Хто заробляє на харчуванні волинських школярів?

Чорнобильська катастрофа стала темною сторінкою в історії країни. Влада вирішила забезпечити постраждалих українців пільгами, одна з яких – безкоштовне харчування школярів на територіях, уражених радіацією.

Але, як правило, благородні обіцянки українських можновладців перетворюються на чергову аферу і викачування мільйонів з бюджету, - пише "Волинь 24".

Схема дуже проста: заводиш групу власних фірм-прокладок і виграєш тендер за завищеною ціною. Та важливим є один нюанс: без впливового даху рівня перших осіб держави тут ніяк не обійтися.

На Волині три райони офіційно визнано радіоактивно забрудненими: Камінь-Каширський, Любешівський та частина Маневицького.

БОРОТЬБА ЗА ХАРЧУВАННЯ

«Ну не солідно, не солідно гратися з дітьми, не солідно гратися з харчуванням. Це є промах нашої держави і це треба любим шляхом уникнути», - розповідає директор загальноосвітньої школи села Прилісне Маневицького району Валентина Буско.

Жінка каже, що з 2014 року працює в екстрених умовах. Причина цьому – нові годувальники, які прийшли на Волинь з Києва. І з якими, як з’ясувалось, не так легко працювати.

«Ми не знаємо, хто заходить на ринок послуг по наданню харчування. Ми не бачимо цих фірм. Ми не знаємо про них».

У 2016 році Маневицька райспоживспілка запропонувала на 12 мільйонів меншу ціну, ніж «Транс Логістик Центр», проте перемогли останні. Місцевого підприємця ж взагалі до торгів не допустили.

«Тридцять одна і сорок три – це яка різниця? Це 10 мільйонів. Десять мільйонів! Невже це не вигідно було для держави?» - зазначає керівник Маневицької райспоживспілки Мирослава Ковальчук.

Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах
Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах

Загалом же Маневицька райспоживспілка пропонувала по трьом районам Волині ціну меншу на 23 мільйони гривень. І навіть пори це, саме київській фірмі «Транс-Логістик Центр» вдалось здобути перемогу.

Пам’ятає такі тендери й екс-депутат Волинської обласної ради Микола Давидюк, який особисто був присутній на одному з тендерів, в якому перемогла «Транс Логістик Центр». Він розповідає, що в документації фірми, замість розрахунку харчування на дітей був розрахунок на військових.

«Я, як депутат, поставив питання: «Я не зрозумів, а для чого тут норми харчування солдат, якщо ви збираєтесь харчувати учнів?», - розповідає Микола Давидюк.

Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах
Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах

НЕ "СВОЇМ" УЧАСНИКАМ - ПОГРОЗИ

То що ж дозволяє мало відомим фірмам настільки впевнено перемагати? Чи не допомагають їм, бува, представники владних кабінетів? А таки допомагають…

Один з місцевих харчувальників, який боїться за власну безпеку й тому захотів лишитися неназваним, розповідає: заборону подаватися на тендер отримав особисто від… голови Волинської обласної держадміністрації Володимира Гунчика.

«Раз Гунчик вже сказав мені не йти на тендер, то що ще? Ну був такий приказ не йти на тендер. Всьо, і кому ви скажете, кому ви пожалієтеся, щоб приїхали і спалили щось, якусь пакость зробили?», - розповідає учасник.

Натомість екс-голова Волинської ОДА від зустрічі з журналістами відмовився. Мовляв, вже не має ніякого відношення до закупівель.

Однак у переписці з журналістами зазначив, що ніяких погроз з його боку учасникам тендеру не було.

Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах
Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах

ПРИХОВАНІ ЦІНИ

З київськими фірмами на Волинь й прийшли значно вищі ціни на продукти, якими годують дітей.

«При всіх роках і при всіх різних фірмах харчування, все одно, завжди ціни порівняно були вищі, ніж ми, наприклад, спостерігали в магазинах. Навіть в селі, це не треба на якихось там оптових закупівлях. Звичайний магазин в селі, що тут так само є транспортні витрати, коли воно доїжджає в крайню точку. Це ми спостерігаємо з року в рік», - розповідає директорка школи в селі Галузія Маневицького району Олена Красьоха.

