• Головна
  • Чи вигідне українцям смарт-житло
17:16, 20 листопада 2017 р.

Чи вигідне українцям смарт-житло

Чи вигідне українцям смарт-житло

В останні роки все популярнішими стають квартири з невеликим метражем — так зване смарт-житло. Загальна площа такого житла - 20-25 кв.м., вартість - від $10 тис. до $27 тис., середня ціна за метр складає близько 17–20 тис. грн.

Оплата комунальних послуг в них значно нижча ніж у традиційних однокімнатних квартирах, - повідомляє ibud.uа.

Однак в Україні до смарт-житла відносяться насторожено. За даними українського підрозділу глобальної консалтингової компанії в сфері нерухомості NAI, частка смарт-квартир на первинному ринку не перевищує 5–7%, а попит на них оцінюється на рівні до 10% від загального обсягу житла, що купується.

Одна з головних причин настороженості — невідповідність смарт-квартир українському законодавству.

"Згідно із законодавством площа однокімнатної квартири в Україні не повинна бути менше 30 кв. м. Площа кімнати— не менше 15 кв. м", - пояснює директор департаменту нормативно-правового забезпечення Державної архітектурно-будівельної інспекції Сергій Шевченко.

Якщо ж забудовник хоче спроектувати квартири менших розмірів, він, за словами чиновника, має право звернутися до профільних держ­органів з проханням погодити параметри для відхилення від деяких будівельних норм.

Але зараз, за даними Сергія Шевченка, Мінрегіонрозвиток не дозволяє відхилення від будівельних нормативів. Тому поки законно спроектувати смарт-квартиру не вийде.

"Так як квартира не може бути за площею менше 30 кв. м, документально смарт-квартири оформляються як апартаменти або квартири-студії", — розповідає Марина Гуревич, керівник напрямку консалтингу NAI Ukraine.

І при спробі зареєструватися в цих студіях" і "апартаментах" починається найцікавіше. Реєстрація в апартаментах можлива лише тимчасова. По-суті, як в готелі або медустанові, в якому людина перебуває на тривалому лікуванні. Погіршують ситуацію діти. Реєстрацію в малометражній квартирі соціальні служби можуть розцінити як погіршення житлових умов.

За словами Гуревич, на ринку бували випадки продажу смарт-квартир, які юридично оформлялися як комерційна нерухомість. При такому сценарії покупець не тільки не може зареєструватися в своїй квартирі, але ще й оплачує комунальні послуги за тарифами для комерційних структур, які набагато вище, ніж для побутових споживачів.

Зараз на ринку з'явилося багато підробок під смарт-квартири, в яких не продумано розташування меблів і обладнання.

"Оренда квартири в 20 кв. м обійдеться в середньому у 400 тис. грн. При здачі в оренду за 8 тис. грн в місяць власник отримує річний дохід 96 тис. грн. Це окупає інвестицію протягом п'яти років", — пояснює Гуревич. Однак, за її словами, при купівлі смарт-квартири потрібно врахувати як початкові витрати на ремонт, так і подальші витрати на підтримання об'єкта. Це може збільшити строк окупності інвестиції.

Враховуючи ризики, інвестори не зацікавлені у такому житлі. Однак для людей, які хочуть вкласти кілька десятків тисяч доларів з більш високою прибутковістю, ніж пропонує банківський депозит, і з помірним ризиком, покупка декількох смарт-квартир для здачі в оренду — непоганий варіант.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#смарт-житло #нерухомість
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...