не лише численні дискусії у Верховній Раді, на яких можуть «виїхати» деякі політики, а й збурюють суспільство.

Поки документ, з текстом, щоправда, англійською, можна ознайомитися в Інтернет-мережі, перебуває на етапі узгодження. І розглядати його можна по-різному. З одного боку, це лише поради, а не інструкція до виконання, і на них, грубо кажучи, можна взагалі не зважати. А з іншого, якщо їх не виконати, то й на транш розраховувати не варто.

- Цікавинка у тому, що для України, крім МВФ, іншими кредиторами є якщо не Росія, то Китай. І то Китай ще подумає перед тим, як щось дати Україні, - каже кандидат економічних наук Богдан Сторощук. – А МВФ хоче, аби в країні виникли реальні можливості для стабілізації ситуації і в майбутньому можливості вийти на валютний ринок. Це непоганий стимул для тих основних груп впливу, які контролюють наш законодавчий орган.

Підвищити пенсійний вік та монетизувати субсидії

Загалом, меморандум передбачає 12 вимог, або структурних маяків, з яких новими є сім.

По-перше, до січня 2017 року Кабмін повинен вирішити питання з монетизацією субсидій. Як раніше пояснював в. о. директора департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА Юрій Півень, суть монетизації в тому, що гроші видаватимуть кожному на руки.

По-друге – до кінця березня 2017 року потрібно провести пенсійну реформу, яка передбачає підвищення пенсійного віку. Для чоловіків – на чотири місяці щороку, починаючи з липня 2017, для жінок - на шість місяців після 2021 року, доти, доки для обох пенсійний вік не досягне 63 років - 2027 року.

Крім цього, передбачено також підвищення робочого стажу до 25 років з січня 2017 року та введення мінімального страхового стажу на рівні 16 років. Зараз необхідний робочий стаж становить 15 років з поступовим його підвищенням на рік доки він не досягне 35 років 2036 року.

Звісно, влада все це заперечує.

За словами міністра соціальної політики Павла Розенка, чинний уряд і влада не зроблять жодного кроку щодо підвищення пенсійного віку.

- Пенсійний фонд сьогодні цікавить не трудовий, а страховий стаж – людина повинна працювати і легально сплачувати внески, - зазначає П. Розенко. – Україна ніколи не стане успішною країною, де 50% громадян не платять податки, або платять їх не в повному обсязі. В Україні ніколи не буде високих пенсій, поки будуть 50% людей, що працюють у тіні, або не сплачують у повному обсязі соціальні внески. У нас буде завжди великий дефіцит у Пенсійному фонді, поки ми не налагодимо цю ситуацію.

Слова словами, але переважно пенсійна реформа в Україні має схильність зводитися винятково до підвищення пенсійного віку. Хоча підвищувати потрібно якість життя.

Ринок землі та «ПриватБанк»

Третьою, не зовсім новою, умовою є проведення земельної реформи до кінця березня 2017 року. Раніше парламент повинен був до кінця торішнього вересня подати закон про ринок землі, але цього так і не зробили. Нині вимоги стали більш жорсткими – до березня закон потрібно прийняти.

Однак багато економістів впевнені, що земля, попри побоювання людей, що її скуплять за копійки чи просто відберуть, може стати плацдармом для залучення інвестицій у державу.

Четвертий та п’ятий маяки стосуються «ПриватБанку». Вимагають вибрати міжнародну компанію з хорошою діловою репутацією для проведення аудиту «ПриватБанку» до кінця січня 2017 року. Аудитори повинні виявити, чи були допущені порушення у складанні фінансової звітності протягом шести місяців, що передують націоналізації. Також треба вибрати міжнародного аудитора для оцінки виконання акціонерами «ПриватБанку» умов реструктуризації до кінця червня 2017 року.

Скасування «спрощенки» та зменшення держслужбовців

Шостою вимогою МВФ є створення до кінця червня 2017 року єдиного реєстру отримувачів соціальних виплат. Йдеться про те, що уряд не вводитиме пільгового режиму оподаткування в індустріальних парках, не буде поки що створювати експортно-кредитне агентство, а також скасує спрощену систему оподатковування з січня 2018 року.

Сьома умова - створення до кінця червня 2017 року законодавчого поля для роботи антикорупційних судів.

Це нові вимоги. Крім них, є ще кілька: створення до кінця квітня 2017 року фінансової поліції, розширення прав ДФС (вона може отримати доступ до банківських рахунків українців заради можливості використовувати непрямі методи оцінки доходів громадян), утримання від збереження чи створення податкових пільг, активна приватизація державних підприємств та перегляд закону про держслужбу. Останній пункт передбачає скорочення працівників бюджетної сфери і держслужбовців: 2017 року бюджетників скоротять на 4%, а до кінця 2019 року – більш ніж на 10%.

Власне, за умови виконання всіх вимог наступний транш на 1 мільярд доларів Україні варто очікувати на початку лютого.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#гроші #мвф #позика
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...