• Головна
  • Небезпечна дифтерія: 10 питань про захворювання
16:50, 2 березня 2018 р.

Небезпечна дифтерія: 10 питань про захворювання


У Міністерстві охорони здоров'я попереджають, що Україні загрожує епідемія дифтерії. На великій ймовірності поширення цього захворювання наголошують і волинські лікарі. Основною причиною можливого спалаху хвороби медики вважають відсутність у населення колективного імунітету. Для його створення потрібно 95-98% щеплених.

За словами начальника управління охорони здоров’я Луцької міської ради Миколи Якимчука, в Україні найнижчий в Європі показник вакцинації від дифтерії. Щеплення відсутнє у більшій половині дітей, у дорослих – ще більше.

Єдиними ліками проти цього захворювання є протидифтерійна сироватка, яку в обласній інфекційній лікарні не бачили вже більше 10 років. За статистикою, половина нещеплених хворих без її введення - помирає. 

Через відсутність єдиного дієвого препарату від дифтерії медики закликають волинян вакцинуватися завчасно, бо імунітет від цього захворювання виробляється не так швидко, як від кору.

«Якщо при контакті із хворим на кір ще перші 72 години можна щепитися і це буде захистом від кору. Антитіла ще встигнуть виробитися і зміцнити імунітет. То при дифтерії так не буде. Тому про завтра треба подумати сьогодні», - запевняє завідувачка відділення крапельних інфекцій Волинської інфекційної лікарні Наталія Маркова.

Журналісти 0332.ua зібрали найпопулярніші запитання щодо дифтерії та попросили медиків Волині дати відповіді на них. Отож:

1. Що таке дифтерія і чим вона небезпечна?

Дифтерія – це інфекційне захворювання, спровоковане дифтерійною бактерією, або бактерією Лєфнера, яке поширюється дуже швидко, лікується важко, та не проходить без наслідків.

Передається як повітряно-капельним, так і контактно-побутовим шляхом.

Небезпечні ознаки дифтерії:

  • Дифтерія на початковій стадії схожа на ангіну, тому люди звертаються до лікаря лише тоді, коли хвороба прогресує і важко виліковується.
  • Без допомоги лікаря розпізнати ранню дифтерію важко.
  • Небезпеку для організму людини створює не сама бактерія, а токсин, який вона продукує. Токсин, потрапляючи в кров, з’єднується з клітинами серця, нервової системи, наднирників і чинить свою патогенну дію.
  • Бактерію можна знищити і антибіотиком, а токсин лише протидифтерійною сироваткою, якої в регіонах немає.
  • Цілковито вилікуватися від токсичного впливу бактерії неможливо, адже травмовані органи зазнають змін.
  • Спалах дифтерії може спровокувати і один носій цього небезпечного захворювання.
  • Інфікувати інших людей можуть не лише хворі на дифтерію, а й бакносії, котрі продукують дифтерійну бактерію, заражають інших, однак поки самі не хворіють.
  • При першому засвідченні дифтерії цілковито ізолювати потрібно не лише хворого, а й осіб, котрі з ним контактували.
  • Є різні локалізації дифтерії, є дифтерія носоглотки, дифтерія носа, дифтерія очей, шкіри, статевих органів.

«Інфекціоністи, педіатри повинні вміти відрізнити дифтерію від ангіни. Вже багато років не фіксується дифтерія, але обов’язковою умовою, щоб не пропустити перевірки хворого в нашому стаціонарі, є обстеження на мікрофлору. У хворого з діагнозом ангіна – обов’язково беруть мазочок в горлі на мікрофлору, щоб визначити, що за збудник викликав хворобу, і береться мазок на БЛ (бацилу Лєфнера). Хоча вже більше 10 років не фіксується випадків дифтерії в Україні. Але настороженість щодо цього захворювання є постійно», - повідомила Наталія Маркова.

Останній спалах дифтерії в Україні зафіксували у 90-х роках, під час якого захворіло майже 20 тисяч людей, майже 700 осіб померло.

2. Що треба знати про вакцини від дифтерії?

Найкращим захистом від інфекційних захворювань є вакцинація.

Вакцина від дифтерії - це очищений дифтерійний анатоксин.

«Основним завданням імунопрофілактики є створення популяційного імунітету населення держави на рівні 95%. При відповідальному ставленні населення до свого здоров'я, широкій інформаційно-просвітницькій кампанії та достатній забезпеченості вакцинами можна уникнути тяжких інфекційних захворювань. Адже кращого захисту від інфекційних хвороб, ніж вакцинація, ще не придумали», - повідомила головний педіатр Волині Людмила Рожко.

