• Головна
  • Кому українці вірять найбільше : результати опитування
16:32, 4 лютого 2018 р.

Кому українці вірять найбільше : результати опитування

Кому українці вірять найбільше : результати опитування

Соціологи зазначають, що серед українців виріс рівень довіри до силових структур і церкви, - пише marker-ua.info.

Новий рейтинг довіри від центру Разумкова і Демініціатив показав незвичайні зміни в громадській думці українців. Люди стали більше довіряти неполітичним інститутам влади, намагаючись знайти опору в силі зброї або у нематеріальному вищому світі.

Такі висновки напрошуються після вивчення результатів дослідження, яке користується популярністю у соціологів і політологів завдяки особливостям методики проведення та достовірності показників.

Рейтинг довіри українців:

  • волонтерські організації, яким за показниками часткової довіри і абсолютної довіри віддали перевагу більше 66% опитаних;
  • церква – майже 65%;
  • силові структури країни: Збройним Силам України довіряють більше 57% українців, добробатам – майже 54%, Національній Гвардії – 53%, Службі з надзвичайних ситуацій – трохи більше 50%.

Чому силовики – лідери рейтингу довіри українців

Політологи вважають, що нова армія і силові відомства сформовані «знизу». У такій ситуації служба в них – це ризик і, одночасно, потреба самозбереження держави. Саме тому народ довіряє тим, хто отримав в руки зброю і захищає мир у країні через гостру необхідність, а не через політичну кар’єру.

Більшість голосів отримали ті, хто вимушено займається питаннями війни і миру, але не є кадровим військовим. 

Секрет довіри силовикам – жорсткість vs. чіткість

Прагнення громадян шукати підтримку серед силовиків, скоріше демонструє слабкість інших інститутів влади, недовіру і низьку ефективність роботи системи, ніж прагнення встановити збройну диктатуру.

З одного боку, рейтинг чинної влади завжди нижче, ніж у тих, хто її критикує. Подібне явище характерне не тільки для України, але і для багатьох країн Європи і навіть стає все більш популярним у США. Такі високі рейтинги антидовіри можуть означати те, що українці не довіряють всім, хто зараз при владі, незалежно від займаних посад і політичних поглядів.

Показово, що рівень довіри президенту, уряду, Нацбанку і парламенту знаходиться на одному рівні – не вище 20%. До того ж, найвищий рейтинг у виконавчої влади: президента (24,9%) і уряду (19,8%). У цьому немає нічого дивного, оскільки завжди більшість довіряє політикам, які щось роблять, навіть якщо люди цього не підтримують.

Результати опитування також можуть свідчити про те, що влада може бути більш жорсткою у своїх рішеннях і українці лояльно до цього поставляться, якщо, звичайно, це буде відповідати очікуванням жителів країни. Те, що українці віддають перевагу представникам силового блоку може свідчити, що головним питанням залишається напружена ситуація на сході країни.

Журналісти і громадськість – лідери рейтингу довіри

Політична еліта, схоже, поки не здатна впоратися із затяжним піке антидовіри. Сумарний рейтинг довіри до політичних партій в Україні не вище 13%.

За межами 50% рівня довіри громадян продовжують залишатися громадські організації – 48%, прикордонники (силовий блок) – 46% і українські журналісти – 48%. Західним ЗМІ довіряють набагато менше – 34%.

Такий високий рівень довіри говорить тільки про одне: тих, хто намагається грати роль «третього сектора» і «четвертої влади» можуть не любити, але їх поважають і до них прислухаються.

Рейтинг нових силовиків

Примітно, що чим далі від вищих органів влади і чим більш незалежними проявляють себе силові структури, тим вище у них рейтинг довіри. Наприклад Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) отримало більше 20% довіри. Трохи нижче рейтинг у Спеціалізованій антикорупційної прокуратури (САП) і ще нижче у Національного агентства з попередження корупції (НАПК).

Основна проблема всіх цих структур полягає в тому, що на словах все дуже добре і красиво, а на практиці їх справи недоведені до логічного завершення: винні в різних порушеннях досі не понесли належного покарання.

Антирейтинг довіри українців

  • російські ЗМІ, парламент, держапарат і українські суди підтримали від 0,9% до 1,3% опитаних;
  • прокуратурі повністю довіряють 2% громадян;
  • нацполіції довіру висловили у три рази більше людей – майже 6%. 

Фінансова система під загрозою

Опитування демонструють низький рівень довіри до банків, який на сьогоднішній день знаходиться на рівні 15%. Варто зауважити, це стосується як НБУ, так і комерційних банків країни. Це не дуже хороший показник як для зарубіжних, так і місцевих інвесторів.

Якщо система нестійка, то очікувати її зростання поки не варто, так само, як і зростання кредитного балансу. Негативно впливає на фінансовий ринок і невпевненість вкладників і їх страх втратити свої кошти. Якщо люди почнуть масово виводити гроші з банків, то це може обвалити фінансову систему країни.

Українці вірять у демократію

Важливий висновок, який напрошується з опублікованого соціологами дослідження: більшість українців скептично ставляться до діючої влади, але великий відсоток населення не проти існуючої системи.

Українці все частіше віддають перевагу силовим структурам і все менше вірять у справедливість дій влади і судову систему. Керівництву країни необхідно бути більш рішучими і більше прислухатися до думки народу, який з вірою в світле майбутнє кожного разу йде на вибори і віддає голоси тим, в кого вірить.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#довіра #рейтинг #опитування #центр #Разумкова #силовики #церква #волонтери
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...