• Головна
  • Робота за кордоном: схеми шахрайства
13:20, 27 листопада 2017 р.

Робота за кордоном: схеми шахрайства

Робота за кордоном: схеми шахрайства

Шахраї вигадують нові способи обману довірливих українців: тих, котрі  виїжджають за кордон на заробітки і тих, хто вже прибув в іншу країну.

Обманюють людей не лише агентства чи звичайні посередники, а й прямі роботодавці.

Finance.ua розібрався, чого варто побоюватися українцям і як захистити себе від шахраїв.

Можуть закрити в’їзд до ЄС

Багато посередників пропонують свою допомогу в оформленні віз. Але абсолютно всі посольства і консульства заявляють, що ніхто не може посприяти отриманню візи або скоротити терміни її оформлення. Єдине в чому вам можуть допомогти – зібрати пакет документів.

«Деякі шахраї йдуть далі і просто вклеюють в закордонні паспорти підроблені візи. Такий обман виявляється при перетині кордону і вам надовго буде закритий шлях в потрібну країну», – розповіла hr-консультант Анна Шкумат.

Після введення безвізового режиму для українців у Європі з’явилася ще одна схема шахрайства. На просторах інтернету, особливо в соцмережах, стали з’являтися оголошення про набір працівників в Європу за біометричним паспортом. Часто пропонують роботу в Німеччині, Нідерландах, Норвегії з легалізацією по прибутті в країну призначення.

«Кандидатам на роботу необхідно розуміти, що такої легальної роботи для некваліфікованих працівників немає. Виняток становлять фахівці в IT сфері, інженери, архітектори і т.д., але вони повинні знати мову і їм дійсно оформляються робочі візи», – попередила директор агентства з працевлаштування за кордоном Work Garant Тетяна Бугакова.

Інші шахрайські схеми:

Продають запрошення на роботу і відкривають на їх підставі національні візи.

Суть полягає в тому, що людина купує запрошення на роботу від одного роботодавця, відкриває візу, в’їжджає по ній в країну, після чого влаштовується вже до «реального» наймача. У цій схемі бере участь як потенційний працівник, так і та людина, яка продає запрошення.

«При цьому, досить складно притягти сторони до відповідальності, тому що складно провести межу між нормальною господарською діяльністю підприємства і незаконним продажем. Ускладнює процес і те, що такі випадки не входять до юрисдикції однієї країни, тобто мають міжнародний характер», – розповіла адвокат, яка співпрацює з польською адвокатською фірмою в якості юриста, Ірина Мізіна.

Укладають договори, які не відповідають фактичним умовам.

Йдеться про розбіжності між обумовленою заробітною платою і тією, яка вписується в договір. Також в контракті можуть вказувати меншу кількість робочих годин, ніж насправді.

Наприклад, співробітник повинен працювати на півставки, а працює на повну. Якщо працівник свідомо пішов на підписання такого договору, він так само, як і роботодавець, буде нести відповідальність.

Роботодавці (дуже часто агентства праці) беруть гроші за документи, які необхідні для отримання дозволу на тимчасове перебування (наприклад, карту тимчасового побиту) зі своїх співробітників.

Такі дії є незаконними, позаяк агентство, яке виступає в якості наймача, не має права брати за це гроші.

Оформляють візи в Польщу, а роботу надають в іншій країні, наприклад, Чехії (найпоширеніший напрямок для цієї схеми), Латвії, Німеччині.

Для роботи в якійсь із країн Європи з польською робочою візою, працівник повинен мати на руках контракт з польською компанією і робоче відрядження (воно може бути оформлене тільки на 3 місяці).

«Якщо вам пропонують роботу по польській візі як некваліфікованому працівнику в якійсь із країн Європи, то, швидше за все, ви будете працювати нелегально. Легальна схема оформлення існує для польських будівельних компаній, у яких є контракти на виконання роботи в Європі», – зауважила  Тетяна Бугакова.

Компанії, які займаються працевлаштуванням в Ізраїлі, як правило, пропонують їхати працівнику як туристу і там оформляти статус біженця.

Природно, що в даному випадку ніяких гарантій легального працевлаштування ніхто не дає. Робочі візи некваліфікованим працівникам Ізраїль не оформляє.

