"Майже всі в Україні інфіковані туберкульозом", - експерт про захворюваність в Україні

У 2016 році статистика показала 68 випадків захворювання на 100 тисяч населення України - майже вдесятеро більше, ніж, наприклад, у Німеччині. Крім того, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, понад 20 відсотків випадків хвороби залишаються невиявленими. Найбільшу небезпеку становлять стійкі до антибіотиків мультирезистентні форми інфекції. Україна входить у десятку лідерів світового антирейтингу за абсолютною кількістю випадків резистентного туберкульозу.

Про критичність ситуації у боротьбі з туберкульозом в Україні розповів генеральний директор Центру громадського здоров'я МОЗ України Володимир Курпіта, - пише DW.

Чи ефективна традиційна ізоляція пацієнтів у стаціонарі?

"На жаль, у туберкульозних диспансерах пацієнти лікуються у загальних палатах та неминуче спілкуються один з одним. Уявіть: ми з вами поговорили, ви мені передали свою резистентність, а я вам - свою. А якщо поруч з нами людина, яка не має резистентності, то вона резистентність може отримати", - відповів Курпіта.

З цієї ситуації медик бачить два виходи:

  • перебудовувати диспансери таким чином, щоб забезпечити повноцінну ізоляцію пацієнтів за типом резистентності,
  • надавати лікування амбулаторно.

За даними ВООЗ, другий варіант - найдоцільніший з економічної точки зору, оскільки вже через тиждень-півтора від початку лікування пацієнт не виділяє мікроорганізми. Тобто він продовжує хворіти, але вже не нікого не інфікує.

Чи доцільна цілковита ізоляція?

Люди в Україні відмовляються не від лікування а від умов, в яких їм пропонують лікування, від нерозуміння, чому їм потрібно лікуватись.

"Інколи розповідають, що потрібна обов'язкова госпіталізація. Але ми повинні розуміти, що туберкульоз не така заразна інфекція як, наприклад, грип або кір. Існуть прості правила, які дають змогу зменшити ризик навіть тоді, коли хворий залишається вдома - зокрема, провітрювання, перебування на свіжому повітрі. І тому ізолювати в лікарнях пацієнтів, які, скажімо, живуть у приватних будинках уселах - значно гірший варіант, аніж залишити їх удома і дати їм змогу сиділи в садочку або гуляти на вулиці під сонцем. Потрібно змінювати ментальність, зокрема, фтизіатричної служби. І це - один з напрямків реформи", - підсумував директор центру.

Як змешити кількість хворих на туберкульоз?

Як повідомив Курпіта, В Україні апаратів, що визначають туберкульоз за 4 години, зараз більше 60-ти.

"Та до 2020 року ми плануємо мати 196, що, безперечно, покращить результати діагностики. В Україні запрацювали декілька потужних лабораторій, які дають змогу швидко визначати резистентність до препаратів другого ряду і призначати ліки, які будуть ефективними у конкретному випадку. Це так звані Hain-лабораторії. Зараз в Україні доступні всі групи препаратів, необхідні для лікування мультирезистентного туберкульозу", - повідомив держслужбовець.

Поки не можливо забезпечити лікуванням від побічних реакцій, але лікування власне туберкульозу є безкоштовним для всіх пацієнтів.

Як війна на Донбасі вплинула на епідеміологічну ситуацію з туберкульозом?

Донеччина завжди була однією з найбільш уражених туберкульозом областей України, зокрема і щодо мультирезистентного туберкульозу і коінфекції з ВІЛ. Зараз там тривають бойові дії, люди переїжджають і тому існує потенційний ризик перенесення туберкульозу та ВІЛ.

Крім того, збільшується кількість захворювань на туберкульоз серед військовослужбовців у зоні АТО. Йдеться не про сотні чи тисячі хворих, а про кілька десятків.

"Проблемою є й обмежений доступ на неконтрольовану територію. Все дуже складно навіть з обміном інформацією з тією територією. Так званий уряд так званої "ЛНР" заборонив доставку препаратів до себе, тож ми були змушені везти їх через "ДНР". Безперечно, це ускладнює доступ пацієнтів до препаратів", - повідомив Курпіта.

Серед внутрішніх переселенців є мало хворих на туберкульоз.

Чи є переселенці групою ризику?

Туберкульоз - це хвороба, яка може уразити всіх, але вищий ризик серед, хто опинився у скрутній соціальній ситуації. Тому в переселенців вищий ризик інфікування і невдалого лікування. Якщо люди не мають постійного місця проживання, переїздять, то забезпечити їм лікування складніше.

"Загалом ми не спостерігаємо підвищення захворюваності серед внутрішньо переміщених осіб у 2016-2017 роках. Але з огляду на світовий досвід розуміємо, що це - зона ризику", - констатує медик.

Чи великий шанс заразитися для пересічної людини, яка не належить до жодної з груп ризику? Наприклад, у громадському транспорті, у магазині, на вулиці?

"Ми з вами майже всі в Україні, на жаль, інфіковані туберкульозом. Туберкульоз - це дуже підступна хвороба. Тривалий час вона може ніяк не виявиляти себе, але "сидіти" у нашому організмі. Для зараження необхідно, щоб почали діяти додаткові чинники, наприклад, у повітрі з'явився інфекційний аерозоль", - повідомив Курпіта.

Імовірність підхопити туберкульоз в метро - вкрай низька через великі протяги і аерозоль, який одразу розвіюється. Радше можна підхопити інфекцію в черзі у банку або в лікарні.

"А ось інший міф: хтось кашляв, інфекція осіла на поручні, а потім ми її звідти "злизали" чи "з'їли" і - захворіли. Це неправда, бо туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом. І щойно паличка сяде на щось і зліпиться з брудом або просто поверхнею, вона вже не підніметься. А для зараження потрібно, щоб знову хтось чхнув або кашлянув. Цей міф уже багато разів спростовували, але чомусь він досі живе серед наших лікарів", - констатує медик.

