• Головна
  • Революція розеток: як в Україні будують бізнес на електромобілях
20:10, 12 лютого 2018 р.

Революція розеток: як в Україні будують бізнес на електромобілях

В Україні останнім часом з’являються ініціативи, спрямовані на популяризацію електромобілів. За прогнозами учасників ринку, в результаті вже до 2020 року вони можуть скласти до 15% українського автопарку.

Українці почали активно цікавитися електрокарами ще в 2014-му. І не тільки як засобом пересування, а і як бізнесом. “У вересні 2014 року я з волонтерами повертався із зони АТО і розумів, що ми заправляємо наші буси російським бензином, — говорить Олександр Кравцов, співзасновник компанії ElectroCars. — Тоді ми згадали про існування електромобілів і вже через місяць замовили у США перший Nissan Leaf”. Сьогодні фірма Кравцова займається продажем, прокатом і популяризацією електромобілів в Україні. У минулому році ElectroCars відкрила свій салон. Нещодавно там купили вже сотий електромобіль.

Бізнес компанії GreenFuel, українського виробника зарядних станцій для електрокарів, також стартував у 2014 році. “Електромобілі починали завозити, а зарядної інфраструктури в країні не було взагалі”, — розповідає директор GreenFuel Дмитро Ніколайко. Разом з командою з декількох інженерів і менеджерів він ознайомився з влаштуванням зарядних станцій, що у світі, і взявся за створення свого прототипу. На сьогодні компанія Ніколайка продала вже близько сотні зарядок GreenFuel. Вартість кожної — 27 тис. грн. При цьому аналогічна станція зарубіжного виробництва, як стверджують в GreenFuel, обходиться на 25-35% дорожче.

Олександр Вовк, генеральний директор компанії “Оксижен Груп”, пішов ще далі. Крім продажу автомобілів та зарядних станцій, він почав розвивати першу в Києві службу електротаксі. На даний момент загальний пробіг парку “Оксі таксі” вже перевищив 10 млн км. Тариф у електротаксі становить 8 грн за км, в той час як в Uber — від 4,5 грн за км.

Однак засновник компанії не вважає бізнеси, пов’язані з електрокарами, суперприбутковими. “У короткостроковій перспективі заробити на цьому нереально.

Головне завдання — зробити електромобілі популярними серед населення, розвінчати пов’язані з ними міфи і довести, що електрокари — це ще й вигідно”, — розповів Олександр Вовк.

Ціна енергонезалежності

Найпопулярніший електромобіль в Україні — Nissan Leaf.

За різними оцінками, серед електрокарів, які їздять українськими дорогами, 80% — це саме Nissan. Причина популярності в ціні.

За вживаний автомобіль, привезений з США, доведеться заплатити близько $14 тис. Для порівняння: Tesla обійдеться в три рази дорожче. Але і можливості бюджетного Nissan скромніші — на одній зарядці він може проїхати до 175 км, тоді як Tesla — 500 км. Втім, для багатьох цього більш ніж достатньо — мало хто з автомобілістів проїжджає на день більше 100 км.

Революція розеток: як в Україні будують бізнес на електромобілях, фото-1

Бюджетні Nissan Leaf надходять з США після використання їх в лізингу протягом 2-3 років. Українські підприємці скуповують їх на американських аукціонах і завозять в нашу країну. У офіційних дилерів в Україні Nissan Leaf не купиш. Тим часом, як повідомили у “Nissan Україна”, офіційна презентація найпопулярнішого в країні електромобіля не планується щонайменше до 1 квітня 2018-го.

Імпортери, пояснюючи зволікання з ввезенням в Україну електрокарів, зокрема, посилаються на відсутність державних програм, які здешевлюють авто для кінцевого споживача. Адже нові електрокари, які з урахуванням податкового навантаження будуть коштувати не менше $30 тис., навряд чи стануть користуватися великим попитом.

Є компанії, які офіційно продають електрокари в Україні - це Renault, Hyundai і BMW.

Але все ж офіційні автоімпортери в сегменті екологічних авто поки що роблять ставку на машини з гібридним двигуном. Їх купують частіше, ніж електрокари. За статистикою МВС, у минулому році найчастіше реєстрували Toyota RAV-4 Hybrid, Chevrolet Volt і Kia Niro.

