09:10, 6 січня 2018 р.
Що символізують 12 страв Святвечора
Напередодні Різдва, ввечері 6 січня, кожна християнська родина збирається за святковим столом. За давньою українською традицією, коли на небі сходить перша зірка, на стіл ставлять 12 пісних страв. У народі 12 страв символізують 12 апостолів Христа. «Чомусь в народі повелось язичницьке передання про 12 страв на Свят-вечір, але 12 страв готують і напередодні Нового-Старого року, хоча там посту немає і фантазії є де розгулятись», - зазначає Олена Марчук, дружина протоієрея.
Головною стравою Святої Вечері є кутя. Кутю вважають актом жертви Богові, символом єднання людського світу з духовним. Кутя на столі – прообраз духовного єднання родини зі своїм Творцем, символ пам'яті живих про померлих родичів. Тому щороку після Святої Вечері на столі залишають кутю для померлих.
Традиційно кутю готують зі пшениці, зрідка з інших цільних круп, що символізує людство, і приправляють маком або медом. Мак – символ мучеництва, невинно пролитої крові. Мед – символ чистоти, Божого слова. Як зерно склеюється приправою в єдину страву, так і роди об’єднуються в людство.
Горох
Горох завжди символізував відродження, продовження роду. Ця пісна страва – незмінний атрибут різдвяного столу, що показує відродження людини до нового життя, її духовне переродження.
Невипадково і поминальні гостини за померлих в українців не обходилися без гороху як символу пробудження людської душі до нового життя в іншому світі.
Капусняк
Капуста – прообраз простоти, міцності, твердості переконань щодо незмінної основи людського життя – Христа Бога. Капусняк на столі – символ багатства, насамперед духовного, родини, зрілості та самодостатності її представників.
Борщ
Ця страва символізує перемогу добра над злом. Інгредієнти страви, вирощені на українській землі, засвідчують духовно-патріотичне зростання людей, їх прагнення волі.
Голубці
Назва страви походить від слова «голуб». Живі голуби вважаються духовними істотами і символами творчих сил при народженні світу. Вони символізують Божу любов, Святий Дух, красу і силу.
Риба
Рибу вважають символом Христа. Зокрема у ранньому християнстві так вважало багато Отців Церкви. Знак риби був першою монограмою Христа. Невипадково грецька абревіатура ІХТІОС - ім’я Ісуса - читається як “риба”. Саме брати-рибалки Андрій та Петро стали першими апостолами, яким Ісус сказав, що вони будуть “ловцями людей”.
Вареники
Вареники – кулінарний витвір нашого народу, що символізує багатство, єдність з природою, свідчення невтомної клопіткої праці українського люду.
У символіці вареника – ідеальна гармонія змісту і форми, бо його хлібна оболонка, як форма, огортає собою все, що можна додати до святого хліба.
Гриби
Гриби символізують дві природи Ісуса Христа: божественну (шапка) і земну (ніжка).
Пампушки
Пампушки – святі на небі, які повірили в Ісуса і отримали вічне життя. Їх мільйони, і кожна людина, зокрема християнин, покликаний до того солодкого, повноцінного, вічного життя. Слово "свято" походить від "святого", і звідси пампух – символ свята, радості, які Богом даровані людям.
Узвар
Узвар (узвар, вода) – представляє життя, яке Бог дає кожній людині. Свята вода є символом очищення тіла і душі.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
15:24
9 грудня
15:00
9 грудня
ТОП новини
live comments feed...