Чи існує загроза "експорту" туберкульозу з України до Євросоюзу?

В Україні значно більше хворих на туберкульоз, ніж в ЄС, а щоб виявити хворобу, потрібен певний час, протягом якого люди справді можуть кудись виїжджати. Проте поки європейці не інформували нас про те, що в якійсь країні ЄС зафіксували масову міграцію українців з туберкульозом, якістворили якусь проблему. Поодинокі випадки трапляються, але вони не масові.

ВООЗ оголосило мету на 90 відсотків порівняно з 2015 роком знизити рівень захворюваності на туберкульоз. Чи реалістично це в Україні?

"До 2035 року це абсолютно можливо. В нас є підстави бути оптимістами, адже з'являються технології та ресурси, яких не було раніше", - сподівається Курпіта.

Нагадаємо, що Міністр охорони здоров'я Уляна Супрун пропонує відмовитися від застарілих методів медичної допомоги. Одним із них є проведення масових флюорографічних обстежень у здорових людей з метою зупинити туберкульоз.

туберкульоз лікування інфекція поширення ізоляція Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував
Новини компаній
Століття технологій захоплює не тільки дорослих. Більшість дітей з самого раннього віку піддаються впливу інтернету, онлайн-ігор і все менше проводять час на вулиці та зовсім перестають грати в розвиваючі ігри. Ви батьки, і вас не оминула ця проблема? Тоді спеціально для вас ми пропонуємо Magic Dough - пластилін для дитячої творчості, яким із задоволенням будуть займатися і малюки, і підлітки. Magic Dough - це набір для ліплення, який включає в себе інстру...
Новини компаній
Діти дорослішають на диво швидко. І все раніше і раніше починають прагнути до самостійності. Самостійно ходити в секцію, повертатися зі школи або грати на вулиці без нагляду. Навіть самий самовідданий батько не в змозі бути з дитиною кожну хвилину. Але для кожного з батьків завжди важливо знати, що дитина в безпеці. Смарт-годинник для дітей вирішують цю проблему. Вони дозволяють не тільки знати, де дитина, але і як і з ким він спілкується. Це сучасний кори...
Новини компаній
Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури тіла і навколишнього середовища - дуже корисний пристрій, який повинен бути в кожному домі. З його допомогою Ви з легкістю і за лічені секунди зможете виміряти температуру тіла членів родини. Але також пристрій дозволить дізнатися й температуру будь-якій поверхні або предмета: стіни, їжі, води. Кожен термометр інфрачервоний безконтактний, представлений у нашому магазині пройшов ретельний відбір і...
Новини компаній
Багато людей, вибираючи годинник, намагаються знайти таку модель, яка підкреслить їхню індивідуальність. В Україні з'явилися модні дерев'яні годинники. Вони виконані дуже стильно, якісно і привабливо. Це аксесуар, який зможе підкреслити Вашу індивідуальність і неповторність. Це новинка 2019, яка буде в тренді ще досить довго. Виглядають класично. Мають якісний кварцовий японський механізм, що дозволяє безтурботно носити їх досить довго, змінюючи лише батар...
Реклама
Суши - это простое и одновременно изысканное блюдо, которое завоевало сердца многих людей. В «Sushi Icons» с уважением к японской традиции, соединены новые вкусы. В суши важна каждая деталь, поэтому здесь сочетается высокое качество ингредиентов, тщательное изготовление и элегантное оформление.          Доступна также доставка суши sushiicons.com.ua из высококачественных продуктов на дом, в офис, на вечеринки.  Предлагаем: - доставку по всей территории Х...
Новини компаній
Стильне і надійне рішення Up-brella – це стильна парасолька зворотнього складання, дуже зручна у використанні. Це нове конструктивне рішення для захисту від дощу. Вона стане у нагоді у будь-яку зливу, град, сніг або вітер, що леденить. Ця незвичайна парасолька ніколи не залишить калюжу на Вашій підлозі, не намочить Вас і Ваш одяг. Адже це так неприємно! На Вас не впаде ні крапельки, коли Ви виходитимете з машини, з дома або заходитиме в магазин. Більше нія...
Офіційно
Незабаром – другий тур виборів президента України, в якому зійдуться художній керівник студії «Квартал 95» Володимир Зеленський і нинішній президент Петро Порошенко. І якщо про самих кандидатів і команду чинного глави держави ми чули чимало, то з ким іде в політику «кварталівець», відомо не всім. Як виявилося, у його команді багато авторитетних, хоч і не завжди публічних фахівців. Один із них – уродженець Тернополя Руслан Стефанчук. Він – доктор юридичних...
Суспільство
У Луцьку хочуть підвищити ціну на проїзд у маршрутках до 6 гривень. 18 квітня відбудеться громадське обговорення проекту рішення «Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху», – повідомляють на сайті Луцькради. Захід проводиться відповідно до вимог закону, з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб. Громадське обговорення відбудеться за адресою: вул. Лесі Українки, 35 («Центр нада...
Новини компаній
Де купити гарну лампу для манікюру? Наша відповідь - магазин novinki.top. Ми пропонуємо унікальну розробку - LEDлампу «SUN», яка дозволяє висушити гель-лак за лічені секунди. Що таке лампа «SUN» і чим вона відрізняється від інших? Неповторний дизайн, в якому відсутнє дно. Для чого? Це дозволить робити не тільки якісний манікюр, але і педикюр. Чому варто купити саме лампу «SUN»? завдяки подвійному джерелу світла, лампа просушує всі популярні види гель-лаку;...