Сьогодні ж директори не можуть бачити й таких цін. Адже привозять продукти в школу з накладними, у яких вартість просто-на-просто не вказана…

Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах
Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах

Та це ще не всі проблеми. Викликають сумнів й привезені продукти харчування. Кажуть, то виноград несвіжий привезуть, а то замість м’яса завезли фарш…

«Ви розумієте, фарш ніде, хай би там як мене не переконували, що це можна, я цього не уявляю, що можна готувати дітям із фаршу. Ми повинні знати з чого це м'ясо привезене, яке воно це м'ясо», - обурюється директорка Валентина Буско.

ФІРМИ ЗІ СПІЛЬНИМ КОРІННЯМ

Окрім того, директори кажуть, на сто відсотків впевнені, фірма-харчувальник попередніх років «Транас Логістик Центр» та цьогорічна фірма «Атомсервіс» пов’язані між собою.

«Техніку, коли були перипетії між райспоживспілкою «Транс Логістик», то вони приїжджали і забирали своє обладнання, а тут все лишилося на місці. Так що я думаю, що вони були навіть на сто відсотків впевнені, що вони виграють тендер», - додає Валентина Буско.

Окрім того, у обох фірм в Маневичах – один представник. Проте не дивує така ситуація, хіба саму працівницю «Атомсервісу».

Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах
Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах

Жінка каже, що це не дивно, бо ж зараз все можна «порішати» через інтернет.

«Для нас, жителів нашого маленького містечка Маневичі, в першу чергу цікаво, щоб було харчування. Хто брав участь в аукціоні, в тендері, мене, як маму, як жінку, як працівника, це найменше турбує, нам потрібно, щоб наші діти харчувались», - зазначила представник «Транс Логістик Центр» та «Атомсервісу» Вікторія Мазурець.

Окрім того, що пані Мазурець не цікавить, яка ж фірма виграла тендер, не знає вона, де й знаходиться офіс «Атомсервісу».

На запитання журналістів про те, де знаходиться офіс, жінка відповіла:

«Ну, скажем, ще воно десь в такому ще вигляді, де ми наймаємо, сирому ще. Ще маємо заїхати туди».

А ДИРЕКТОР НЕ СИДИТЬ...

Не вдалося допитатися в жінки й контактів директора «Атомсервісу». Тому вирішили зв’язатися з Сергієм Гнатенком за номером телефону, вказаним в тендерній документації. Однак чоловіка чомусь постійно не було на місці. А заступника, як з’ясувалось, то й взагалі не має…

Жінка, яка відповіла на телефонний дзвінок, зазначила, що нічого про закупівля сказати не може та й навіть не знає, скільки у їх фірмі працює людей.

«Я простой секретарь, я должна только отвечать на звонки, больше никакой информации такой…Ну вы же понимаете, как секретарь я… Я, как секретарь, должна знать сколько у меня бумаги, сколько у меня ручек и чем обеспечены мои люди», - розповіла секретар «Атомсервісу».

Натомість інформації про фірму теж небагато. «Атомсервіс» зареєстрована у Києві. Займається не тільки забезпеченням харчування дітей-чорнобильців, а й постачанням газу, бензину, одягу для військових. Лише у березні цього року фірма виграла тендерів на суму 110 мільйонів гривень.

Здавалося б у структури, яка заробляє мільйони мав би бути не просто шикарний офіс, а й усі зручності.

Однак за місцем реєстрації журналісти побачили лише маленьку кімнатку, на дверях якої не було навіть вивіски.

А директор фірми, як і раніше, постійно - в роз’їздах. На запитання журналістів, де ж таки перебуває директор, секретарка відповіла:

«Он не сидит он ездит, он ездит, он не сидит».

Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах
Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах

Як же може фірма, в якої не має потужностей ні в головному офісі у Києві, ні на Волині займатися харчуванням дітей-чорнобильців? Та яким чином вона виграє у тендерах?

