• Головна
  • Нові субсидії, дорогі кредити та підвищені виплати: що чекає на українців у квітні
18:09, 28 березня 2018 р.

Нові субсидії, дорогі кредити та підвищені виплати: що чекає на українців у квітні

Нові субсидії, дорогі кредити та підвищені виплати: що чекає на українців у квітні

Боржників за кредитами в квітні внесуть до єдиного реєстру, яким зможуть користуватися всі банки. Крім того, і самі кредитні ставки можуть зрости. Також вже через лічені дні військові на пенсії зможуть отримати перераховані пенсії, а частина субсідіантов залишаться без знижок.

"Обозреватель" з'ясував, як життя українців може змінитися в наступному місяці.

Кредити можуть подорожчати, а гривня подешевшати

Українці вже з квітня будуть потрапляти до реєстру боржників НБУ. Банки зобов'язали вносити в реєстр інформацію про великих боржників, а розпоряджатися інформацією буде регулятор. Згідно вже ухваленого закону, до реєстру потраплять ПІБ, інформація про кредит, можливий зв'язок боржника з наближеному до банку людьми, дохід, вид діяльності.

Тепер, прийшовши в банк, менеджер повинен буде попросити підпис з дозволом внести персональну інформацію до реєстру. У Нацбанку переконують, що дані не потраплять в "непотрібні руки" і гарантують конфіденційність. Реєстр боржників створили в першу чергу для самих же банків.

Подібні реєстри існують і зараз, але користуються ними за бажанням. З квітня всі банки повинні вносити інформацію до реєстру і перед тим, як видавати кредит клієнту, зможуть перевірити, чи немає його в "чорному списку". Торкнеться таке нововведення тільки великих боржників, якщо сума їх простроченого кредиту перевалила за 372 тис. грн (еквівалент 50 мінімальних зарплат). До слова, в одній з перших редакцій законопроекту про створення реєстру пропонували не обмежувати суму боргу, в такому випадку Нацбанку довелося б обробляти величезний масив інформації. В кінцевому варіанті розмір боргу збільшили.

Як пояснив економіст Єгор Киян, в результаті підвищення облікової ставки НБУ з 14,5 до 17% в цьому році в Україні може сповільнитися інфляція і скоротитися кредитування. Банки будуть активніше купувати облігації внутрішньої держпозики (на останніх торгах попит виріс в два рази) і шукати способи забезпечення більш високих ставок по депозитах.

"Банки повинні продумувати рівень прибутковості. Теоретично це призводить до зростання ставок по депозитах і кредитах. Паралельно з підвищенням депозитних ставок, банкам потрібно переглядати кредитний портфель і дивитися, куди інвестувати", - розповідає Киян.

В теорії облікова ставка НБУ має відповідати ставкам за банківськими депозитами, проте на практиці у кожного банку індивідуальні ставки по кредитах і депозитах. Це пояснюється різною структурою активів банків: у кого-то кредитний портфель значно перевищує депозитний, і навпаки.

"Можна припустити, що в найближчий місяць ставки по кредитах і депозитах можуть підвищитися на 1-2% п.п", - підсумував експерт.

А ось курс гривні в квітні, швидше за все, буде коливатися в межах 26-26,5 грн/$. Традиційно квітень-травень проходять без особливих стрибків. Правда, в цьому році ситуація може погіршитися поганими новинами від МВФ.

Якщо Україна в найближчі місяці не вдасться домовитися з Фондом, то курс може підскочити до 30 грн. Без МВФ призупиниться макрофінансова допомога від ЄС, співпраця зі Світовим банком, деякі програми Європейського банку реконструкції та розвитку.

Останній місяць "зимової" субсидії та тарифи на паузі

У квітні в Україні закінчується опалювальний сезон, а вже в травні сім'ї отримуватимуть перелічені комунальні знижки. І для багатьох може виявитися, що на неопалювальний сезон субсидія не годиться.

Точну цифру тих, кого можуть "відсіяти", чиновники не називають, однак за оцінками експертів, в результаті зростання доходів виявиться, що право на знижку втратить кожна п'ята сім'я. До речі, офіційно вже закінчився опалювальний сезон для тих, хто опалює свої будинки автономно. Вони вже з 15 квітня не отримують знижки на покупку енергоресурсів для опалення.

Для прикладу "Обозреватель" розрахував розмір субсидії для сім'ї з 4 осіб - двоє дітей і двоє дорослих з мінімальними зарплатами. Так, на даний момент така сім'я повинна сплачувати за комуналку не більше 472 гривні (інше компенсує субсидій). Після майбутнього перерахунку ця ж сім'я, згідно з правилами, повинна платити за комуналку з субсидією не більш 611 гривень. І якщо цієї суми вистачить на оплату комуналки без опалення, то субсидію можуть зняти.

Також в квітні в Україні повинні перерахувати тариф на газ. Правда, до цих пір невідомо, чи піде на такий крок, або ж рішення в черговий раз відтермінують.

В кінці минулого року представник МВФ в Україні Йост Люнгман в черговий раз нагадав - утримування тарифу на газ на рівні імпортного паритету є "зобов'язанням України за програмою, яку підтримує МВФ". Або Україна перегляне вартість газу, або доведеться справлятися без чергового кредитного траншу. А в умовах, коли на наступні кілька років припадають великі платежі за старими боргами, впоратися без Фонду буде складно.

Уже відомо, що за формулою відповідно до 187-ї постанови Кабмін піднімати тариф на газ не згоден.

Є й інший варіант: змінити період, за який вираховують середню ціну на газ на німецькому хабі, і виключити з тарифу транспортування газу з Дюссельдорфа. В такому випадку вартість блакитного палива може вирости для українців на 12-14%. А по "старій" формулою - на 62%.

Військові отримають перераховані пенсії

Пенсії військовим в Україні вже перерахували, але підвищені виплати вони отримають в квітні цього року. При розрахунку враховували оклад, звання та надбавки. Військові в 2018-м отримають 50% від надбавки, в 2019-м-25%, а в 2020-му - ще 25%.

"Основні виплати почнуться з 1 квітня. Пенсії будуть перераховані з 1 січня 2018 року. Тобто в квітні військові пенсіонери отримають перераховану пенсію за січень-квітень", - відзначили в Міноборони.

Нагадаємо, що Уряд постановив підвищити пенсії 498 тис. військовослужбовцям. На це виділять близько 7 млрд грн.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#квітень #субсидії #пенсії #гривня #долар #виплати #реєстр #боржників #кредити #газ #Україна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...