Чистої вакцини від дифтерії немає. В Україні наявна вакцина індійського виробництва (АКДП, ДП-м) та вакцина болгарського виробництва (ДП).

«АКДП» – так називається комплексна вакцина від коклюшу, дифтерії та правця. «ДП» та «ДП-м» комплексна вакцина від дифтерії та правцю.

Як запевнив Микола Якимчук, вакцини для проведення щеплень у Луцьку є достатньо.

«Зараз в Україні діє Державна програма підтримки вакцинації, відповідно до якої всіх бажаючих вакцинують від дифтерії безкоштовно», - повідомив очільник міського управління здоров'я.

До речі, на сьогодні у Луцьку від дифтерії щеплено лише 26% дорослих, 16-річних підлітків – 56%, особи віком 16-18 років – 49%.

3. Яка різниця між індійськими та європейськими вакцинами?

За словами головного епідеміолога Волині Павла Пахалюка, різниці між індійською та болгарською вакцинами немає. Препарати сертифіковані, постійно контролюються за стандартами якості.

«Вакцини, що постачаються в Україну міжнародними організаціями, на всіх етапах виробництва контролюються Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Наявна вакцина АКДП відповідає вимогам ВООЗ, Європейської фармакопеї», - повідомив епідеміолог.

4. Чи бувають ускладнення від індійських чи європейських вакцин?

Будь-який лікарський засіб має побічні дії. Зазвичай всі вони вказані в інструкції до препарату.

«Одні діти можуть відреагувати на введення щеплення АКДП на перше введення, але більш часті реакції на друге або третє щеплення. При цьому причиною такої реакції зазвичай виступає цільноклітинний компонент кашлюку», - розповіла Людмила Рожко.

Наприклад, може бути незначне підвищення температури. Досить часто температурна реакція слабка – температура не більше 37,5 градусів. Від вакцини АКДП температура може підвищитися до 38,5 - 39 градусів.

5. Якими вакцинами і коли щепити дітей віком до 6 років?

Проти дифтерії і правця дітей вакцинують у 2, 4, 6, 18 місяців і в 6 років.

Вакцина проти дифтерії, правця і кашлюку (далі -АКДП) може використовуватися як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів.

Небезпечна дифтерія: 10 питань про захворювання, фото-1

Вакцинація проти дифтерії, кашлюку та правця АКДП (АаКДП)-вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.

Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП).

«Щеплення дітей до 7 років з порушенням Календаря призначаються лікарем з такого розрахунку, щоб дитина встигла одержати чотириразове щеплення проти кашлюку до 6 років 11 місяців 29 днів. У разі неможливості отримати 4 дози вакцини проти кашлюку дитиною до 6 років 11 місяців 29 днів вводять стільки доз, скільки дитина встигне отримати до виповнення їй зазначеного віку», - розповіла головний педіатр Волині.

До слова, у Луцьку незадовільна ситуація з щепленнями від дифтерії та правцю у дітей: АКДП до 1 року – 19,5%; АКДП після 1 року — 37,1%; АДП у 6 років — 56,1%; АДП у 7 років — 18%.

6. Як захистити дітей, які не мають жодних щеплень?

Альтернативи вакцинації в доказовій медицині немає. Хіба повна ізоляція.

Батьки, які свідомо не вакцинують дітей, повинні розуміти, якому ризику піддають здоров'я дитини. Змусити їх ніхто не може. Однак виходу іншого крім вакцинування немає.

«Якщо дитина захворіє, то спасти чи надати їй допомогу буде вкрай важко, тому що необхідних препаратів нема. Чомусь в басейн не візьмуть без довідки про обстеження калу на яйцеглисти, а в школу можуть взяти таку дитину, в садочок можуть. Батьки можуть це вирішити. Я вважає, що вперта переконаність не вести дітей на щеплення, пов’язана з браком інформації. Нехай би поспілкувалися з лікарями, яким довіряють. Прочитали літературу про небезпеку цього захворювання, як воно важко протікає, якщо дитина переносить його без щеплення», - прокоментувала Наталія Маркова.

7. Чи є альтернатива безкоштовним вакцинам у поліклініках?

В аптечних мережах України є вакцини європейського виробництва на противагу безкоштовним індійським вакцинам у поліклініках.

Гексаксим (Франція) – шестикомпонентна вакцина від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, гепатиту і ХІБ-інфекції.

