• Головна
  • Жінки у трудовому кодексі: що насправді змінилося?
19:14, 16 листопада 2017 р.

Жінки у трудовому кодексі: що насправді змінилося?

Жінки у трудовому кодексі: що насправді змінилося?

Юридичне роз'яснення поширених міфів про зміни в трудовому кодексі від Mind.ua

Проект ТК розширює перелік гарантій, пов'язаних з народженням дітей, покладаючи на роботодавця обов'язок, наприклад, увільнити вагітну жінку від виконання роботи на період проходження медичних обстежень (із збереженням зарплати!), або надати чоловіку додаткову оплачувану відпустку в зв’язку з народженням дитини (14 календарних днів).

Повна заборона відправляти у відрядження та залучати до роботи у нічний час, до надурочних робіт, роботи у вихідні та святкові дні жінок з дітьми буде замінена на можливість подібних дій (якщо інше не передбачено трудовим або колективним договором), але виключно за наявності письмового дозволу жінки. Для вагітних жінок всі заборони збережено.

Збережена заборона встановлювати випробування таким категоріям жінок, що, до речі, було розкритиковане МОП, яка зазначила, що «на практиці це також може посилити небажання роботодавців наймати працівників з цими характеристиками».

У Міжнародій орзанізації праці є зауваження і до заборони залучення жінок до важких робіт та робіт із шкідливими або небезпечними умовами праці, які було збережено з радянських часів.

Бюро рекомендує забезпечити в проекті Трудового кодексу, щоб обмеження праці жінок були пов'язані виключно із охороною материнства, і не базувалися на стереотипних припущеннях щодо видів праці, які підходять для жінок.

Тобто МОП навпаки навіть вважає, що проект ТК містить стільки обмежень для застосування праці жінок, що це може порушити принцип рівності можливостей та призвести до дискримінації жінок.Адже, дійсно, жінці з сімейними обов'язками неможливо будувати кар'єру із повною забороною їздити у закордонні відрядження або планувати роботу в зручний для неї (у тому числі нічний) час.

Проект ТК, дійсно, дещо змінює повну заборону звільнень жінок з дітьми, дозволяючи звільнення, наприклад, у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням трудових обов’язків. Тобто зловживань з боку несумлінних працівниць, вочевидь, поменшає. Але заборона звільнень вагітних жінок залишилась практично без змін.

Жінки у трудовому кодексі: що насправді змінилося?, фото-1

Дозволятиметься звільнити вагітну тільки у зв'язку із закінченням строку договору або у зв'язку з ліквідацією з виплатою вихідної допомоги в розмірі щонайменше трьох середньомісячних заробітних плат (такі ж гарантії і у жінок з дітьми).

Зараз за КЗпП це фактично непрацююча норма щодо «обов'язкового працевлаштування» таких категорій жінок, що на практиці призводить до парадоксальних випадків поновлення працівниць на підприємствах у процесі ліквідації і не приносить нікому користі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#трудовийкодекс #охоронапраці #жінки
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...