На Волині оприлюднили ТОП-7 археологічних знахідок

Експерти ДП «Волинські старожитності» склали рейтинг найвизначніших волинських археологічних відкриттів минулого року.

Про це IA ZIK повідомили у прес-центрі відомства.

1. Масові захоронення та замок Казимира у Володимирі-Волинському

Тут відкрито фундаменти стіни та вежі замку Казимира. Історія володимирського мурованого замку коротко, але ємно описана у «Хроніці Яна з Чарнкова», який був сучасником, а може, й очевидцем ряду описуваних подій. Збудували замок 1366 року. Спорудження замку фінансувалося з королівської скарбниці. На його спорудження, окрім трудових повинностей, використали понад 3 тисячі гривень. Планувалося виділити ще 600 гривень. Вартість будівництва замку (3,6 тисячі гривень) дорівнювала 720 кілограмів срібла. Через два роки замок зруйнували.

Історики досі сперечаються, чому литовські князі знищили всі муровані конструкції, але продовжували використовувати старий дерев’яний замок, який існував одночасно з мурованим. На місці замку археологи знайшли залишки стін та фундаментів, які були складені з місцевого вапняку. З окремих знахідок треба виокремити зброю (бойовий ніж, арбалетні болти, наконечники стріл), монети, прикраси, торгові пломби.

На цьому ж городищі ексгумовано 367 поховань. Це і військові, і цивільні, і чоловіки, і жінки, і діти. Супровідний матеріал складається з монет різних років та різних номіналів (найпізніші датовано 1940 роком), речі особистої гігієни, ґудзики з польським орлом, офіцерська кокарда з орлом. Знайдено також багато одягу розстріляних: від окремих елементів (погони польського жовніра) до цілих речей (курточка, шарф тощо). Знайдено радянські та німецькі гільзи. Як відомо з історичних джерел, під час розстрілів у Катині енкаведисти також використовували німецьку зброю.

2. Срібний скарб у Луцьку

Під час дослідження старовинних підвалів на вулиці Кафедральній в Луцьку археологи знайшли черговий скарб. У металевому гаманці 1930-х років зберігалися дві золоті каблучки та п’ять срібних монет Миколи ІІ.

Дослідження на вулиці Кафедральній в Луцьку – відкриття підземної забудови середньовічного Лучеська. Окрім цінності в історико-архітектурному та будівельно-технологічному аспектах, нововиявлена пам’ятка має велику історико-культурну вагу в цілому і потребує подальшого докладного дослідження, вивчення та збереження. Пам’ятка є об’єктом як археологічного дослідження, так і рекреаційно-туристичного використання у межах широкої теми «Підземелля давнього Луцька».

3. Давньоруський скарб срібних прикрас з Апостольщини

Наприкінці серпня 2012 року у Володимирі-Волинському на території гімназії №4 розпочали земляні роботи. Їх проводили на території посаду літописного Володимира в урочищі Апостольщина. Експедиція ДП «Волинські старожитності» під керівництвом Олексія Златогорського дослідила 14 об’єктів давньоруського часу. В одному з них виявили скарб срібних давньоруських прикрас. Він був вельми пошкоджений.

До скарбу входили шийна гривна, пластинчастий та витий браслет, скроневі кільця, намисто з пустотілих пластин, колт орнаментований фігурою птаха та мармуровий хрест, оздоблений срібними пластинами. За аналогіями археологи припускають, що цей виріб має візантійське походження. Поруч зі скарбом виявили фрагмент верхньої частини гончарного горщика ХІІ – першої половини ХІІ століття, що містив сліди окислення кольорового металу.

4. Дослідження літописного Раю

Вже четвертий сезон волинські археологи під керівництвом Сергія Демедюка проводять дослідження в урочищі Сад. Цього року сезон розпочався зі встановлення на городищі охоронного знаку, який був виготовлений за кошти ДП «Волинські старожитності». На думку волинських археологів, саме це городище фігурувало в літописі як місто Рай.

