Коли і як правильно подати скаргу до Конституційного Суду?

Коли українці отримали можливість звертатися до Конституційного суду України (КСУ) зі скаргами, то майже з 600 таких звернень суттєва більшість виявилася з юридичними помилками.

Про основні помилки в конституційних скаргах, що їх припускаються не лише громадяни, але й досвідчені юристи та універсальні поради, в яких випадках є сенс звертатися до Конституційного суду пише «Слово і Діло».

Отже, конституційна скарга дає можливість пересічним громадянам звертатися до КСУ та домагатися скасування закону чи його норми, що суперечить Конституції України. Але скаржитися до КСУ можуть ті, хто судився й програв не лише першу інстанцію, але й апеляцію, та якщо була можливість звертатися, то й Верховний суд. І тут дуже важливо зрозуміти, що КСУ не розглядає проблемні питання – рішення органів самоврядування, дії прокурорів, незаконні рішення суддів.

«Конституційний суд не вирішує питань встановлення та відновлення соціальних пільг, нарахування та перерахунку пенсій, інших питань, які належать до компетенції органів законодавчої та виконавчої влади, судів та органів місцевого самоврядування. Він не дає роз’яснень та консультацій із правових питань, що виникають під час застосування чинного законодавства», – пояснив експерт Центру політико-правових реформ Богдан Бондаренко.

Також за конституційною скаргою КСУ не тлумачить Конституцію України, а робить це лише за поданнями президента України, щонайменше сорока п’яти народних депутатів, Верховного суду, уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або Верховної Ради Криму. Громадяни можуть звертатися до КСУ лише з конституційною скаргою.

 • «Частіше за все до КСУ звертаються вже після того, як розгляд справи пройшов першу інстанцію, апеляцію та Верховний суд. Якщо Верховний суд застосував положення закону, яке, на думку скаржника, є неконституційним, він пише конституційну скаргу. В ній він вказує, що під час судового розгляду його справи Верховний суд застосував закон, який суперечить Конституції та порушує права скаржника. В разі, коли КСУ приймає скаргу до розгляду й вирішує, що закон дійсно суперечить Конституції, тоді він визнає неконституційною ту статтю закону, на яку послався скаржник. Від моменту, як суд проголосить своє рішення, ця стаття вважається нечинною. До того ж інші громадяни можуть вимагати перегляду своїх судових справ, де суддя в своєму рішенні посилався на статтю, яку КСУ визнав неконституційною. Щоправда, тут є нюанси, про які поговоримо далі», – пояснив Бондаренко.

Зараз на розгляд КСУ потраплять лише близько 10 скарг. Із часом таких справ може стати більше, оскільки зараз їх левова частка оформлюється з помилками та відбраковується ще на етапі подання. Щоб цього уникнути, потрібно визначитися, чи дійсно ви вважаєте, що закон, на який спирався суд, де ви програли справу, неконституційний, і обґрунтувати свою думку в скарзі.

«Автор скарги має чітко вказати частину та статтю закону України, які він просить суд перевірити на відповідність Конституції України. Так само він має зазначити, яке з гарантованих Конституцією прав людини було порушене, пославшись на конкретні положення Конституції», – додав юрист.

Звертаючись до КСУ, слід враховувати, що:

 • у скарзі потрібно оскаржувати положення закону, який суд застосував у своєму остаточному рішенні;
 • конституційну скаргу слід подавати протягом трьох місяців після остаточного рішення суду останньої інстанції;
 • КСУ має 1 місяць на відкриття провадження та шість місяців для його розгляду;
 • є можливість переглянути судове рішення, якщо воно ще не виконане (за винятком кримінальних справ, у яких перегляд можливий і після виконання рішення суду).
Українці вже подали до КСУ майже 600 конституційних скарг, але більшість із них оформлена з помилками. Ми дослідили, як правильно скласти скаргу до Конституційного суду.

Якщо КСУ визнає неконституційним конкретне положення закону, то всі, хто раніше програв суд, і в його рішенні була застосована саме цю норму, можуть звернутися до того суду, де було винесене це рішення, із заявою про перегляд судового рішення за винятковими обставинами.

В цьому випадку немає терміну давності, але є інші терміни. Оскаржити свою справу можна протягом місяця після того, як КСУ виніс своє рішення в справі щодо неконституційності цієї норми.

«Щоправда, восени 2017 року Верховна Рада ухвалила зміни до процесуального кодексу, згідно з якими перегляд справи за винятковими обставинами може відбутися лише за умови, якщо рішення суду ще не було виконане. І це дуже звужує коло тих, хто може скористатися такою можливістю. Водночас КСУ, розглядаючи конституційну скаргу, може видати забезпечувальний наказ для того, щоб уникнути незворотніх наслідків від виконання рішення суду. Тобто він призупиняє рішення попередньої інстанції. Тому важливо, подаючи конституційну скаргу, вказати в ній, щоб КСУ застосував забезпечувальний наказ (якщо є підстави для цього). А от чи застосує він таке своє право, залежатиме від КСУ», – сказав юрист.

