Яна ЧУРІНА: Все, що потрібно знати для прийняття спадщини на початковому етапі

На сьогоднішній день, питання спадкування рухомого та нерухомого майна є чи не найактуальнішим серед звернень громадян до адвокатів та кваліфікованих юристів, адже життя, як відомо плинне, а майно, яке було нажите за життя особи, повинне пройти певну процедуру для переоформлення його на іншого власника — спадкоємця.

На даний час в Україні існує дві форми спадкування: за законом та за заповітом, а сам процес оформлення спадщини в Україні є досить тривалим та умовно ділиться на декілька етапів: вступ у спадщину, отримання свідоцтва про право на спадщину, реєстрація права власності на спадщину.

Кожен із цих етапів має багато особливостей, проте детальніше хочеться зупинитися на початковому етапі, а саме: вступ у спадщину, оскільки саме на цьому етапі, при зверненні до нотаріуса, людині стає зрозуміло, наскільки безперешкодним є її майбутнє прийняття спадщини, чи існують обставини, які ускладнюють прийняття спадщини, в тому числі чи є необхідність звернення до суду з тих чи інших підстав.

Щодо осіб, які мають першочергове право на вступ у спадщину за законом, то законодавець встановлює наступну черговість:

1 черга спадкоємців: діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, батьки; 2 черга спадкоємців: рідні брати і сестри спадкодавця, його бабуся і дідусь, як зі сторони батька, так і матері;

3 черга спадкоємців: особи, що мешкали із спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років до відкриття спадщини;

4 черга спадкоємців: інші родичі спадкодавця до шостого ступеня спорідненості включно.

Для кожної особи, яка відноситься до певної черги спадкоємців, частини спадщини за загальним правилом у кожного спадкоємця за законом є рівними.

Лише за відсутності спадкоємців попередньої черги спадкоємці наступної отримують право на спадкування.

Вступ у спадщину за законом, відповідно до черговості прийняття спадщини має місце лише у разі, коли відсутній заповіт спадкодавця.

Що ж стосується спадкування за заповітом, то останній може охоплювати як усе наявне майно спадкодавця, так і його частину, а спадкоємцями за заповітом можуть бути будь-які фізичні і юридичні особи, незалежно від сімейних або споріднених зв’язків із спадкодавцем.

В деяких випадках вступ у спадщину може відбуватися одночасно і згідно із законом і за заповітом, якщо, наприклад, заповіт стосується лише окремої частини майна спадкодавця).

При спадкуванні, як за законом, так і за заповітом, вступ у спадщину повинен відбутися протягом шести місяців після смерті спадкодавця – тобто моменту, коли наступило відкриття спадщини.

Існують випадки, коли вступ у спадщину може відбуватися автоматично (без подачі будь-яких документів), а також за письмовою заявою спадкоємця.

Автоматичний вступ у спадщину відбувається, коли особа до моменту смерті спадкодавця, постійно проживала із останнім і таке проживання підтверджується довідкою з ЖЕКУ, ОСББ, органу місцевого самоврядування (сільські, селищні ради), правління житлово-будівельного кооперативу, реєстраційним записом в паспорті або у будинковій книзі.

Автоматично, без подачі будь-яких документів, стають спадкоємцями також малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особи, цивільна дієздатність яких обмежена.

Якщо ж особа не підпадає під категорію «автоматичних спадкоємців», для того, аби отримати спадок, повинна за місцем постійного проживання спадкодавця (померлого) особисто подати до нотаріуса письмову заяву на вступ у спадщину. Заява може бути подана особисто нотаріусу, або ж шляхом надсилання поштовим відправленням (в такому випадку справжність підпису особи, яка надсилає відповідну заяву повинна бути посвідчена нотаріально).

У разі, якщо спадкодавець має не одне місце проживання, то заява подається за ОСТАННІМ місцем, де жив спадкодавець. 

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Наразі в Україні, починаючи із грудня 2014 року, діє спрощена процедура оформлення спадщини, оскільки була скасована обов’язкова оцінка майна, а головне – для близьких родичів (діти, чоловік чи дружина, батьки) було скасоване проведення оцінки спадкового майна, а відповідно і оподаткування такої спадщини.

Таким чином, даним законом фактично було подолано корупційну схему, через яку з кишень простих громадян викачувалися значні кошти.

Для оформлення спадщини нотаріусу потрібно надати наступні основні документи: свідоцтво про смерть спадкодавця (оригінал), заповіт (за наявності), паспорт та ідентифікаційний код спадкоємця (оригінал та копія), документ, що підтверджує останнє місце проживання спадкодавця та довідка з відомостями про те, хто постійно проживав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини; документи, що підтверджують родинні зв’язки спадкодавця зі спадкоємцями (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо); правовстановлювальні документи на майно (хату, квартиру, дачу, гараж тощо), що належало спадкодавцеві.

Таким чином, загальні витрати для спадкоємця при оформленні спадщини у державного нотаріуса складають приблизно 483 грн.

Бувають випадки, коли спадкоємці бажають відмовитись від прийняття спадку. Це буває з різних причин, наприклад через борги спадкодавця,  або інші особисті причини. Відмовитись від спадщини можна протягом строку, встановленого для її прийняття, тобто шість місяців. Для цього потрібно подати до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про відмову від спадщини.