Між 1088-1093 роками там перебував князь Святополк Ізяславович, який був тоді турово-пінським князем. Печатку цього князя знайдено на городищі. У 1288 році в місті Рай перебував князь Володимир Василькович зі своєю дружиною Ольгою. Саме тут він склав свій заповіт, згідно з яким, передав усі міста своєму брату Мстиславові.

Експедиція ДП «Волинські старожитності» виявила унікальні знахідки періоду Київської Русі. Це бронзова підвіска ХІ століття з рельєфним зображенням ангела, ймовірно, архангела Михаїла, не пошкождений кістяний гребінь того ж часу тощо.

5. Срібний скарб середньовічних «доларів»

Розкопки на березі річки Чорногузки неподалік Луцька увінчалися неабияким успіхом. У Полонці представлено культури фінального палеоліту, епохи бронзи, раннього заліза, римського часу, давньоруського періоду та середньовіччя. У розкопі археологи знайшли давньоруську кераміку, уламок середньовічної свинцевої пломби, залізне кресало.

У східній частині розкопу співробітники ДП «Волинські старожитності» Михайло Вашета та Василь Баран натрапили на землянку давньоруських часів. У кутку був черінь, де розводили вогонь. Там же виявили 29 срібних монет. Це так звані празькі гроші кінця XIV – початку XV століття – найходовіший платіжний засіб, «долар» XIV–XV століть. Ці монети досить поширені, але цілий скарб «пражаків» волинські археологи знайшли вперше.

6. Дослідження у Межирічі

У травні 2012 року відбулася спільна експедиція ДП «Волинські старожитності» та ДП «Рівненська старовина» у селі Межиріч Острозького району, неподалік від Свято-Троїцького монастиря. Археологи сподівалися дослідити трипільське поселення, але знайшли лише кілька фрагментів кераміки того часу. Зате виявили два об’єкти неолітичного часу та цвинтар XVІІ століття. Центральну частину розкопу пересікав фундамент цегляної споруди, найімовірніше, середньовічної каплички. Також досліджено 11 поховань того часу. Всі вони захоронені за християнським обрядом – головою на захід.

7. Залишки старовинного монастиря, заснованого князями Чарторийськими

Археологи досліджували залишки монастиря Святої Трійці в Малій Осниці Маневицького району. Під час розкопок експедиція ДП «Волинські старожитності» виявила фундаменти дерев’яного храму, поховання монахів, кераміку, прикраси та монети XVI-XVII століть, велику кількість кераміки. Увагу привертають кахлі з гербами родини Чарторийських та фрагмент тарелі з написом «Всякоє даяниє да будет благо».

За історичними джерелами, будівництво монастиря розпочав меценат середини XVІ століття Михайло Чарторийський. Він заповідав поховати себе на території обителі. В радянський час на території монастиря влаштували силосні ями, а в роки Незалежності вони перетворилися у стихійне сміттєзвалище. З ініціативи волинських археологів та директора Маневицького краєзнавчого музею Петра Хомича на пам’ятку виготовлено охоронну документацію, місцеві школярі прибрали територію. За кошти ДП «Волинські старожитності» виготовлено охоронну документацію та охоронний знак.

Нині на місці монастиря встановлено пам’ятний хрест.