Штрафи надсилають на батьківщину

Останнім часом почастішали випадки отримання штрафів іноземними громадянами, які працювали за кордоном, за порушення ПДР. Це в основному стосується осіб, які працюють у транспортній сфері.

Європейське законодавство дозволяє власнику вказати в якості порушника іншу особу, якщо в момент порушення він не керував своїм транспортним засобом. Недобросовісні наймачі користуються цим і вписують українців драйверами. В такому випадку лист про оплату штрафу приходить вказаній людині.

«Якщо взяти ситуацію з іноземцями, то роботодавці такі штрафи «вішають» на звільнених співробітників, вказуючи, що саме вони були в автомобілі. У таких випадках потрібно вислати відповідь на лист зі штрафом. Вказавши, що ви не маєте до цього факту ніякого стосунку, і докази, які це підтверджують, наприклад, штамп про перетин кордону, який підтверджує, що в момент скоєння ви перебували в іншій країні», – каже Ірина Мізіна.

Відбирають документи і деруть гроші за курси

Перше, що треба перевірити при працевлаштуванні – наявність ліцензії у посередника, який допомагає в пошуку роботи за кордоном. Фірма повинна мати офіційний юридичний статус: мати статутні документи, ліцензії і дозволи, тому що за законом цей вид діяльності підлягає обов’язковому ліцензуванню.

Крім ліцензії, фірма-посередник повинна мати свідоцтво про держреєстрацію і договір з іноземною фірмою-роботодавцем.

«Потрібно проаналізувати і перевірити інформацію про компанію, в якій збираєтеся працювати. Це може бути як перевірка з відкритих джерел (ЗМІ, відгуки колишніх співробітників в інтернеті), так і офіційна інформація про реєстрацію, місцезнаходження та види діяльності компанії (дана інформація може розміщуватися на офіційних сайтах органів влади іноземної держави)», – зауважив адвокат ЮК «Lezo» Андрій Агафонов.

Гроші за послуги оплачуйте тільки на офіційний розрахунковий рахунок, який відкритий в банку. Якщо вам пропонують оплатити послуги на картку або через системи міжнародних платежів, то швидше за все вас хочуть обдурити, і довести факт обману буде фактично неможливо.

Варто пам’ятати, що компанії-посередники не можуть брати гроші авансом. Оплата їхніх послуг повинна здійснюватися виключно після підписання контракту з іноземним роботодавцем. Різні пропозиції дешево влаштуватися за кордоном (наприклад, оформити візу заднім числом, внести неправдиві відомості до реєстраційних документів, внести передоплату за майбутні послуги) повинні бути відразу відкинуті.

«Від клієнтів доводилося чути про посередників, які пропонували дуже привабливі умови праці та надвисоку зарплату. Договір підписали, взяли передоплату готівкою за «гарантію місця робочого та інформаційні послуги». І все це в кафе, тому що в офісі нібито вимкнули електрику. Через тиждень вони зникли: телефон не відповідає, а за адресою офісу про них ніхто не чув», – розповіла генеральний менеджер компанії MV Group Віта Шуберт.

Як розпізнати обман

Якщо людині дають тільки загальну інформацію про компанію-наймача, не озвучуючи навіть назви, загальними фразами пояснюють сферу її діяльності та майбутні обов’язки працівника, – будьте впевнені, перед вами шахрай.

«Майбутній співробітник має право знати повну інформацію про роботодавця, графік роботи, розмір оплати праці, умови проїзду і проживання, порядок медичного та соціального страхування – про всі нюанси працевлаштування. Не можна підписувати документи наосліп, потрібно уважно читати договір, який, до речі, повинен бути перекладений на рідну мову», – підмітила Анна Шкумат.

Ні в якому разі не треба віддавати оригінал паспорта потенційним роботодавцям. Копія паспорта потрібна при оформленні документів, оригінал паспорта особисто показується прикордонникам при перетині кордону. Прохання віддати оригінал документів для збереження або формулювання «це обов’язкова умова» повинні насторожити.

«Не варто віддавати роботодавцю і оригінал диплома про освіту – краще обмежитися копіями документів, якщо це передбачено місцевим законодавством. Це вбереже від протиправного заволодіння документами і незаконного маніпулювання працівником з боку роботодавця», – зауважив Андрій Агафонов.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#роботазакордоном #вакансії #шахрайство
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...