Спасибі зарядці

Водіїв електрокарів насамперед приваблює можливість економити. Як зазначає Олександр Кравцов, дешева електроенергія при дорогому бензині однозначно підштовхує до вибору на користь електрики. Як підрахували в компанії “Оксижен Груп”, власник авто в Україні в середньому за рік проїжджає близько 20 тис. км, витрачаючи до 2 тис. літрів бензину, що разом з щорічним техобслуговуванням обходиться приблизно в 60 тис. грн.

Революція розеток: як в Україні будують бізнес на електромобілях, фото-2

Для електромобіля, за умови заряджання від домашньої розетки, експлуатаційні витрати за рік з урахуванням планового ТО складуть близько 7 тис. грн. А якщо заряджатися за нічним тарифом, який на 50% менше, витрати істотно знизяться. Щоправда, щоб користуватися такою можливістю, попередньо потрібно встановити двофазний лічильник електроенергії.

Але все ж головна проблема перед купівлею електрокара — занепокоєння через дорожнечу обслуговування.

За словами засновника Tesla Club Ukraine Назара Шимоне-Давида, експлуатація електромобіля обходиться в сім разів дешевше, ніж авто з бензиновим двигуном.

Не страшна і ситуація з ремонтом. За відгуками автовласників, найбільш вразливе місце в електрокарі — ходова частина. Але її можна полагодити на будь-якому СТО. “Як власник СТО скажу, що обслуговувати електромобілі невигідно — вони практично не ламаються, а деградація батареї відбувається повільно. В цілому електромобілі схожі на смартфони — не ремонтуєш, поки не розіб’єш”, — говорить Кравцов.

Ще одне побоювання покупців електромобілів — пошук зарядної станції. За інформацією Дмитра Ніколайка, в 2015 році в Україні налічувалося близько 100-200 зарядних станцій, в 2016-му — 500-700, а станом на кінець 2017 року - 1,3–1,5 тис.

Як зазначає Ніколайко, безкоштовні зарядки можна знайти на мережевих АЗС, парковках при торгових і бізнес-центрах, в житлових комплексах. Вони з’являються навіть у банках.

Місту і світу

Економічні електрокари приносять вигоду не лише своїм власникам, але й екології. Олександр Вовк звертає увагу, що викиди транспорту в світі зараз складають близько 7 гігатонн СО2 на рік (близько 23% викидів вуглекислого газу в атмосферу).

Теоретично, замінивши весь автотранспорт на електричний, викиди СО2 можна знизити майже на чверть.

При цьому один з головних забруднювачів повітря — таксі. “На вулицях міст таксі становлять лише 2% загальної кількості транспорту, але через інтенсивність поїздок вони відповідальні за 20% забруднень, — розповідає Олександр Вовк. — Саме тому в багатьох столицях ЄС планують до 2020 року залишити тільки міські електричні таксі, що зменшить викиди на 30%”.

Але говорити про те, що електромобілі в найближчі роки впливатимуть на поліпшення екології, не доводиться. За даними Міжнародного енергетичного агентства (IEA), загальна кількість електричних авто в світі — близько 2 млн. Це всього 0,2% від кількості всіх автомобілів. ВIEA очікують, що до 2020 року кількість електрокарів зросте до 9-20 млн, а до 2025-го — до 40-70 млн.

Щоб прискорити поширення електрокарів або навіть відмовитися від використання дизельних і бензинових автомобілів в довгостроковій перспективі, у багатьох країнах автолюбителів стимулюють пересідати на “чисті авто”.

Як приклад координатор Автомобільного комітету Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) Олена Бучка наводить Норвегію. Там покупці електромобілів звільняються від низки податків і плати за паркування. Електромобілям дозволяють рух у смузі для громадського транспорту і вільне використання численних станцій підзарядки. Завдяки таким заходам електричними двигунами вже оснащено близько 30% авто, які продаються в Норвегії, а уряд готується до повного переходу на електрокари протягом 10 років.

Втім, навіть на Заході ситуація з поширенням електромобілів виглядає не дуже райдужно. Як зазначає член Економічного дискусійного клубу Євген Олейніков, електрокари ставали популярними переважно в тих країнах, де є пряме субсидування або пільгове кредитування покупців.

За прогнозами учасників ринку, в результаті вже до 2020 року електромобілі можуть скласти до 15% українського автопарку.

До речі, днями ми повідомляли, що у Луцьку 15-річний учень Луцької гімназії №21 Віталій Пащенко вирішив створити стартап. Мова йде про створення концепту електротаксі, який слугуватиме новим швидким та зручним видом міського транспорту.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#електрокари #електроавтомобілі #Україна #Волинь
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...