ZIK
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Новини компаній
Діти дорослішають на диво швидко. І все раніше і раніше починають прагнути до самостійності. Самостійно ходити в секцію, повертатися зі школи або грати на вулиці без нагляду. Навіть самий самовідданий батько не в змозі бути з дитиною кожну хвилину. Але для кожного з батьків завжди важливо знати, що дитина в безпеці. Смарт-годинник для дітей вирішують цю проблему. Вони дозволяють не тільки знати, де дитина, але і як і з ким він спілкується. Це сучасний кори...
Новини компаній
Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури тіла і навколишнього середовища - дуже корисний пристрій, який повинен бути в кожному домі. З його допомогою Ви з легкістю і за лічені секунди зможете виміряти температуру тіла членів родини. Але також пристрій дозволить дізнатися й температуру будь-якій поверхні або предмета: стіни, їжі, води. Кожен термометр інфрачервоний безконтактний, представлений у нашому магазині пройшов ретельний відбір і...
Новини компаній
Багато людей, вибираючи годинник, намагаються знайти таку модель, яка підкреслить їхню індивідуальність. В Україні з'явилися модні дерев'яні годинники. Вони виконані дуже стильно, якісно і привабливо. Це аксесуар, який зможе підкреслити Вашу індивідуальність і неповторність. Це новинка 2019, яка буде в тренді ще досить довго. Виглядають класично. Мають якісний кварцовий японський механізм, що дозволяє безтурботно носити їх досить довго, змінюючи лише батар...
Реклама
Суши - это простое и одновременно изысканное блюдо, которое завоевало сердца многих людей. В «Sushi Icons» с уважением к японской традиции, соединены новые вкусы. В суши важна каждая деталь, поэтому здесь сочетается высокое качество ингредиентов, тщательное изготовление и элегантное оформление.          Доступна также доставка суши sushiicons.com.ua из высококачественных продуктов на дом, в офис, на вечеринки.  Предлагаем: - доставку по всей территории Х...
Новини компаній
Стильне і надійне рішення Up-brella – це стильна парасолька зворотнього складання, дуже зручна у використанні. Це нове конструктивне рішення для захисту від дощу. Вона стане у нагоді у будь-яку зливу, град, сніг або вітер, що леденить. Ця незвичайна парасолька ніколи не залишить калюжу на Вашій підлозі, не намочить Вас і Ваш одяг. Адже це так неприємно! На Вас не впаде ні крапельки, коли Ви виходитимете з машини, з дома або заходитиме в магазин. Більше нія...
Офіційно
Незабаром – другий тур виборів президента України, в якому зійдуться художній керівник студії «Квартал 95» Володимир Зеленський і нинішній президент Петро Порошенко. І якщо про самих кандидатів і команду чинного глави держави ми чули чимало, то з ким іде в політику «кварталівець», відомо не всім. Як виявилося, у його команді багато авторитетних, хоч і не завжди публічних фахівців. Один із них – уродженець Тернополя Руслан Стефанчук. Він – доктор юридичних...
Суспільство
У Луцьку хочуть підвищити ціну на проїзд у маршрутках до 6 гривень. 18 квітня відбудеться громадське обговорення проекту рішення «Про вартість проїзду в автобусах, що працюють на міських маршрутах у звичайному режимі руху», – повідомляють на сайті Луцькради. Захід проводиться відповідно до вимог закону, з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб. Громадське обговорення відбудеться за адресою: вул. Лесі Українки, 35 («Центр нада...
Новини компаній
Де купити гарну лампу для манікюру? Наша відповідь - магазин novinki.top. Ми пропонуємо унікальну розробку - LEDлампу «SUN», яка дозволяє висушити гель-лак за лічені секунди. Що таке лампа «SUN» і чим вона відрізняється від інших? Неповторний дизайн, в якому відсутнє дно. Для чого? Це дозволить робити не тільки якісний манікюр, але і педикюр. Чому варто купити саме лампу «SUN»? завдяки подвійному джерелу світла, лампа просушує всі популярні види гель-лаку;...
Новини компаній
Якщо вас запросили на день народження до дитини, то вибір подарунка стає важким завданням. Що подарувати, якщо у нього все є? - таке питання виникає у кожної людини. Найчастіше вибір зупиняється на черговий ляльці для дівчинки або машинці для хлопчика. Не варто поспішати нести чергову гарну, але марну коробку, зверніть увагу на подарунок, який надовго захопить маленького непосидько і стане відмінним заняттям для цілої дитячої компанії. Унікальний набір для...