ЗНО з української: як підготуватися за місяць

ЗНО з української мови та літератури відбудеться вже 24 травня. Як готуватися до ЗНО, на що варто звернути увагу, вибираючи репетитора для підготовки, чи можна підготуватися за місяць?

По це журналістка "Громадського радіо" поспілкувалась з Дмитром Волошиним, співзасновником онлайн-платформи для пошуку репетиторів Preply.

«Залишився один місяць. Його потрібно використати максимально продуктивно для того, щоб спробувати закрити очевидні прогалини в знаннях. Але хороші викладачі та репетитори рекомендують починати готуватися ще навесні попереднього року – навіть трохи більше, ніж за рік», — говорить Дмитро Волошин.

- Чому за рік? Невже в програмі так багато всього?

- Потрібно розуміти, що останні роки результати ЗНО йдуть в державну підсумкову атестацію. Раніше можна було вважати, що ЗНО – це тільки для вступу до університету, але зараз ці дані йдуть в атестат. Потрібно відштовхуватися від того, що в кожного школяра повинна бути своя ціль щодо того, як він хоче продовжити життя і кар’єру.

Хороша та правильна стратегія підготовки до ЗНО – це не просто «я хочу здати ЗНО на 160 (чи 200) балів з усіх предметів», адже це не зовсім виправдана витрата ресурсу.

Тести ЗНО — це не завжди те, що можна потім використовувати в реальному житті, в професійній кар’єрі.

Тому правильна стратегія для школяра – обрати виш, подивитися, які там прохідні бали ЗНО, вибрати предмети, які потрібно здавати для того, щоб потрапити до цього вишу.

Відштовхуючись від цього набору, потрібно вибудовувати свою стратегію та програму підготовки до тесту. Для того, щоб вступити в хороший виш, потрібно набрати високі бали. Щоб набрати високі бали, потрібно завчити дуже багато інформації напам’ять. Специфіка тесту ЗНО в тому, що він не завжди перевіряє мислення (особливо, якщо говоримо про ЗНО з української мови та літератури), а й фактаж. Об’єктивно школяр за тиждень чи за місяць не може вивчити напам’ять великий об’єм інформації.

Ці дані потрібно розбивати за проміжками часу та готуватися заздалегідь. Є хороша рекомендація, що в останній день чи навіть тиждень перед ЗНО потрібно зробити собі певний релакс: менше вчити напам’ять і більше працювати над психологічним налаштуванням. ЗНО – це все-таки стрес, а загальна практика така, що в стресові моменти пам’ять починає працюватипо-іншому.

Потрібно, щоб ці знання зберігалися в довгостроковій пам’яті. А для цього варто завчити заздалегідь До такого типу екзаменів, як ЗНО, в школяра завжди є можливість готуватися самостійно, з репетитором, із викладачем. І роль репетитора, викладача якраз у тому, щоб побудувати під конкретного учня конкретний план, програму, щоб він міг, з одного боку, завчити достатньо інформації в довгострокову пам’ять, а з іншого боку, не був у стресі.

- Чи потрібно якось перевіряти, наскільки ти знаєш матеріал без підготовки?

- Можна подивитися завдання попередніх років, є тестові платформи, де можна себе перевірити самостійно. Є платформа BeSmart, рекомендована Міністерством освіти, Prometheus, де є безплатні курси з дуже хорошими викладачами, є сайт ВнеШколы. На цих сайтах можна проходити тестові завдання. Потрібно постійно перевіряти свій рівень і бачити свій прогрес.

І хороший викладач, репетитор буде працювати над тим, щоб регулярно давати пробні тести своєму учню, щоб бачити слабкі місця.

- Є діти, які можуть все розпланувати самостійно та рік сумлінно готуватися до ЗНО. Але, думаю, більшість звертається до репетиторів.

- Потрібно розуміти, як побудований цей ринок репетиторства в Україні. Велика частина занять відбувається в межах школи. В школяра є вчитель з певного предмету, тому часто звертаються до нього, скажімо, щоб одержати сильніші знання, а оскільки в учня переважно є певний психологічний контакт з викладачем, то це такий найпростіший шлях.

Якщо ж говорити про репетиторів, які готують саме до ЗНО, то в Україні це дуже великий ринок. Потрібно розуміти, що в цих викладачів є дуже велика специфіка. Є нейтів-спікери, які гарно вчать розмовній мові, є репетитори, які викладають бізнес-англійську. Викладачі, які готують до тесту ЗНО з іноземних мов, «заточені» чисто під цей тест, адже там є дуже багато специфіки, підводних каменів, правильних стратегій вибору відповіді втесті.

- На що варто звернути увагу, обираючи репетитора?

- Потрібно розуміти логістичні обмеження. Є діти з маленьких міст, обласних центрів, із Києва – в кожного з цих сегментів є різні потреби та можливості. Якщо ми говоримо про викладачів у Києві, то це може бути викладач, який готує до ЗНО для вступу в столичні виші та коштуватиме від 300 до 500 гривень, якщо говоримо про маленькі містеча — може коштувати від 50 до 100 гривень.

Одразу потрібно звернути увагу на те, чи є викладачі на локальному ринку в вашому місті, чи готові ви займатися онлайн, який у вас бюджет. Якщо ви знайшли репетитора для дитини, вони провели перший урок, а дитині не сподобалося, це може бути сигналом того, що інколи між викладачем та учнем не складається «хімія». Буває так, що вони просто не підходять одне одному за психотипами. Потрібно звертати увагу на відгуки про викладачів, репетиторів. Якщо обираєте заняття зі шкільним викладачами, запитайте в інших батьків, чи займалися їхні діти з ними, випускників школи, які займалися з ними і здавали ЗНО в минулі роки. Якщо ви шукаєте викладача на онлайн-платформах, то на більшості з них є відгуки про викладачів.