СХЕМА НЕ НОВА

З’ясувалося, схема така не нова. Ще за часів Віктора Януковича з’явилась ціла низка фірм-прокладок. Які існують лише на паперах і беруть участь в тендерах. Зокрема, до списку таких потрапили: «Адмет-груп, «Геус-груп», «Час мрій», «Транс Логістик Центр». Фірми пов’язують з регіоналом Юрієм Іванющенко.

Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах
Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах

Не рідко такі структури подають свої кандидатури на участь в одному й тому ж самому тендері. Тим самим, створюючи ілюзію конкуретності.

Зокрема, цього року до таких фірм приєдналося і ще дві «Атомсервіс» та «Продторг НГ». Які по черзі виграють тендери на чималі суми.

«Якщо говорити про ті тендери, на які ви давали посилання, то вони є доволі підозрілими. Перш за все – два конкурента, які ходять постійно парою, які завантажують документи своїх пропозицій з проміжком менше ніж у 30 хвилин. У яких документи доволі схоже структуровані, які не торгуються на аукціоні. Це наводить на думку, що є ознаки змови. Тобто ці два конкурента штучно розподіляють тендер між собою і не знижуються в ціні», - розповідає директор програми інноваційних проектів Transparency International Ukraine Віктор Нестуля.

Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах
Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах

Зокрема, про непрозору діяльність київських фірм, неодноразово заявляв депутат Волинської обласної ради Олександр Пирожик. Він навіть звернувся до правоохоронних органів з пропозицією перевірити на зловживання фірму «Транс Логістик Центр».

«Якщо, наприклад, на ці тендери «чорнобильські» по Волині виставляли 96 мільйонів гривень, то навар очікувався десь близько 20 мільйонів», - розповів Олександр Пирожик.

А ВИННИХ НЕМАЄ...

Щоб з’ясувати, що на сьогодні відомо за відкритим кримінальним провадженням, ми звернулися до правоохоронців.

У відповіді зазначили, що провадження були відкриті щодо «Транс Логістик Центр» та її фірми-попередника «Адмет-груп». Однак обидва закрили вже через три місяці.

І поки у зловживаннях на тендерах і досі шукають винних, харчує дітей ще одна фірма з монополії єнакіївських. І, схоже, про те, що «Транс Логістик Центр» та «Атомсервіс» – це фірми однієї і тієї ж структури не відомо лише тим, хто проводить тендери.

Зокрема, на запитання журналістів хто стоїть за цими фірмами, начальник управління соцзахисту Маневицької РДА Руслан Козак сказав:

«Це таке занадто пряме питання. Тільки я не розумію, чому воно стосується і десь спрямоване до нас. Ну бо вона (фірма, - ред.) займалась постачанням? Я не розумію, що значить дивна, що значить один директор і що значить ніхто за нею не стоїть? Я спитав хто стоїть? На сьогоднішній день, якщо один директор кажете, і ніхто не стоїть, то це означає дивна?».

Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах
Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах

Як же вдається таким фірмам вигравати в тендерах на харчування дітей-чорнобильців? Не отримавши відповідей в управлінні соцзахисту Маневицької РДА, вирішуємо звернутися до структури, яка виділяє гроші на харчування дітей-чорнобильців – Міністерства соціальної політики.

«Всі документи розглядають управління та несуть відповідальність. Створюються тендерні комітети, які це розглядають. Міністерство це не розглядає», - розповіла головний спеціаліст департаменту соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи Мінсоцполітики Дар’я Корольова.

А поки і Міністерство і регіональні управління відхрещуються від відповідей на "занадто прямі питання", волинських школярів цього року вже точно годуватиме чергова фірма-прокладка, надійно захована за спинами можновладців.