Варто зазначити, що дана стаття не включає в себе усіх можливих нюансів та питань, які можуть виникнути в процесі прийняття спадщини, саме тому важливо користуватись порадами досвідчених фахівців. Проте кожен громадянин повинен підвищувати власний рівень правової свідомості та робити все вчасно та послідовно, що безперечно заощадить ваш час, кошти та нерви.

Яна Чуріна – лучанка, кваліфікований юрист, адвокат у Раді адвокатів Рівненської області. Раніше працювала у компанії «Адвокатская фирма «СТОЛИЧНЫЙ АДВОКАТ». Обіймала посади начальника відділу попередньої роботи з клієнтами в компанії «Луцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги».

чуріна блог
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Культура
Її твори вперше представили громадськості – Багато років тому я закінчила Інститут мистецтв, а це з душі вже нічим не витравиш. Для мене малювання мандал медитативне, як закладка енергії. Коли приходиш з роботи, сідаєш і ставиш однакові крапочки. Знайомі художники кажуть, що не в’яжеться моя ядерна енергія і крапочки, – розповідає директорка Луцької районної філії Волинського обласного центру зайнятості Юлія Гринчук на відкритті виставки її творів у канцел...
Суспільство
Чоловік обіцяє винагороду за інформацію про злодіїв Фотограф Олег Сусяк із Луцька повідомив у фейсбуці, що в нього поцупили два велосипеди та попросив про допомогу в пошуку крадіїв. Винагороду гарантую, злодіям руки будуть покарані. «Якісь покидьки вкрали сьогодні з під’їзду два велосипеди, з дитячими сидіннями, за Хмільниками. Хто що почує тел.0632324463. Винагороду гарантую, злодіям руки будуть покарані», – написав чоловік.
Культура
Вже 2-4 жовтня Луцьк перетвориться на місто літератури, на вулицях можна буде зустріти чимало відомих письменників, адже в ці дні відбудеться III Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера». За словами організаторів, відбувався довгий процес перемовин щодо рішення, чи таки проводити дійство в досить нестабільний час. «Коли наша команда отримала погодження від Українського культурного фонду щодо співфінансування "Фронтери", ми, безумовно, зраділи. Однак к...
Новини компаній
Головний тренд осені 2020 року - електросамокат KUGOO M2 PRO! Kugoo M2 Pro Jilong - це нова поліпшена модель електросамоката від компанії Jilong в 2020 році. Самокат Kugoo M2 Pro Jilong відрізняється від своїх попередників вдосконаленим дизайном, надійністю конструкції, компактністю і функціональністю. З таким самокатом ви будете почувати себе впевнено як у місті так і на бездоріжжі. Швидкість, вага і максимальний пробіг самоката дозволяють здійснювати щод...
Новини компаній
Відтепер за будівництвом нової об’їзної дороги до Трускавця можна спостерігати в онлайн-режимі. Завдяки новій камері відеоспостереження, яку компанія Qtek встановила у Модричах. 26 серпня стартувало масштабне будівництво нової дороги до Трускавця, яка з’єднуватиме місто-курорт із Дрогобичем та Львовом та замінить існуючу сьогодні, але офіційно перекриту ділянку дороги. На сьогоднішній день завершуються земляні та підготовчі роботи, на об’єкті щоденно працю...
Суспільство
У Луцьку зникла жінка похилого віку. Про це повідомили в одній із спільнот у Фейсбуку. «Пропала жінка похилого віку. 16.09 вийшла з дому об 13:00. Проживає за адресою м. Луцьк пр-т Молоді. Була одягнена – біла кофта та темні штани. Можливо, хтось бачив або володіє будь-якою інформацією прохання повідомити за тел. 0957199032 або на 102», – йдеться у повідомлені.
Суспільство
Цього року українські школярі мали можливість скласти ЗНО з одинадцяти предметів. Серед них українська мова та література, історія України або математика були обов’язковими. Нещодавно Центр оцінювання якості освіти оприлюднив регіональні дані щодо результатів оцінювання школярів, випускників професійно-технічних училищ, вищих навчальних закладів та інших категорій. «Конкурент» вже традиційно вирішив подивитися на результати ЗНО луцьких шкіл та скласти на ї...
Культура
У Музеї сучасного мистецтва Корсаків відбулася урочиста церемонія вручення Літературної премії імені Івана Корсака за найкращий український історичний роман. На захід завітали виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради Григорій Пустовіт, директор департаменту культури Тетяна Гнатів, начальник управління туризму та промоції міста Катерина Теліпська, представники обласної влади, фундатор Музею Віктор Корсак, а також письменники та мистецькі...
Суспільство
Департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради закупить 22 дитячих ігрових майданчика з очікуваною вартістю 573 тисяч 600 гривень. Про це Волинь infa стало відомо проаналізувавши інформацію на сайті державних закупівель Prozorro. На сайті предметом закупівлі є дитяче ігрове обладнання в кількості 22 штук, з початковою сумою оголошеною на тендері 573 тисяч 600 гривень, які заплатять з місцевого бюджету. Але вже існують певні запитання до...