20:45, 13 вересня 2017 р.
Від вчителя до fashion-фотографа: лучанин розповів про те, як важливо виходити із зони комфорту
«... Особистий секретар Енні Лейбовіц простягнула мені візитку:" Будь ласка, надішліть мені імейл, і я простежу, щоб ваш лист прочитали". У відповідь я випалив: "Невже ви думаєте, що я летів сім тисяч кілометрів, щоб відправити вам електронного листа?!"». Лучанин Саша Литвин, який співпрацює сьогодні з Vogue і Gucci, згадав, як починалася його кар'єра фешен-фотографа в США, йдеться у інтерв'ю Bird in Flight, - повідомляє ІА Волинські новини.
У мене філологічна освіта, я відмінно володів англійською і викладав в мовній школі. Але через п'ять років усвідомив, що займатися цим більше не хочу. І тут сталася моя перша зустріч з фотографією, яка щось в мені змінила. В Україні, як і в усіх пострадянських країнах, існує стереотип, що робота повинна бути з 9 ранку до 6 вечора, з понеділка по п'ятницю, а заробляти творчістю - це щось з області фантастики.
Моя родина не була винятком. Чесно кажучи, вони до сих пір не розуміють, що я роблю в США і як заробляю на життя. Кинувши викладацьку діяльність, я ще рік пропрацював в офісі, але паралельно вже почав займатися фотографією.
Борючись зі страхом фінансової нестабільності, з яким ми всі ростемо, в один день я звільнився. Вирішив, що більше ніколи не буду працювати на кого-небудь, крім себе. Все, що у мене було, - знання англійської і величезне бажання фотографувати, тому ідея переїхати в Штати здавалася мені логічною. У 2010 році ми з другом і переїхали.
Спочатку ми жили в невеликому курортному містечку на березі океану і все літо працювали на трьох роботах. Я намагався заощадити гроші на Нью-Йорк і нову камеру. Восени сезон закінчився, і я вирішив, що це ідеальний час для переїзду.
Перше, що я зробив, переїхавши в Нью-Йорк, - взяв своє портфоліо і пішов проситися асистентом в студію до Енні Лейбовіц. Звичайно, мене виставили за двері. Через 15 хвилин я повернувся і наполягав на тому, що буду робити все, навіть мити підлогу. До мене підійшла жінка, що представилася особистим секретарем Енні, простягнула мені візитку і сказала: «Молодий чоловіче, у нас так справи не робляться. Будь ласка, надішліть мені імейл, і я особисто простежу, щоб ваш лист прочитали». У відповідь я випалив: «Невже ви думаєте, що я летів сім тисяч кілометрів, щоб відправити вам електронного листа?!» Тоді я був дурний, упертий і занадто гордий собою. Лист я не написав.
Я продовжував шукати роботу асистента у фотостудії. Стукав у багато дверей, але для мене вони були зачинені. Через кілька тижнів з грошима стало зовсім туго, почалися постійні переїзди. Потрібно було шукати «справжню роботу», за яку платять. Перші півроку пройшли в режимі виживання. Я працював кур'єром, роздавав флаєри і газети. Думки про фотографії розчинилися в рутині.
Найскладнішим було пережити зиму. Я почав підробляти менеджером в магазинах жіночого одягу, а на вихідних планував тестові зйомки для модельних агентств, які постачав одягом з тих же магазинів. Я був сам собі стилістом, візажистом і фотографом. Так з'явилася стабільна робота, і вперше за кілька місяців я зміг видихнути.
Мені знадобилося кілька років, щоб я зміг по-справжньому заробляти на життя фотографією. Пізніше я був освітлювачем і помічником на різних зйомках і навіть якийсь час пропрацював у великому фотоагентстві, в архівах. Однак схема, коли ти довгий час асистуєш фотографу, а через кілька років він дає тобі пару своїх клієнтів для старту, вже не працює. Принаймні, в моєму випадку не спрацювала.
Я зрозумів, що в пошуках роботи важливу роль відіграє людський фактор. Все просто: якщо вам неприємний людина, з якою ви п'єте чай, то про яку спільну роботу може йти мова?
У США багато хто вважає важливим зробити собі ім'я і заради цього зі шкури лізуть. Талант відходить на другий план - все просто хочуть бути знаменитими. Від того, як ви обходитесь з людьми, як робите свою роботу, залежить все. Якщо вам можна довіряти, вас будуть рекомендувати.
Я збирав свою базу клієнтів, для яких знімав лукбука, каталоги, редакційні замовлення за допомогою word of mouth - рекомендацій по-нашому. Якщо ви опиняєтеся в статусі професійного фотографа, потрібно цей статус виправдовувати і вміти знімати в умовах будь-якої складності. Якщо я роблю знімок, який задовольняє мене самого, це і є прорив, незалежно від масштабу проекту або популярності бренду. Кожна наступна зйомка - це крок вперед. Ви просто зобов'язані зробити його краще, ніж попередній.
Я приїхав в Нью-Йорк з наївною ілюзією домогтися визнання в фешен-фотографії. І одного разу на зйомці для журналу Vogue, після довгих років роботи в різних ролях на знімальному майданчику, я чітко усвідомив кордони між комерцією та творчістю. Я раптом зрозумів, що ці фотографії не несуть жодної цінності. Модна індустрія гранично комерціалізувалася, і навіть коли ти фотографуєш модель, знімаєш не її, а те, що на ній: одяг, аксесуари, макіяж. Якщо подивитися правді в очі, ти фотографуєш плаття, яке потрібно продати. Це навчило мене простіше ставитися до роботи і не тішити себе ілюзіями.
Якщо говорити про творчість, то мені подобається зовсім інша фотографія. Та, яка зображує справжнє повсякденне життя. Тому я знімаю робочих, офіціантів, прибиральників. Такі фотографії - про рівність. Коли круто бути зіркою, не менше круто бути листоношею. Колись я сам був кур'єром і продавцем, й відчував зневажливе ставлення.
Дивно, ми живемо в XXI столітті, але як і раніше ставимося один до одного відповідно до ієрархічного становища, як в середньовіччі.
Ще в Україні я вивчав творчість багатьох фотографів, в тому числі Ральфа Гібсона. У Нью-Йорку ми часто перетиналися на різних заходах, і одного разу я наважився підійти до нього і сказати: «Ральф, я вдячний вам за творчість. Сім років тому я жив в Україні в маленькому місті Луцьку і ваша творчість змусила мене полюбити фотографію настільки, що вона перевернула моє життя».
І подібних моментів було багато. Я познайомився і попрацював з людьми, про зустрічі з якими раніше міг тільки мріяти: Патрік Демаршелье, Санте ді Ораза, Маріо Сорренто, Инез, Вінну Матадін і багато інших. Ми створюємо «ідолів», тоді як ми всі рівні. Потрібно лише використовувати захоплення кимось як поштовх для власного розвитку.
Я раджу кожній молодій талановитій людині спробувати переїхати в зовсім нове середовище і пожити самому. Це не повинен бути мегаполіс або щось божевільне - у всіх свої цілі. Потрібно виходити із зони комфорту. Як інакше ви можете зрозуміти, чого по-справжньому хочете, якщо вам постійно щось нав'язують навколишні?
Записала Софія Пилип'юк.
Всі фото: Саша Литвин.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
live comments feed...