Як не наробити помилок у конституційній скарзі:

 • Прізвище, ім’я, по батькові скаржника та адреса його реєстрації (для іноземця чи особи без громадянства – місця перебування) або повна назва та місцеперебування юридичної особи та номер телефону, адреса електронної пошти. Номер абонентської скриньки не підходить;
 • Відомості про уповноважену особу, що діє від імені суб'єкта права на конституційну скаргу;
 • Короткий виклад остаточного судового рішення, в якому були застосовані відповідні положення закону України;
 • Стислий опис перебігу розгляду відповідної справи в судах;
 • Конкретні положення закону України, які належить перевірити на відповідність Конституції України, та конкретні положення Конституції України, на відповідність яким належить перевірити закон України;
 • Обґрунтування тверджень щодо неконституційності закону України (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, на вашу думку, зазнало порушення внаслідок застосування закону;
 • Відомості про документи та матеріали, на які посилається скаржник, із наданням копій цих документів і матеріалів;
 • Перелік документів і матеріалів, що додаються. Зокрема, потрібна копія остаточного судового рішення, засвідчена судом, який його ухвалив.
Українці вже подали до КСУ майже 600 конституційних скарг, але більшість із них оформлена з помилками. Ми дослідили, як правильно скласти скаргу до Конституційного суду.

Зокрема Конституційний суд України розглянув подання 48 депутатів Ради та визнав неконституційним оподаткування пенсій.

скарга Конституційний суд помилки Конституція закон Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував
Суспільство
Дівчина каже, що мистецтво дозволяє  бути собою. Як некомфортно підлаштовуватись під інших, вона вже знає зі школи, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Конфлікт у школі загострився настільки, що батьки перевели Уляну в інший навчальний заклад. Відновитися морально дівчині допомогло мистецтво. Розуміти дітей, допомогти їм розслаблятися і бути відвертими - ці завдання, в першу чергу, ставить перед собою керівниця студії Ольга Грицюк. Наставниця каже, що діти часто...
Суспільство
Шляхом таємного голосування обирали ректора Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Цього разу висунулися аж семеро кандидатів. А волевиявитися мали право 1219 виборців, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Голосування тривало з 9-ї ранку до 15-ї. Працювали 27 членів виборчої комісії. Явка була високою - лише сотня не використала свій шанс волевиявитися. І студенти, і викладачі сподіваються на зміни. Голосував і багаторічний очільник в...
Суспільство
Нова технологія опалення енергоощадними панелями допоможе не лише добре зігрітися взимку, а й заощаджувати сотні гривень щомісяця. Розробник запевняє, що таємниця ефективності його винаходу - в керамічній плиті, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Працюють панелі від звичайної розетки. У Василя Бортника в відпочинковому будиночку площею 36 квадратів таких панелей - чотири. Господар вмикає їх наповну лише тоді, коли живе тут із сім’єю. В інший час конвектори підт...
Суспільство
Цього разу в гості прийшли школярі з четвертої гімназії. Шестикласники пройшли квест усіма етапами телевиробництва. Від редакції - де журналісти пишуть сюжети до гримерки та студії - де ведучі готуються та записують випуски новин. Саме в гримерній діти якраз застали ведучу "Артвітальні" Тетяну Ярошик, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Побачили діти і підготовку студії. Побачили, як працівники 12 каналу готуються до ефіру. Сміливці навіть спробували приміряти р...
Суспільство
Видання - Московського патріархату, 1982 року. Це - богослужбова книга, яка містить тексти за фіксованими датами календарного року. Відкриваємо 25 грудня, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Далі владика показує таку ж книгу, але Київського патріархату. Шукаємо дату святкування Різдва Христового. Причина розбіжностей святкування Різдва Христового 7 січня і 25 грудня - в календарях, - каже історик Микола Кучерепа. Із середини 16-го століття більшість християн сві...
Суспільство
Староста округу каже, щодо цього навіть зверталися в "інститут "волиньводпроект". Фахівці відповіли, що причиною всьому - посухи. Один із варіантів: зробити свердловину, завглибшки 90 метрів, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Лунали рекомендації і щодо чотирьох нових свердловин. Однак і тут чимало нюансів. Тоді ж постане необхідність робити централізований водогін. Втім, усе це задоволення не з дешевих. Наразі, кажуть, варто зробити ґрунтовне дослідження водой...
Новини компаній
Перевірка тверезості водія дозволяє уникнути багатьох неприємностей. На питання, який алкотестер купити для особистого користування, слід було б відповісти, що точно такий же, як використовують поліцейські. Проблема, полягає в тому, що поліцейські алкотестери коштують дуже дорого, а така висока ціна значно перевищує фінансові можливості середньостатистичного водія. На щастя, на сайті novinki.top/alco-test/ua представлені моделі персональних алкотестерів, я...
Суспільство
Напередодні вже другого осіннього балу для людей з інвалідністю учасники зібрались на генеральну репетицію, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Вперше такий бал відбувся у Луцьку минулоріч. Тоді на нього приїхав відомий танцівник Влад Яма. Учасники були в захваті і тому цьогоріч сказали: хочуть організувати бал вдруге. Цьогоріч на танцювальний майданчик вийдуть 137 людей з інвалідністю. Серед них і вісімнадцятирічний Валентин. Задля репетиції хлопцю довелося нав...
Суспільство
Всього в місті близько чотирьох з половиною тисяч дерев. Майже всі - уражені, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Через цю хворобу у каштанів і виникає повторне цвітіння в уже холодні місяці року - жовтні чи листопаді. Одного разу дерева уже обробляли польським препаратом, що бореться з міллю. Проте зараз його ввозити в Україну не можна. Тому луцькі екологи шукатимуть українські аналоги і проводитимуть ін'єкції. Розпочнуть обробляти дерева наступного року, в бер...