Пентаксим (Франція) – п’ятикомпонентна (дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, ХІБ-інфекція).

Тетраксим (Франція) – чотирикомпонентна (дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт).

Інфанрікс (Бельгія) – трикомпонентна (дифтерія, правець, кашлюк).

Інфанрікс IПВ (Бельгія) - чотирикомпонентна (дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт).

Бустрікс (Бельгія) - трикомпонентна ( дифтерія, правець, кашлюк).

Однак придбати такі вакцини в аптеках Луцька доволі проблематично. За словами луцьких провізорів, лише аптеки поблизу міських поліклінік закупляють вакцини, у віддалених аптечних пунктах вакцин немає.

Вакцину для дорослих "Бустрікс" можна придбати поблизу міської поліклініки № 1 та № 2 вартістю 400 грн. Щоправда кількість вакцини обмежена.

У приватних медичних закладах Луцька вакцин для дорослих поки немає. Невідомо, коли і вакцина "Бустрікс" потрапить в приватні медцентри.

А от дитячу вакцину у приватних медзакладах придбати легше. Так, журналісту 0332.ua у приватному медичному центрі "Благомед" повідомили, що можна придбати такі вакцини від дифтерії для дітей:

  • гексаксим - за 1185 грн;
  • пентаксим - за 1120 грн;
  • тетраксим - за 1000 грн.

Безкоштовно пройти щеплення від дифтерії дорослим можна у Луцьких центрах первинної медико-санітарної допомоги після направлення сімейного лікаря. Індійська вакцина для дітей безкоштовно доступна у дитячих поліклініках. 

8. Як переконатися, що при транспортуванні і зберіганні вакцин був дотриманий температурний режим?

Правильне транспортування вакцини – один із чинників збереження її якості. Якісна вакцина – запорука здоров'я та захист від інфекційних захворювань. Тому не дивно, що умови зберігання препарату важливі для споживачів.

Небезпечна дифтерія: 10 питань про захворювання, фото-2

«На кожному флаконі є кольоровий індикатор, який є частиною етикетки. Це чутлива до часу та температури позначка, що вказує на тепло, що діяло на флакон. Вона є попередженням для кінцевого споживача, про те, що вплив тепла на вакцину не перевищував/перевищував допустимий рівень, що ймовірно, призвело до непридатності (втрати властивостей) вакцини. Доки колір квадрата світліший від кола, вакцину можна використовувати», - повідомила Людмила Рожко.

9. Чи є обмеження у віці при щепленні від дифтерії?

Обмежень у віці при щепленні від дифтерії немає. Щеплення проводиться у 26 років з наступною ревакцинацією кожні 10 років вакциною АДП-м.

«Дітям, старшим 7 років, та дорослим, які раніше не були щеплені або не мають даних щодо вакцинації, проводять щеплення АДП-М триразово. Ревакцинація дітей віком 15 –18 років, які отримують щеплення поза Національним Календарем, здійснюється з мінімальним інтервалом у 3 роки після останнього щеплення для профілактики дифтерії та правця», - підсумувала Людмила Рожко.

10. Коли вакцинацію робити не можна?

Вакцинуватися від дифтерії не можна, якщо є:

  • інфекційне захворювання з температурою;
  • захворювання центральної нервової системи;
  • епілепсія, яка супроводжується судомами не менше 2 разів на місяць;
  • хворий, який приймає імунносепрасивну терапію;
  • якщо на попереднє введення у хворого була виражена алергічна реакція, або апофілактичний шок.

Нагадаємо, що відомий педіатр Комаровський повідомив, що дифтерія прийде обов'язково, «вона не може не прийти, є біологічні закони. Помре багато людей, це не кір, це набагато гірше, набагато небезпечніше. У дорослих набагато більше шансів померти від дифтерії, ніж у дітей".

Від кору помирає один на тисячу, а від дифтерії без сироватки вмирають 50%, а з сироваткою в найкращих клініках світу все одно смертність 10-15%, тобто вмирає кожен десятий.

Додамо, що під час поширення небезпечних інфекційних захворювань значно підвищується ризик зараження, тож слід якомога швидше отримати захист від інфекції. А щеплення - єдиний надійний спосіб здобути імунітет від інфекційного захворювання.

На сьогодні рівень імунізації дітей в Україні найнижчий в Європі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дифтерія #вакцина #сироватка #щеплення #вакцинування #кір #Волинь #Луцьк
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...