• Головна
  • Робота в Польщі не звільняє від податків в Україні
13:29, 8 жовтня 2018 р.

Робота в Польщі не звільняє від податків в Україні

Робота в Польщі не звільняє від податків в Україні

Робота за кордоном не звільняє українців від сплати податків на Батьківщині.

Як це відбувається, і чому немає сенсу приховувати дохід, якщо роботодавець знаходиться у Польщі – пише "finance".

Декларування

Законодавством України передбачене загальне декларування доходів фізичних осіб, які отримують доходи з іноземних джерел.

Відповідно до положень Податкового кодексу України, у разі, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною у Податковому кодексі.

Таким чином, резиденти України, які працюють за кордоном, повинні задекларувати іноземний дохід (зокрема зарплату). Але тут є одне приємне «але»: у випадку, коли між Україною та країною, де резидент України отримує доходи, укладено договір про уникнення подвійного оподаткування, діють і відповідні правила договорів.

Зокрема, ще на початку 1993 року між Польщею та Україною укладено Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень, яка набула чинності 11 березня 1994 року. Це означає, шо стандартну для України ставку податку на доходи фізосіб у 18% (знову ж таки, згідно з нормами Податкового кодексу) можна зменшити на суму податків сплачених за кордоном. Звісно, якщо ви отримуєте в Польщі офіційну заробітну плату.

Як зменшити податкове навантаження в Україні

Аби скористатися правом зменшення розміру оподаткування, платнику податків разом з декларацією про доходи слід надати довідку про суму вже сплаченого податку, а також про базу та/або об’єкт оподаткування.

Щодо правовідносин саме з Польщею, то тут слід зазначити, що з 1994 року діє Договір між Україною та Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах, будь-які офіційні документи обох країн на їх територіях мають прийматися без будь-якого додаткового засвідчення (консульської легалізації або засвідчення апостилем).

Проте, як зазначено у листі ДФС № 3734/П/99-99-17-02-03-14 від 12.04.2016, довідка про суму отриманого доходу та сплаченого податку в Польщі, видана польським державним органом українському резиденту (з метою застосування п. 13.5 ст.13 Податкового кодексу) повинна бути перекладена з мови оригіналу на українську мову, що потребує нотаріального засвідчення правильності такого перекладу згідно із  Законом України «Про нотаріат».

До речі, судова практика щодо скасування податкових повідомлень-рішень про донарахування податку на доходи фізичних осіб, які працюють у Польщі, зазвичай – на стороні фізосіб, а не фіскалів (№ 876/8649/17, № 803/737/17. Тому моя рекомендація: якщо вам донарахували податок на суму отриманого в Польщі доходу, а ви вже сплатили цей податок у Польщі, не слід боятися шукати справедливості у судах, якщо подібна ситуація сталася.

Без варіантів. До сплати – обов'язково

Також необхідно звернути увагу, що до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України (згідно з п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу) встановлюється військовий  збір.

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового кодексу, зокрема і доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Ставка військового збору – 1,5%. Цей збір сплачується після подання декларації – 1,5% від задекларованої суми.

Неподання декларації

За неподання декларації платник податків несе відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірі 170 грн. (ст. 120 ПК України).

Крім того, застосовується адміністративна відповідальність від 51 до 136 гривень (ст. 164-1 КУпАП).  У разі ж виявлення податковим органом недоплати податку на доходи фізичних осіб, громадянин має сплатити крім суми податку ще й штраф у розмірі 25% від суми недоплати (п. 123.1 ст.123 Податкового кодексу України).

Резидентство

Ще одним важливим аспектом у розрізі подання декларацій про доходи залишається питання резидентства. Якщо особа – громадянин України – вважає, що вона не повинна сплачувати ПДФО та воєнний збір з заробітної плати, отриманої у Польщі, через своє резидентство, то скоріш за все цей статус (нерезидента) необхідно буде доводити у суді.

Одразу зверну увагу, що є певні правила, за якими можливо довести те, що громадянин України може не бути її резидентом. Ці критерії визначені у Податковому кодексі та міжнародних угодах України.

Зокрема, це стосується місця постійного проживання, місця постійного проживання родини, документів, що підтверджують володіння чи оренду нерухомості в іноземній країні, кількість днів перебування протягом року в Україні тощо.

Але на практиці для наших фіскалів резидентами залишаються усі власники українських паспортів. Довести платникові податків, що він не є резидентом, буде вкрай важко.

Але у разі, якщо все ж таки це вдасться, то, як демонструє судова практика, від сплати податків в Україні такий громадянин буде звільнений.

Проте це досить трудомісткий процес, і якщо ваша робота у Польщі носить лише сезонний характер, то займатися ним просто немає сенсу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#податки #робота #кордон #сплата #резидентство #Польща #Україна
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...