Аліменти: якими будуть нові правила і покарання

Неплатників аліментів можуть обмежити у праві виїзду за кордон, керування транспортними засобами, користуватися зброєю та полювати. І це далеко не всі нововведення, які ухвалили депутати Верховної Ради напередодні. Закон очікує на підпис президента. Які нові правила та покарання можуть з’явитися у системі сплати аліментів, - прокоментувала у ефірі "Радіо Свобода" адвокат, кандидат юридичних наук, доцент кафедри правосуддя юридичного факультету Державного університету інфраструктури та технологій Світлана Савицька.

Скільки треба заборгувати, щоб потрапити під санкції?

Тим, хто більше ніж 6 місяців не сплачує аліментів, може бути заборонено виїжджати з країни, керувати автомобілем, користуватись зброєю та полювати. Щоправда, в законі є виключення (наприклад, щодо тих осіб, які виконують військові завдання в зоні АТО).

«Якщо сукупний розмір заборгованості буде перевищувати розмір платежів за 6 місяців, то державний виконавець зможе ухвалити одразу чотири постанови і обмежити відразу в кількох правах боржника, який не сплачує аліменти», – пояснює Світлана Савицька.

Якщо хтось помилково вважає, що несплата має бути протягом 6 місяців, то це не так. Мається на увазі саме сума платежів за 6 місяців, зауважує адвокат.

Для цього дійсно не потрібне буде рішення суду, лише постанова державного виконавця.

Хто буде відстежувати заборгованість?

«Малось на увазі, що це буде робитись майже автоматично. Тобто необов’язкова навіть заява стягувача аліментів. Тобто якщо державний виконавець вбачає, що вже є відповідна сума, яка дозволяє йому ухвалити одне або всі чотири рішення, він може це робити», – зазначає гість програми «Деталі».

Такі постанови будуть направлені на виконання відповідним органам (Держприкордонслужбу, Нацполіцію тощо).

«Звичайно, є час, коли така постанова може бути оскаржена. Але якщо скарга не поступила, як правило 10 днів надається для оскарження, дана постанова направляється до виконання. Але має бути налагоджена система, розроблений якийсь спільний документ, який налагодить роботу між виконавчою службою, державною прикордонною службою, Національною поліцією й іншими органами, які будуть в цьому задіяні», – констатує Світлана Савицька.

У Міністерстві юстиції заявили , що планують створити реєстр неплатників аліментів.

А якщо це не подіє – може немає коштів у людини?

Для таких випадків закон передбачає притягнення до виконання суспільно-корисних робіт. Це роботи, які здійснюються на території певної громади: вивіз сміття, прибирання дворів і так далі.

«В законі йдеться про те, що територіальна громада такі роботи оплачує. Законодавець вбачає, що ці кошти будуть йти не боржнику, а перераховуватися державному виконавцю, а потім дитині», – роз’яснює адвокат.

Якщо неплатник не з’являється на роботи, до нього можуть застосувати адміністративний арешт (максимум на 15 діб). Виходить, що той, хто умисне ігноруватиме всі санкції, кілька разів на рік сидітиме по 15 діб за ґратами.

«Тоді буде весь час сидіти. Думаю, що тимчасове обмеження волі – не є «позитивна відпустка». Мало хто захоче, щоб його примусово позбавляли волі. Це суттєве покарання», – зазначає Савицька.

Чи це не відкриває шлях для помсти та зловживань?

Як адвокат саме у сімейних справах, Світлана Савицька зазначає, що зловживання правами відбувається з двох сторін: і чоловіків, і жінок. Та в законі є норма, яку адвокат називає як важливою, так і ризикованою.

Йдеться про можливість виїжджати із дитиною за кордон, якщо один із батьків не сплачує аліменти, без його дозволу. Для багатьох матерів ця норма є дуже важливо, зазначає Савицька, але саме в цій нормі, на її погляд, можливі зловживання.

«Раніше ходили до так званих «чорних нотаріусів», робили довіреності і виїжджали без згоди іншого з батьків, зараз є ризик, що будуть намагатися штучно створювати заборгованість (отримувати у державного виконавця довідку, що така-то особа має заборгованість) і на підставі цього будуть отримувати право виїжджати за кордон без дозволу іншого з батьків. Основний ризик, чому обурилися чоловіки, якщо така особа поїде за кордон і вирішить не повертатися, то буде дуже важко доводити законність її виїзду і вплинути на це», – вважає експерт.

