• Головна
  • Коли і як Україна відмовиться від переведення годинників?
17:20, 26 вересня 2018 р.

Коли і як Україна відмовиться від переведення годинників?

Коли і як Україна відмовиться від переведення годинників?

До чергового переведення годинників на «зимовий час» залишився місяць – Україна переведе стрілки годинника на одну годину назад в останню неділю жовтня. Традиційно напередодні «переходу» в українському суспільстві відновлюється дискусія з приводу необхідності цього заходу.

EtCetera з’ясовував, чи виправдане сьогодні дотримання цієї «традиції» і чи є перспектива відмови від неї.

ХТО ПЕРШИЙ? Німеччина стала першою країною, де запровадили практику переведення годинників. Зроблено це було в 1916 році, щоб економити вугілля у державі, що воює. У наступні роки естафету переведення годинників взяли Великобританія, Росія і США. І ця традиція в багатьох країнах прижилася на цілих 100 років. Тільки недавно уряди почали просувати ініціативи щодо відмови від переведення годинників. Так, у Євросоюзі останнє переведення стрілок повинно відбутися 31 березня 2019 року. А поки близько 80 країн світу все ще користуються придуманою в Німеччині схемою економії енергоресурсів.

ЯК УСІ. В України історія переходів на літній і зимовий час не така довга, як у країн Європи. СРСР почав це робити у 1981 році. Уже в незалежній Україні ініціативи щодо відмови від переходу з’являлися кілька разів. Найвищою ймовірність перервати цю традицію була в 2011 році – відразу після того, як переводити годинник припинили в Російській Федерації. Але успіху законодавці так і не домоглися.

І ось рішення Євросоюзу підштовхнуло Україну до нових кроків у напрямку скасування переведення годинників. Зокрема, в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі заявили, що наша країна слідом за ЄС також має відмовитися від застарілої практики. Мовляв, якщо там перестануть переводити годинник, то і ми наслідуватимемо приклад. Українські політологи пояснюють це тим, що через євроінтеграційні процеси наша країна почала входити в законодавче поле ЄС і тепер повинна деякі речі робити синхронно з Європейськими країнами. Так що виходу немає – нас теж в найближчі роки чекає «реформа часу».

ЛЮДИ ВТОМИЛИСЯ. Опитування показують, що українці вже давно неоднозначно ставляться до ідеї переведення годинників. Багато хто впевнений, що це не призводить ні до якої економії, оскільки взимку вставати і збиратися на роботу все одно доводиться затемна, а закінчується робочий день все так само в темний час доби. Тобто цей перехід не впливає на частоту і тривалість використання електроенергії.

В ЄС підрахували, що 84% європейців хочуть скасування переведення годинників. І це також послужило стимулом для відмови від віджилої практики. Крім того, численні європейські та американські дослідження говорять про те, що переведення часу негативно позначається на психоемоційному стані людей. У дні адаптації до нового часу люди схильні частіше помилятися, вони більшою мірою втомлюються, відчувають роздратування і мають проблеми зі сном.

ЯКИЙ ЧАС ЗАЛИШИТИ? Відмова від переведення годинників – процедура тривала і не така проста, як здається. Для початку в уряді повинні визначитися, який саме час Україні залишити – зимовий чи літній. За словами керівника Гідрометцентру України Миколи Кульбіди, найбільш близьким до нашого місцевого часу є зимовий, так як більша частина України розташована у другому часовому поясі.

Якщо рішення вже найближчим часом буде прийнято на користь зимового часу, то перевести стрілки нам залишиться всього тричі: цієї осені, а також навесні і восени 2019 року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#зимовий #час #годинник #переведення #Україна
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...