• Головна
  • Чому українці вмирають рано і чи змінить це медреформа
18:01, 6 грудня 2017 р.

Чому українці вмирають рано і чи змінить це медреформа

Чому українці вмирають рано і чи змінить це медреформа

Українці не доживають до старості. Про такий невтішний висновок свідчить статистика середньої очікуваної тривалості життя в Україні.

Про це інформує "Українська Правда".

За різними оцінками, громадяни України живуть майже на 10 років менше, ніж жителі Західної Європи. Серед причин можна виділити:

  • смертність серед молодого населення;
  • дитячу смертність;
  • суїциди;
  • автомобільні аварії;
  • зловживанням алкоголем;
  • серцево-судинні захворювання.

За статистикою ВООЗ, в Україні щороку помирає 136-138 тис. громадян саме через неякісну медицину.

Хоча не варто нехтувати всіма чинниками, більшою мірою – це результат недієвої системи охорони здоров’я, яка не справляється з вимогами часу.

Від серцево-судинних хвороб, більшість з яких пов’язано з неотриманням якісних і вчасних медичних послуг, щороку помирає 450 тис. На відміну від європейців, 80% українців не доживає до 60 років.

На думку головного експерта медичної групи "Реанімаційного пакету реформ" Олександра Ябчанки, неефективна система здоров’я – чи не основна причина низької тривалості життя та, як наслідок, вкрай високої смертності.

"Згідно з дослідженнями, медична система впливає на здоров’я лише на 10%. Але якщо взяти ширше, то набагато більше. Та система, яка є у нас – не є системою охорони здоров’я, це система вирішення проблем зі здоров’ям", – переконаний експерт.

"Оскільки у нас первинна ланка не працює, пацієнти не отримують постійного моніторингу. Через відсутність профілактики пацієнти живуть з гіпертонією поки вона не перетвориться у серйознішу проблему", – підкреслює Ябчанка.

На думку Федора Лапія, медицина має значення, особливо в тих випадках, коли йде мова про допомогу глибоко недоношеним дітям або про вакцинацію. Останнє особливо актуальне для України сьогодні, адже рівень охоплення вакцинацією один з найменших у світі.

Надання кваліфікованої медичної допомоги також впливає на тривалість життя дорослого населення.

"Якщо говоримо про старші вікові групи, – медицина також причетна. Хірургічні втручання на серці, стентування, трансплантація – це те, що дозволяє подовжити вік хронічно хворим і своєчасно надати допомогу", – пояснює Федір Лапій.

Основними причинами низької тривалості життя та високої смертності українців у молодому віці у Світовому банку називають недбале ставлення до власного здоров’я та згубні звички. Проте основну роль грає саме неспроможність нинішньої системи охорони здоров’я запобігти, виявити і вилікувати хворобу ефективно.

"Проблема з медициною не у фізичній доступності. Навпаки, Україна має значно більше лікарень та ліжкомісць – на 40% більше, ніж в середньому в ЄС. Проблема у неефективному розподілі та використанні ресурсів, десятиліттях відсутності інвестицій та шаленій корупції", – вважає директор представництва Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові у 2012-2016 роках Кіміао Фан.

Система охорони здоров’я в Україні не змінювалася з 1991 року. Досі в Україні діє ще радянська система Семашко, високоцентралізована система виключно державної форми власності й сьогодні вона не відповідає потребам, адже система використання ресурсів та управління є неефективною. Хоча витрати на медицину в Україні вищі, ніж загалом в Східній Європі – 7,6%, вони не доходять до кінцевого споживача послуг – громадян.

Як наслідок, маємо неефективну систему, яка не може надати своєчасну та кваліфіковану допомогу. Щоб мати останнє, громадяни все більше фінансують її з власної кишені. За даними дослідження Ukraine Health System Review, на 42,3% система фінансується з власних коштів громадян.

"Дитячі та серцево-судинні хвороби найбільше впливають на тривалість життя. Тому найважливіший фактор, з медичної точки зору, це забезпечення роботи первинної системи охорони здоров’я", – пояснили в МОЗ.

Тому саме первинна медицина є першим етапом медичної реформи. В міністерстві сподіваються, що результат буде відчутний вже найближчим часом і вважають, що медреформа - ключове завдання уряду.

"Наявність свого лікаря, чіткі критерії якості медичного обслуговування поліпшать ситуацію. Однак дуже важливий аспект – це свідомість, відповідальність за своє здоров’я. Це стосується пасків безпеки, необхідності переходити дорогу на зелене світло самому і вимагати цього від інших, виконувати правила дорожнього руху, своєчасного проходити вакцинацію та профілактичні огляди", – зазначає лікар-іммунолог Федір Лапій.

Також:

Українська медицина та європейські стандарти

"Зло, яке необхідне", - столична чиновниця про корупцію в медицині

Чи підтримують медичну реформу українці

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#здоров'я #медицина #життя #пацієнт #лікар #медреформа
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...