А якщо дитина виросла, всі борги прощаються?

Виконавче провадження не закривається, коли дитині виповнюється 18 років.

Якщо існує заборгованість, то вона має бути погашена.

«Питання в тому, що такі боржники, як правило, не мають роботи і майна. Для таких боржників, на мій погляд, адміністративне покарання у вигляді суспільно корисних робіт, можливо, є найкращим виходом із цієї ситуації. Тобто, коли б їх притягували і за рахунок їхньої роботи відшкодовували дітям грошові кошти», – зауважує Світлана Савицька.

Є ще кримінальна відповідальність за несплату аліментів, але це непрацююча стаття з багатьох причин, зазначає адвокат.

А якщо людина приховує доходи?

Влітку в законодавство були внесені зміни і мінімальний розмір аліментів підвищили. Якщо раніше розмір був 30% від прожиткового мінімуму дитини відповідного віку, зараз підняли до 50%.

На сьогодні саме стягувач аліментів має можливість обирати спосіб, за яким будуть їх стягувати: або в частині від заробітку платника, або в твердій грошовій сумі.

Один із батьків має право отримувати аліменти в розмірі: на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 від заробітку (доходу) платника аліментів. Сума аліментів не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів.

Якщо людина умисно не працює, а стягувач аліментів наполягає на частині від заробітку, то нарахування аліментів буде відбуватися за середньою заробітною платою, яка є в даному регіоні, додає Світлана Савицька.

«Дуже гарна позиція суддів з цього приводу і вона мені подобається: працездатний чоловік повинен працювати і утримувати свою дитину на належному рівні. Так, в країні важко, але завжди можна знайти роботу. Жінка ж при цьому не сидить і не розповідає дитині, що країна не дає роботи, тому ти не будеш їсти», – каже адвокат.

Чи важко подати на аліменти?

Порядок стягнення спростили максимально. Наказне провадження не потребує безпосередньої участі в суді, процес йде без судових засідань. Тобто особа, яка хоче стягнути аліменти, звертається із заявою до суду про видачу судового наказу про стягнення аліментів.

Це безплатно, дана судова заява не передбачає стягнення судового збору взагалі.

Той, хто подає на аліменти, може вказати, що на утримання дитини необхідна конкретна сума (5 тисяч гривень, наприклад), але в такому випадку необхідно подавати позов до суду.

«Тобто звертаєшся до суду, доводиш необхідність саме таких витрат на дитину, чому в запиті саме така сума, обґрунтовуєш, що інша сторона здатна платити саме таку суму, і виходячи з принципу змагальності, кожна сторона доводить, яку дійсно суму повинна отримувати дитина», – роз’яснює Світлана Савицька.

А якщо людина приховує доходи?

При визначенні суми аліментів можна враховувати також наявність рухомого і нерухомого майна, грошових коштів, а також доведені стягувачем аліментів витрат платника аліментів.

«Якщо людина часто їздить за кордон відпочивати, користується дорогим автомобілем, придбає коштовності, то, маючи можливість довести, що особа такі витрати несе, можна говорити, що вона може платити більшу суму. Це важко на сьогодні довести, але така норма є. Сьогодні може вона і не працює, а через півроку може і буде працювати», – резюмує адвокат.

