• Головна
  • «Волинська віньєтка»: якими були випускники передвоєнного часу?
20:26, 3 лютого 2017 р.

«Волинська віньєтка»: якими були випускники передвоєнного часу?

 В музеї історії Луцького братства експонується виставка з історії шкільництва – «Волинська віньєтка».

Експозиція складається із профільних музейних матеріалів з фондів Волинського краєзнавчого музею: фотопортрети випускників та викладачів двох волинських гімназій – приватної російської Г.Коленко в Луцьку (1906–1936 рр.) і державної польської ім. Коперніка у Володимирі (1931 р.), - повідомляє департамент культури Луцької міської ради.

Елементарну освіту на Волині представлено похвальними грамотами та свідоцтвами про закінчення навчальних закладів в різних кутках Волині. «Віньєткова» експозиція доповнена підбіркою шкільних підручників, найдавнішому з яких виповнилось 250 років.

«Волинська віньєтка»: якими були випускники передвоєнного часу?, фото-1
«Волинська віньєтка»: якими були випускники передвоєнного часу?, фото-2

Серед підручників привертає увагу відвідувачів хронологічно найдавніший – латиномовний курс лекцій з вивчення цивільної і фортифікаційної архітектури, виданий в Римі у 1762 р. – «Theoremata ex universa philosophia selecta atque Elementa architecturae civilis et militaris quae ... publice per biduum propugnanda exponit Julius Caesar Maria Capicius Anghillara ex comitibus Somaleae… ex typographia Joannis Zempel prope Montem Jordanum. Romae, MDCCLXII». Підручник року був підготовлений для навчального плану єзуїтської освіти вищого ступеня, вивчався на математично-фізичних курсах в орденських колегіумах.

Декоративне обрамлення свідоцтв і похвальних грамот, які на виставці представлені періодом 1888 – 1918 рр., пістрявіє переважно російським великодержавним контентом: портрети російських імператорів, військові, політичні, ілюстрації з офіційного курсу російської історії. Привертають увагу помпезністю деталізовані декоративні віньєтки з сюжетами до 100-річчя франко-російської війни 1812 року та 50-річчя впровадження земської системи управління.

«Волинська віньєтка»: якими були випускники передвоєнного часу?, фото-3
«Волинська віньєтка»: якими були випускники передвоєнного часу?, фото-4

   Інакше «звучить» унікальне в колекції свідоцтво від 21 жовтня 1918 р. – короткого періоду української влади в Луцьку і його околицях. Виданий документ «для громадянина с. Боголюб Торчинської волості на Волині Михайлові Гнатовичу Ковальчуку… в тім, що він з успіхом скінчив курс навчання в Мілушській народній школі». Віньєтка документу містить скромний рамковий орнамент, портрет Тараса Шевченка і пам’ятні слова його вірша «Учітеся, брати мої». Свідоцтво засвідчене символом попередньої епохи – печаткою «Луцкая уездная земская управа» з міським гербом-новотвором зразка 1911 р. у вигляді ратника віж вежами Луцького замку.

   Цікавлять відвідувачів шкільні документи 30-х ХХ ст., фото з історії сільських шкіл Угринова та Озерян, сучасні шкільні та садкові віньєтки, що походять з сімейних архівів волинян і надані музею для тимчасового екпонування.

   Виставка експонуватиметься протягом лютого – березня.

   Адреса музею: Луцьк, вул. Йова Кондзелевича, 5.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...