• Головна
  • Перетин кордону - які проблеми виникають в українців
14:50, 2 серпня 2018 р.

Перетин кордону - які проблеми виникають в українців

Перетин кордону - які проблеми виникають в українців

Хоча в Україні довгоочікуваний безвізовий режим працює вже більше року, проблем при перетині кордону не поменшало. Так, наші співвітчизники скаржаться на погану інфраструктуру, довгі черги, відверте хамство і корупцію.

Сайт "Сегодня" розбирався, з якими проблемами на кордоні стикаються найчастіше українці, які пропускні пункти можна назвати доброзичливими, а куди краще і зовсім не їхати.

На кордоні прискіпливо перевіряють документи, але поважають українців

За результатами опитування, яке нещодавно проводила громадська організація "Європа без бар'єрів", 55% українців не відчули ніяких змін при перетині кордону після того, як запрацював безвізовий режим, а ось 39% все ж відчули певні зміни, правда, вони далеко не завжди були хорошими.

Перетин кордону - які проблеми виникають в українців, фото-1

Так, до українців почали ставитися з великою повагою, а процедура перетину кордону тепер не така складна і повільна, але, в той же час, пробки і черги на пропускних пунктах нікуди не поділися, а документи почали перевіряти прискіпливіше.

"Разом зі збільшенням свободи пересування збільшилася кількість проблем, які пов'язані, головним чином, з тривалістю проходження кордону. Так, тільки за червень цього року кількість громадян, які скористалися безвізовим режимом з ЄС, зросла в два рази в порівнянні з торішнім періодом. Проблема інфраструктури пропускних пунктів залишається головним стримуючим фактором мобільності громадян" , - пояснює виконавчий директор організації "Європа без бар'єрів" Ірина Сушко.

Також цікаво відзначити, що прискіпливо перевіряють документи українських мандрівників в основному прикордонники приймаючої країни. Але, експерти відзначають, що багато чого залежить від самого пропускного пункту.

Перетин кордону - які проблеми виникають в українців, фото-2

На що скаржаться: довгі черги, відсутність вбиралень і багато сміття

У дослідженні всього виділили три категорії пропускних пунктів - доброзичливі, нейтральні і суперечливі.

До доброзичливих пропускних пунктів, які зібрали найменше невдоволень, віднесли ті, що знаходяться на угорському кордоні - Вилок - Тісабеч , Косино - Барабаш та Дзвінкове - Лонья, також сюди потрапили румунські Дякове - Халмеу, Порубне - Сірет, польський пункт Ягодин - Дорогуськ та словацький пункт Малі Селменці і Великі Селменці.

А ось в антилідерами виявилися автомобільні пропускні пункти на кордоні з Польщею і Словаччиною. Так, найбільше негативних оцінок отримав основний перехід між Україною та Словаччиною – Ужгород - Вишнє Нємецьке. У цьому рейтингу виявилися також польські пункти – Краковець-Корчова, Угринів-Долгобичув та Шегині-Медика.

Також українців розпитували, які проблеми з інфраструктурою хвилювали їх найбільше. Виявилося, що на пунктах пропусків наших громадян хвилювали проблеми, пов'язані з недостатньою кількістю смуг, повільним обладнанням, відсутністю вбиралень і поганими дорогами.

Лідером за скаргами став все той же пропускний пункт на кордоні зі Словаччиною – Ужгород-Вишнє Нємецьке. Основною проблемою респонденти тут назвали необхідність ремонтувати КПП, велику кількість сміття на території, нестачу працівників, все ту ж відсутність вбиралень і нормальних доріг. По цих же критеріях скаржилися і на угорські пункти Вилок-Тісабеч і Лужанка-Берегшурань .

А ось що стосується часу, за який можна пройти контроль на пропускних пунктах на автомобілі, то тут лідирує польський кордон, де українців можуть затримати на 5 годин, тоді як на угорському пропускають всього за 20 хвилин.

"З найбільш тривалим перетином кордону зіткнулися респонденти, які подорожували автомобілем до Польщі. Це логічно, тому що саме туди спрямовані наші міграційні потоки. Але цікаво порівняти завантаженість пунктів пропуску та середню тривалість проїзду", - відзначає аналітик Катерина Кульчицька .

За статистикою Держприкордонслужби за минулий рік, найбільш завантаженим пунктом пропуску був Шегині. Але найдовше перетинається кордон на пункті Краковець - в середньому, 5 годин, тоді як в Шегині цей час становить 4,5 години. А ось в таких пунктах пропуску на кордоні з Польщею, як Смільниця, Грушів і Ягодин можна пройти контроль за 2 години.

Середній час проходу через пункт контролю на кордоні зі Словаччиною становить 3-3,5 години. Але цікаво відзначити, що проходження КПП Малий - Березний за 3 години - це досить багато, тому що пункт не користується особливою популярністю .

"Пункт пропуску Малий - Березний дуже дивує такий повільністю перетину кордону. Тому що за даними Держприкордонслужби, за попередній рік всього близько 1,5 тис. осіб за день перетинали там кордон, тоді як в Шегині або Краковці ця цифра сягала 10 тис. осіб ", - зазначає Кульчицька.

На угорському кордоні цифри набагато менші, наприклад, в пункті Дзвінкове можна пройти всі процедури за 0,2 години. Та й на румунському кордоні українців особливо не затримують, середній час тут варіюється від 0,5 до 1 години.

Правда, незважаючи на те, що в українців є багато претензій до процедури перетину кордону, все ж, рівень задоволеності досить високий - від 3 до 4,5 балів, де 5 було найвищим балом.

Перетин кордону - які проблеми виникають в українців, фото-3

Повільність дратує українців більше, ніж корупція

Корупція, як виявилося, українців не надто хвилює при перетині кордону. Так, на неї скаржилися, але досить неохоче, відзначаючи, що іноді бачили, як у когось беруть гроші і пропускають без черги.

Українці вказували на наявність корупційних схем по обидва боки кордону. Але набагато більше скарг було на наших же прикордонників. Правда, винятком став пункт пропуску Малий Березний-Убля, там набагато частіше говорили про корупцію на словацькій стороні, ніж на українській.

І все ж головною проблемою для українців при перетині кордону, за їхніми словами, є повільність служб і довгі черги. У Держприкордонслужбі розповіли, що для прискорення проходження процедури контролю в пунктах пропуску будуть об'єднані бази даних українських митників і прикордонників.

"Якщо брати в комплексі процедуру оформлення, то тут багато факторів, і прикордонних, і митних, щоб прискорити процес. Ми вдосконалюємо наші технологічні процеси - зараз активно з колегами з державної фіскальної служби працюємо над тим, щоб об'єднати бази даних. Щоб позбавити митників від необхідності забивати дані в комп'ютери, ми об'єднуємо базу даних" , - зазначив начальник відділу організації прикордонного контролю Державної прикордонної служби України Костянтин Логвінов .

Також митник додав, що незабаром нас чекає впровадження спільного контролю. Наприклад, на польському кордоні вже чотири пункти пропуску працюють під загальним контролем, і незабаром така ж система буде в пункті Нижанковичі - Мальковічі.

"Зі словацькими та угорськими колегами напрацьовані відповідні проекти міжнародних угоди, а з румунськими колегами поки цей процес тільки на початковій стадії", - підсумував Логвінов .

У Держприкордонслужбі також відзначили, що будуть всіляко намагатися поліпшити ситуацію, щоб зробити перетин кордону комфортнішим як для українців, так і для іноземців, які їдуть до нас.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кордон #перетин #проблеми #пропуск #Україна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...