Аліменти законодавство
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
61 перегляд в листопаді
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
ПриватБанк запустив приймання оплати за допомогою Apple Pay для понад 5 000 українських інтернет-магазинів та онлайн-сервісів. Як заявили в банку, компанії, які користуються платіжними сервісом LiqPay, відтепер мають можливість приймати безконтактні платежі через Apple Pay на своїх сайтах так само просто - як на відео.«Можливість безконтактних платежів на сайті або в онлайн-магазині може стати чудовим приводом для спонтанної купівлі, все відбувається так с...
Політика
Сьогодні Луцьк відвідав лідер громадсько-політичного руху «Справедливість» Валентин Наливайченко. Дипломат високого рівня, політик та претендент на пост Президента України озвучив основні позиція своєї передвиборчої кампанії: 1.    Донбас та Крим потрібно повернути Україні. Для цього він озвучив свій план щодо відновлення миру. Головними постулатами плану стали: а)звільнення полонених та незаконно арештованих українців, якісна ідентифікація тіл загиблих;...
Суспільство
Волинська митниця ДФС просить організаторів акції блокування автотраси Київ-Ковель-Ягодин не створювати незручностей людям, які перетинають кордон.Про це повідомляє прес-служба Волинської митниці ДФС.Нагадаємо, у рамках всеукраїнської акції власники "євроблях" шляхом безперервного руху по пішохідному переходу частково обмежили рух транспорту на автодорозі «Київ-Ковель-Ягодин» у селі Старовойтове Любомлського району. Як зазначають митники, за підсумками роб...
Влада
Міст через річку Стир на вулиці Шевченка у Луцьку можуть розширити до трьох смуг.Про це повідомив заступник директора департаменту житлово-комунального господарства Луцької міськради Микола Осіюк, - пише ВолиньUA.Посадовець поділився планами щодо реконструкції моста через річку Стир по вулиці Шевченка.«Не хочу загадувати наперед, але існує план розширити міст на вулиці Шевченка до трьох смуг і влаштувати там реверсний рух транспорту. Наприклад, вранці дві...
Спорт
Учениця 4-го класу Піддубцівської школи привезла бронзу з міжнародних змагань з єдиноборств. Про це повідомляє Волинь-нова. Вихованці луцького спортивного клубу «ЛЕГІОН» посіли призові місця на Чемпіонаті Європи з хортингу, який днями проходив у Трускавці. Зокрема, Полінка Ковирнова зайняла 3 місце, а Вадим Радюк зайняв 2 місце на Чемпіонаті. Хортинг – вид спортивних єдиноборств, створений в Україні. Хортинг позиціонується не тільки як бойове мистецтво, а...
Кримінал
Правоохоронці встановили групу зловмисників, які викрадали гроші з банків шляхом втручання в роботу їхніх систем та комп’ютерних мереж. Про це повідомляє Департамент кіберполіції Національної поліції. “Співробітники Департаменту кіберполіції Національної поліції України спільно зі співробітниками Служби безпеки України в Харківській області, слідчими поліції Харківщини і військовою прокуратурою, встановили групу зловмисників, які шляхом обману валідатора б...
Кримінал
Знайшли мертвим 19-річного Олександра Барановича, який майже місяць вважався зниклим безвісти.Про це у коментарі інтернет-виданню "Волинь24" повідомили у прес-службі поліції Волині. Нагадаємо, хлопець ще у неділю, 28 жовтня, пішов з дому і не повернувся. Майже місяць його розшукували правоохоронці та близькі.Відомо, що тіло 19-річного лучанина знайшли в понеділок, 19 листопада, у річці Стир. У поліції кажуть, що ознак насильницької смерті не виявили."Тіло...
Суспільство
Біля Луцька через акцію водіїв авто на єврономерах обмежений рух транспорту. Про це повідомляє власкор інтернет-видання "Волинь24".Нагадаємо, у вівторок, 20 листопада, біля Луцька власники "євроблях" обмежили рух на Ковель.Захід відбувається в рамках Всеукраїнської акції непокори. Власники автомобілів на іноземній реєстрації вирішили обмежити рух на двох ділянках автотраси міжнародного значення.Основна вимога водіїв – відміна законопроектів №8487 та №8488,...
Суспільство
На кордоні з Білоруссю в районі пункту пропуску "Чернігів-Нові Яриловичі" проходить акція власників "євроблях". Про це РБК-Україна повідомили в Державній прикордонній службі. У Держприкордонслужбі повідомили, що акція почалася ще вчора на дорозі біля прикордонного пункту, тривала в ніч на 20 листопада. Через те, що активісти перекривали дорогу, виникали складності з під'їздом до пункту пропуску. "На роботу пункту пропуску ця ситуація ніяк не впливає, але в...
Ця сторінка містить контент для дорослих. Підтвердіть, що Вам є 18.