- Діти, які не готувалися цей рік, за місяць встигнуть щось зробити?

- Можна знайти свої слабкі місця та за цей місяць спробувати «підтягнутися». Потрібно бути реалістом і розуміти, що це все-таки кількість балів, і за цей місяць можна підтягнути ту кількість балів, яка необхідна для вступу до того вишу, який вам потрібен. Ми розуміємо з точки зору ринку, що хороші викладачі вже давно зайняті, вони були зайняті ще півроку тому. Можливо, хтось із них матиме слот, щоб займатися зі школярем, але це не гарантовано. Тому потрібно сконцентруватися на тому, що є найслабшою сферою в самого учня, спробувати знайти викладача та проходити дуже багато тестів. І ці тести треба обов’язково проходити з обмеженням по часу, щоб правильно розраховувати його — за ці півтора місяці можна призвичаїтися до того, що час на тесті буде обмежений.

Читайте також:

ЗНО українськамова підготовка як скласти здати ЗНО
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував
Суспільство
Цього разу в гості прийшли школярі з четвертої гімназії. Шестикласники пройшли квест усіма етапами телевиробництва. Від редакції - де журналісти пишуть сюжети до гримерки та студії - де ведучі готуються та записують випуски новин. Саме в гримерній діти якраз застали ведучу "Артвітальні" Тетяну Ярошик, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Побачили діти і підготовку студії. Побачили, як працівники 12 каналу готуються до ефіру. Сміливці навіть спробували приміряти р...
Суспільство
Видання - Московського патріархату, 1982 року. Це - богослужбова книга, яка містить тексти за фіксованими датами календарного року. Відкриваємо 25 грудня, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Далі владика показує таку ж книгу, але Київського патріархату. Шукаємо дату святкування Різдва Христового. Причина розбіжностей святкування Різдва Христового 7 січня і 25 грудня - в календарях, - каже історик Микола Кучерепа. Із середини 16-го століття більшість християн сві...
Суспільство
Староста округу каже, щодо цього навіть зверталися в "інститут "волиньводпроект". Фахівці відповіли, що причиною всьому - посухи. Один із варіантів: зробити свердловину, завглибшки 90 метрів, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Лунали рекомендації і щодо чотирьох нових свердловин. Однак і тут чимало нюансів. Тоді ж постане необхідність робити централізований водогін. Втім, усе це задоволення не з дешевих. Наразі, кажуть, варто зробити ґрунтовне дослідження водой...
Новини компаній
Перевірка тверезості водія дозволяє уникнути багатьох неприємностей. На питання, який алкотестер купити для особистого користування, слід було б відповісти, що точно такий же, як використовують поліцейські. Проблема, полягає в тому, що поліцейські алкотестери коштують дуже дорого, а така висока ціна значно перевищує фінансові можливості середньостатистичного водія. На щастя, на сайті novinki.top/alco-test/ua представлені моделі персональних алкотестерів, я...
Суспільство
Напередодні вже другого осіннього балу для людей з інвалідністю учасники зібрались на генеральну репетицію, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Вперше такий бал відбувся у Луцьку минулоріч. Тоді на нього приїхав відомий танцівник Влад Яма. Учасники були в захваті і тому цьогоріч сказали: хочуть організувати бал вдруге. Цьогоріч на танцювальний майданчик вийдуть 137 людей з інвалідністю. Серед них і вісімнадцятирічний Валентин. Задля репетиції хлопцю довелося нав...
Суспільство
Всього в місті близько чотирьох з половиною тисяч дерев. Майже всі - уражені, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Через цю хворобу у каштанів і виникає повторне цвітіння в уже холодні місяці року - жовтні чи листопаді. Одного разу дерева уже обробляли польським препаратом, що бореться з міллю. Проте зараз його ввозити в Україну не можна. Тому луцькі екологи шукатимуть українські аналоги і проводитимуть ін'єкції. Розпочнуть обробляти дерева наступного року, в бер...
Суспільство
Трапилося це вранці 5 листопада в одному з луцьких гральних закладів. За легендою, адміністратора побили, а тоді викрали з каси 17 тисяч гривень. Нападник нібито втік до приїзду правоохоронців. У той день "автомати", як їх називають в народі, і далі працювали у звичному режимі, втім працівники не були багатослівними, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Цей чоловік розповів, що колегу після побиття забрала швидка. В лікарні запевнили, травми легкі. Усе це відразу...
Суспільство
Луцька метеостанція. Світлана прямує на метеомайданчик. Тут перевіряє температуру ґрунту, фіксує напрямок і швидкість вітру, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Далі жінка зазирає в опадомірне відро, аби дізнатися скільки дощу чи граду випало. Перевіряє радіаційний фон, атмосферний тиск. Усе по колу, кожні три години, вдень і вночі.   Стихійні негаразди жінку не лякають. Наперекір будь-якій погоді, метеостанція працює цілодобово сім днів на тиждень. Усі працівни...
Суспільство
Нині кожен свідомий громадянин вважає за потрібне знати історію свого роду. Добре, коли предки передавали записи з відомостями з покоління в покоління. Проте так було не в кожній сім'ї. Тому замість них облік вели при тодішніх державних установах або при церквах, - йдеться у сюжеті 12 каналу. Тетяна Яцечко-Блаженко - історикиня за фахом, досліджувала свою генеалогію, а ще збирала інформацію про відомих людей, які колись проживали на теренах Волині. Каже: щ...