• Головна
 • По 100 тисяч в місяць: які професії затребувані та оплачувані на ринку праці
12:33, 28 червня 2018 р.

По 100 тисяч в місяць: які професії затребувані та оплачувані на ринку праці

В Україні вже за кілька днів стартує вступна кампанія до вищих навчальних закладів-2018. Провідні економісти прогнозують: уже за 10 років можуть зникнути до 30% професій.

OBOZREVATEL з'ясував, хто в Україні заробляє найбільше і які сфери розвиватимуться.

Кому легше знайти роботу, і хто скільки заробляє

По 100 тисяч в місяць: які професії затребувані та оплачувані на ринку праці, фото-1

В Україні, згідно з даними великого кадрового агентства, найбільше вакансій у сферах "робочий персонал" і "медицина, фармацевтика". В лідери потрапили і продавці, хоча у зв'язку із сезонним затишшям кількість вакансій у цій рубриці скоротилося. Виходячи з офіційних даних про розмір зарплат, в середньому українці заробляють 8,4 тис. грн.

Традиційно більше за всіх, згідно з Держстатом, отримують фармацевти (18 тис. грн), фінансисти і страховики (17,6 тис. грн), IT-шники (13,8 тис. грн). Однак, як зазначає HR-експерт Олександр Білоус, все частіше з'являються вакансії із заробітною платою в розмірі від 100 тис. грн.

"Наша статистика найчастіше не враховує дійсно високі заробітні плати. Чимало роботодавців встановлюють собі "стелю". Наприклад, офіційно платять не більше 20 тис. грн, а якщо у когось велика зарплата, решта йде у конвертах", - розповідає експерт.

Високі "білі зарплати", пояснює Білоус, найчастіше показують у міжнародних компаніях і в IT сфері. Ще одна поширена практика - компанія допомагає співробітнику оформити ФОП (реєстрація фізичної особи-підприємця), укладає з ним договір і платить як підряднику.

За словами HR-експерта rabota.ua Тетяни Пашкіної, зараз максимальна зарплата, яка зустрічається в оголошеннях - близько 100 тис. грн.

"У нас є 26 вакансій із зарплатою від 100 тисяч гривень. Є вакансія розробника із зарплатою від 100 тисяч гривень. Також є вакансії для продавця програмного забезпечення, фінансового директора, але здебільшого це програмісти", - пояснює експерт.

По 100 тисяч в місяць: які професії затребувані та оплачувані на ринку праці, фото-2

Куди податися: які професії користуватимуться попитом

"Важко зрозуміти, як розвиватиметься ринок праці. Агросектор не потребує великою кількості працівників, промисловість не розвивається настільки активно. Чітких секторів, точок зростання немає. У Євросоюзі серед перспективних галузей традиційно називають IT-сферу та сферу здоров'я. Причому включають до останньої не лише медицину, а й усе, що пов'язане зі здоровим способом життя", - розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко.

Світовий ринок праці також перебуває у стані трансформації. Аналітики Світового економічного форуму (СЕФ) розробили сценарії розвитку виробництва, а також і потреби в робочій силі. У кожному з них незмінне твердження: ручну роботу практично повністю замінять роботи.Так, згідно з першим сценарієм: розвиватиметься сфера послуг, транспортна інфраструктура та будівництво.

Остання сфера, впевнена Ткаченко, ще довго буде затребуваною і в Україні. Житловий фонд зношений практично на 80%, його доведеться перебудовувати.

"Будівельні професії - дуже перспективні. Будівництво - це те, що дуже довго годуватиме", - пояснює вчений.

До слова, експерти СЕВ в одному зі сценаріїв розвитку економіки припустили, що в майбутньому більшість будівельних робіт відбуватиметься на заводі-виробнику, і успіху в цій сфері зможуть досягти лише кваліфіковані інженери, а не прості робітники.

Ще один тренд - відновлювальна енергія, екологічне виробництво. Причому ця сфера вже торкнулася і України. Українці отримують професію енергоаудиторів. Вони розробляють проекти з енергоефективності для промислових і житлових об'єктів. А от ажіотаж довкола сфери IT викликає у експертів скепсис.

"Особливо після подорожчання долара ці фахівці дійсно в Україні стали високооплачуваними. Якщо раніше могли заробляти, наприклад, 2 тис. доларів і це було 16 тис. грн, то зараз така сама зарплата у валюті - вже 50 тис", - розповідає Білоус.

Далеко не всі програмісти заробляють тисячі доларів, пояснює Ткаченко. Більше того, щоб реалізувати себе у цій сфері, недостатньо здобути профільну освіту.

"Знайти роботу і реалізуватися себе в ній - це майже як сім'ю побудувати. Вона повинна і годувати, і задовольняти. IT-професія не гарантує, що ти обов'язково багато зароблятимеш. Буває дуже важко. Сама професія - півсправи, щоб чогось досягти, потрібні лідерські якості. Зробити кар'єру, маючи лише професію, в наш час неможливо. Треба мати супутні фактори, включаючи навіть удачу ", - радить вчена.

По 100 тисяч в місяць: які професії затребувані та оплачувані на ринку праці, фото-3

Як правильно вибрати: прислухатися до себе і отримати базову освіту

"Успішним може стати лише той, хто багато працює і швидко навчається. Чи може бути успішним ледачий розробник програмних забезпечень? А чи може обійняти керівну посаду той, для кого навчання неможливе? Не треба ганятися за грошима, треба зрозуміти, де вам буде цікаво, де можна себе виявити. А якщо виявите - то гроші прийдуть разом із кар'єрою", - впевнена експерт одного з великих тренінг-центрів Маргарита Ковтун.

Експерти зійшлися на думці: важливо отримати базову освіту, а потім доведеться спеціалізуватися і вдосконалювати навички. Ситуація, за якої можна було витратити 5 років на вищу освіту і на цьому закінчити своє навчання - у минулому. Цілком можливо, що вже за 10-15 років більшість працюючих володітимуть основами програмування.

"Обираючи собі освіту, треба бути готовим, що доведеться доучуватися-переучуватися. У світі все дуже швидко змінюється", - пояснюють в Інституті демографії та соцдосліджень.

Наприклад, зовсім нещодавно бухгалтери роздруковували звіти і самі відвозили їх у податкову. Зараз все це відбувається за допомогою спеціальних програм, а звіти надсилають онлайн. Розвиток технологій також змінив і процедуру подачі документів до вищих навчальних закладів. Якщо раніше всім абітурієнтам доводилося стояти в черзі до приймальної комісії, то зараз більшість випускників шкіл подають заяви онлайн.

Які документи треба подавати для вступу

Зазначимо, цього року для подачі документів онлайн необхідно:

 • вказати адресу електронної пошти,
 • номер сертифікату про проходження зовнішнього незалежного тестування,
 • рік і пін-код від особистого кабінету,
 • серію і номер атестату (його фотокопію),
 • копію кольорової фотографії.

Якщо подавати документи особисто, у виші запитають:

 • копію документа, що посвідчує особу;
 • оригінал документа про освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень та додатка до нього;
 • оригінал військового квитка або приписного свідоцтва (для військовозобов'язаних), крім передбачених законодавством випадків;
 • сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання 2016, 2017 або 2018 року, крім сертифікатів з англійської, французької, німецької та іспанської мов;
 • чотири кольорові фотографії розміром 3х4 см.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ринок #праці #вступ #професії #робітники #попит #Україна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...