• Головна
  • Посковзнувся, впав, гіпс: як діяти після падіння та розпізнати важкість травм
11:30, 5 лютого 2018 р.

Посковзнувся, впав, гіпс: як діяти після падіння та розпізнати важкість травм

За вікном – снігопад, на вулицях та тротуарах – ожеледиця. Кількість пацієнтів травматологічних відділень, внаслідок таких погодніх умов, збільшилась в рази. Як діяти після падіння на слизькій поверхні, розпізнати важкість стану травми та надати собі першу допомогу, - розповів ортопед-травматолог, керівник ортопедо-травматологічного напрямку  ММ «Добробут» Василь Шмагой.

- Найперше, після падіння важливо визначити: працює травмована кінцівка, чи ні. Якщо працює, то нагальної необхідності звертатися до лікаря немає. Але при цьому, до травмованого місця потрібно застосувати 3 основних правила: холод, спокій і підвищене положення, тобто – помістити в холод, по можливості зафіксувати в нерухомому положенні чи обмежити рух, і розмістити вище, звичного рівня, для того, аби менше набрякало й менше боліло. Якщо ж кінцівка не функціонує, значить пошкоджена або кістка, або сухожилля. В такому випадку варто негайно  звернутися до лікаря.

Є розповсюджений міф, що, якщо, скажімо, пальці всі рухаються, значить, перелому немає. Це не зовсім так – за рух відповідають сухожилля, кістки несуть опорну функцію. Якщо вони поламані, але сухожилля не пошкоджені, пальцями ви рухати зможете, спиратися на цю кінцівку буде вкрай боляче, а рухати ви нею, найчастіше, зможете. Тому при гострих болях варто звернутися до лікаря, зробити знімок, чи МРТ, це вже визначить лікар.

Важливо розуміти й те, що характер болю – все-таки не надійний індикатор.

Больовий поріг у людей різний, трапляються випадки, коли людина через тиждень-два після травми болю не відчуває, однак зміни у функціональності, як то – ускладнений рух, зменшення чутливості кінцівки, помітні. Якщо так трапилося, зверніться до лікаря.

Якщо пошкоджена верхня кінцівка, викликати швидку необхідності немає. Значно дешевше зафіксувати травмовану руку й доїхати до травмпункту на таксі. У випадку травмування нижньої кінцівки, треба дивитися по ситуації. Якщо сильно пошкоджений хребет – швидка необхідна, як при сильних травмах нижніх кінцівок.

Також при падіннях часто можна отримати так зване «розтягнення».  Хоча такого діагнозу у медицині немає. Це - пошкодження зв’язочного апарату. Зв'язки можна розірвати частково, або повністю. При повному розриві необхідно втручатися в роботу суглоба, є сенс ставити питання про оперативне втручання. Виявити точно – є частковий розрив, чи ні, звісно ви самі не зможете, треба, аби дивився лікар. З питання, наскільки терміново реагувати – їхати до травмпункту одразу, чи ні – правило те саме, про яке говорили вже – якщо кінцівка рухається – знерухомлюєте й спостерігаєте за нею добу, якщо біль нестерпний чи порушене функціонування кінцівки – їдете у травмпункт терміново.

Загалом же, правила самопомочі при травмах універсальні, це – холод та іммобілізація. Це важливо для того, аби зменшити набряк, чим менший набряк – тим менше болю. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#падіння #травми #МРТ #лікар-ортопед #травматолог
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...