чорнобильці харчування тендери фірми-прокладки корупція Волинь Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
Тренувальну базу у мікрорайоні Старого міста пропонують прийняти у міську чи обласну комунальну власність. Про це у «Фейсбук» повідомляє радник Луцького міського голови Ігор Поліщук. «Сьогодні разом з директором Волинської обласної школи вищої спортивної майстерності Андрієм Авраменком, керівником Волинської федерації каное Андрієм Шевчуком, провідними спортсменами у веслувальному спорті області, тренерським складом та іншими активними учасниками обговорил...
Пригоди
В Луцке муж пресс-секретаря полиции Волынской области Роман Бузулук на автомобиле Infiniti стал виновником смертельной аварии. Об этом говорится в сюжете ТРК «Аверс». ДТП произошло вечером 27 сентября. В центре Луцка столкнулись Volkswagen Passat и Infiniti. В результате инцидента 47-летняя женщина-пассажир Volkswagen Passat умерла в карете скорой помощи, другая пассажирка легковушки с диагнозом закрытый перелом костей таза госпитализирована в траматологич...
Суспільство
Нові маршрутні таблиці отримали тролейбуси, що курсують на маршрутах № 1, 2, 15 і 15а У Луцьку місцеві фанати електротранспорту вирішили допомогти місцевому КП «Луцьке підприємство електротранспорту» і самотужки виготовили нові маршрутні таблички для тролейбусів, які курсують на маршрутах № 1, 2, 15 і 15а. Про це у фейсбук-спільноті «Громадський транспорт Луцька» повідомив її адміністратор Андрій Сасюк. За словами Андрія, багато маршрутних таблиць, які ви...
Новини компаній
Up-brella – це унікальна парасолька зворотнього складання. Вона дивує своєю елегантністю і зручністю. Тішить своєю надійністю і численними перевагами. Це парасолька, яку захоче кожен! Переваг досить багато. Основні з них: ·Це зворотня парасолька. Вона складається мокрою зовнішньою стороною усередину. Ніколи не намочить Ваш одяг, підлогу, меблі, документи. ·Зручна ручка дозволяє зовсім не тримати парасольку. Вона триматиметься сама. В цей час Ви можете в од...
Суспільство
Відтепер вони там проходитимуть практику З метою налагодження співпраці та ознайомлення з найкращими практиками розвитку соціальної сфери та надання адміністративних послуг соціального характеру, відбулась поїздка студентів третього курсу і викладачів кафедри соціального забезпечення та гуманітарних наук до однієї з найуспішніших громад України – Боратинської ОТГ Луцького району, інформує Луцький національний технічний університет. В актовій залі сільської...
Суспільство
Нове будівництво з встановлення камер відеоспостереження на перших світлофорах від ключових в’їздів/виїздів міста Луцька коштуватиме до 634,381 тисячі гривень. Виконавця робіт визначать у результаті відкритих торгів. Організовує торги департамент муніципальної варти Луцької міськради. Тендерні пропозиції приймають до 5 жовтня. Строк виконання робіт – до 16 жовтня. Очікувана вартість становить 634,381 тисяч гривень.
Суспільство
На підтримку ДКП «Луцьктепло» з початку року з міського бюджету виділили 84 мільйони гривень. Про це стало відомо під час засідання позачергової сесії Луцькради. Сьогодні, депутати в чергове передбачили 11 мійльонів 233 тисячі гривень для ДКП «Луцьктепла». Нагадаємо, що на даному підприємстві існує заборгованість по виплаті заробітної плати. Працівники комунального підприємства виходили на акції протесту, аби привернути увагу влади до проблеми. З початку р...
Новини компаній
29 вересня 2020р о 11.00 відбудеться онлайн-зустріч протягом якої ми покажемо на лінії часу, крок за кроком, як впевнено і планово виходити на ринок ЄС: перевірка бізнес-ідеї та роздуми про релокацію менеджерів фірми; аналіз ринку, підготовка комерційних пропозицій; як не упустити можливість отримання грантового фінансування ще до реєстрації фірми; проведення зустрічей з партнерами та першими замовниками; становлення на ринку Польщі, легалізація перебуванн...
Суспільство
В Луцьку створили комісію, яка запобігатиме та виявлятиме незаконне будівництво. Про це йшлося під час позачергового засідання виконавчого комітету міської ради 24 вересня, – передає ІА Волинські новини. Так, комісією з питань виявлення та запобігання незаконного будівництва буде здійснюватись: – з’ясування достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації...