14:55, 24 лютого 2018 р.
Медична реформа-2018: виділених коштів вистачить на лікування лише 40 відсотків українців
З 1 квітня терапевти, педіатри і сімейні лікарі прийматимуть пацієнтів тільки після підписання меморандуму. Для цього створили спеціальну організацію - Національну службу здоров'я з бюджетом в 8,2 млрд грн.
Але виділених грошей вистачить тільки на 40% українців, - пише Realist.
Реформа є, а грошей - нема
"Гроші йдуть за пацієнтом" - один з основних месиджів медичної реформи в Україні. Але головна проблема при цьому залишається.
Грошей на медицину у держави як бракувало, так і не вистачає.
У 2018-му Національна служба здоров'я виділятиме лікарям первинної ланки 370 грн на дорослого і 720 грн на дитину або пенсіонера.
Якщо вірити офіційній статистиці, в Україні живуть 9,4 млн людей похилого віку, 7,6 млн дітей і 26 млн працездатних.
На їх обслуговування Національній службі здоров'я доведеться заплатити педіатрам, терапевтам і сімейним лікарям 22 млрд грн.
Правда, тут варто враховувати, що далеко не кожен українець відвідує свого терапевта, але навіть якщо прийде кожен другий, медикові доведеться працювати безкоштовно або відмовляти пацієнтам.
Згідно з прийнятою реформою, кожен лікар зможе підписати меморандуми з 2 тис. пацієнтами. Для педіатрів це - 120 тис. грн/міс. Гроші дістаються лікарні, а не лікареві. Але від кількості пацієнтів залежить і розмір зарплати. При цьому лікарям надали право відкривати приватні підприємства, орендувати приміщення і обслуговувати пацієнтів самостійно.
"Якщо раніше існувала можливість відразу безоплатно записатися до вузькопрофільних фахівців, тепер отримати цю послугу безкоштовно можна буде тільки після консультації у сімейного лікаря", - пояснюють експерти Реанімаційного пакету реформ.
Ще одна проблема - в Україні бракує терапевтів і педіатрів.
Якщо раніше кожен українець був "прикріплений" до дільничного лікаря, зараз укладати договір можна з тим лікарем, якого вам порекомендували або який вам сподобався.
Якщо ж з яких-небудь причин робота терапевта або педіатра не влаштовує, у будь-який момент можна укласти меморандум з іншим медиком. У такому разі попередній договір автоматично вважатиметься розірваним.
З одного боку, 370 грн на пацієнта в рік - невелика сума. Але варто враховувати, що ці гроші - виключно робота лікаря. За додаткові аналізи або спеціалізовану допомогу вже з 2020 року доведеться платити окремо і по затверджених тарифах.
"Лікар первинної медичної допомоги - це фахівець, який має усю інформацію про ваше здоров'я. Завдяки цьому він бачить взаємозв'язки і може визначити, на якій стадії вимагається Завдяки цьому він бачить взаємозв'язки і може визначити, на якій стадії потрібно втручання профільного фахівця. Інформація про стан здоров'я пацієнта міститиметься в електронній системі охорони здоров'я. Навіть коли пацієнт перейде до іншого лікаря, уся інформація буде доступна. Головний обов'язок лікаря первинної медичної допомоги - вчасно попередити або виявити захворювання на ранній стадії", - пояснюють в Міністерстві охорони здоров'я.
Наступний крок - платна медицина
Вже наступного року в Україні повинні затвердити тарифи на усі медичні послуги. І залежно від об'ємів бюджету на медицину частину послуг сплатить зі свого бюджету держава, а за решту доведеться платити самостійно - за допомогою страхової компанії або з власного гаманця.
Самі тарифи ще не визначені, але пропозиції медиків вже озвучили в парламентському комітеті. Так, послугу з виміру тиску пропонують оцінити в 27,9 грн, лікування відкритої рани пальця ноги - в 71,9 тис. грн.
Платна медицина, упевнена глава профільного комітету Ольга Богомолець, приведе до того, що вже з 2020 року для частини українців послуги хірурга або кардіолога виявляться не по кишені.
В той же час в Мінохоронздоров'я говорять, що і до реформи за усі медичні послуги українці платили, зараз же цю плату просто узаконять. Більше того, чиновники упевнені, що українці повинні переходити на страхову медицину, тоді і можливість лікуватися з'явиться.
Успішно реалізувати реформу можна у тому випадку, якщо більшість українців оформлять медичну страховку. Тоді дороге лікування оплачуватимуть страхові компанії, вони ж зможуть стежити за якістю послуг, що надаються.
На даний момент страховка на сім'ю може обійтися в декілька тисяч гривень в місяць. У деяких країнах оплачувати медичні послуги зобов'язали працедавців. Вони повинні оформляти корпоративну страховку, якою може скористатися будь-який співробітник. За останніми даними, тільки 6% українців придбали медичні поліси.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
23:40
13 січня
15:42
13 січня
live comments feed...