На Волині оприлюднили ТОП-7 археологічних знахідок

Експерти ДП «Волинські старожитності» склали рейтинг найвизначніших волинських археологічних відкриттів минулого року.

Про це IA ZIK повідомили у прес-центрі відомства.

1. Масові захоронення та замок Казимира у Володимирі-Волинському

Тут відкрито фундаменти стіни та вежі замку Казимира. Історія володимирського мурованого замку коротко, але ємно описана у «Хроніці Яна з Чарнкова», який був сучасником, а може, й очевидцем ряду описуваних подій. Збудували замок 1366 року. Спорудження замку фінансувалося з королівської скарбниці. На його спорудження, окрім трудових повинностей, використали понад 3 тисячі гривень. Планувалося виділити ще 600 гривень. Вартість будівництва замку (3,6 тисячі гривень) дорівнювала 720 кілограмів срібла. Через два роки замок зруйнували.

Історики досі сперечаються, чому литовські князі знищили всі муровані конструкції, але продовжували використовувати старий дерев’яний замок, який існував одночасно з мурованим. На місці замку археологи знайшли залишки стін та фундаментів, які були складені з місцевого вапняку. З окремих знахідок треба виокремити зброю (бойовий ніж, арбалетні болти, наконечники стріл), монети, прикраси, торгові пломби.

На цьому ж городищі ексгумовано 367 поховань. Це і військові, і цивільні, і чоловіки, і жінки, і діти. Супровідний матеріал складається з монет різних років та різних номіналів (найпізніші датовано 1940 роком), речі особистої гігієни, ґудзики з польським орлом, офіцерська кокарда з орлом. Знайдено також багато одягу розстріляних: від окремих елементів (погони польського жовніра) до цілих речей (курточка, шарф тощо). Знайдено радянські та німецькі гільзи. Як відомо з історичних джерел, під час розстрілів у Катині енкаведисти також використовували німецьку зброю.

2. Срібний скарб у Луцьку

Під час дослідження старовинних підвалів на вулиці Кафедральній в Луцьку археологи знайшли черговий скарб. У металевому гаманці 1930-х років зберігалися дві золоті каблучки та п’ять срібних монет Миколи ІІ.

Дослідження на вулиці Кафедральній в Луцьку – відкриття підземної забудови середньовічного Лучеська. Окрім цінності в історико-архітектурному та будівельно-технологічному аспектах, нововиявлена пам’ятка має велику історико-культурну вагу в цілому і потребує подальшого докладного дослідження, вивчення та збереження. Пам’ятка є об’єктом як археологічного дослідження, так і рекреаційно-туристичного використання у межах широкої теми «Підземелля давнього Луцька».

3. Давньоруський скарб срібних прикрас з Апостольщини

Наприкінці серпня 2012 року у Володимирі-Волинському на території гімназії №4 розпочали земляні роботи. Їх проводили на території посаду літописного Володимира в урочищі Апостольщина. Експедиція ДП «Волинські старожитності» під керівництвом Олексія Златогорського дослідила 14 об’єктів давньоруського часу. В одному з них виявили скарб срібних давньоруських прикрас. Він був вельми пошкоджений.

До скарбу входили шийна гривна, пластинчастий та витий браслет, скроневі кільця, намисто з пустотілих пластин, колт орнаментований фігурою птаха та мармуровий хрест, оздоблений срібними пластинами. За аналогіями археологи припускають, що цей виріб має візантійське походження. Поруч зі скарбом виявили фрагмент верхньої частини гончарного горщика ХІІ – першої половини ХІІ століття, що містив сліди окислення кольорового металу.

4. Дослідження літописного Раю

Вже четвертий сезон волинські археологи під керівництвом Сергія Демедюка проводять дослідження в урочищі Сад. Цього року сезон розпочався зі встановлення на городищі охоронного знаку, який був виготовлений за кошти ДП «Волинські старожитності». На думку волинських археологів, саме це городище фігурувало в літописі як місто Рай.

Між 1088-1093 роками там перебував князь Святополк Ізяславович, який був тоді турово-пінським князем. Печатку цього князя знайдено на городищі. У 1288 році в місті Рай перебував князь Володимир Василькович зі своєю дружиною Ольгою. Саме тут він склав свій заповіт, згідно з яким, передав усі міста своєму брату Мстиславові.

Експедиція ДП «Волинські старожитності» виявила унікальні знахідки періоду Київської Русі. Це бронзова підвіска ХІ століття з рельєфним зображенням ангела, ймовірно, архангела Михаїла, не пошкождений кістяний гребінь того ж часу тощо.

5. Срібний скарб середньовічних «доларів»

Розкопки на березі річки Чорногузки неподалік Луцька увінчалися неабияким успіхом. У Полонці представлено культури фінального палеоліту, епохи бронзи, раннього заліза, римського часу, давньоруського періоду та середньовіччя. У розкопі археологи знайшли давньоруську кераміку, уламок середньовічної свинцевої пломби, залізне кресало.

У східній частині розкопу співробітники ДП «Волинські старожитності» Михайло Вашета та Василь Баран натрапили на землянку давньоруських часів. У кутку був черінь, де розводили вогонь. Там же виявили 29 срібних монет. Це так звані празькі гроші кінця XIV – початку XV століття – найходовіший платіжний засіб, «долар» XIV–XV століть. Ці монети досить поширені, але цілий скарб «пражаків» волинські археологи знайшли вперше.

6. Дослідження у Межирічі

У травні 2012 року відбулася спільна експедиція ДП «Волинські старожитності» та ДП «Рівненська старовина» у селі Межиріч Острозького району, неподалік від Свято-Троїцького монастиря. Археологи сподівалися дослідити трипільське поселення, але знайшли лише кілька фрагментів кераміки того часу. Зате виявили два об’єкти неолітичного часу та цвинтар XVІІ століття. Центральну частину розкопу пересікав фундамент цегляної споруди, найімовірніше, середньовічної каплички. Також досліджено 11 поховань того часу. Всі вони захоронені за християнським обрядом – головою на захід.

7. Залишки старовинного монастиря, заснованого князями Чарторийськими

Археологи досліджували залишки монастиря Святої Трійці в Малій Осниці Маневицького району. Під час розкопок експедиція ДП «Волинські старожитності» виявила фундаменти дерев’яного храму, поховання монахів, кераміку, прикраси та монети XVI-XVII століть, велику кількість кераміки. Увагу привертають кахлі з гербами родини Чарторийських та фрагмент тарелі з написом «Всякоє даяниє да будет благо».

За історичними джерелами, будівництво монастиря розпочав меценат середини XVІ століття Михайло Чарторийський. Він заповідав поховати себе на території обителі. В радянський час на території монастиря влаштували силосні ями, а в роки Незалежності вони перетворилися у стихійне сміттєзвалище. З ініціативи волинських археологів та директора Маневицького краєзнавчого музею Петра Хомича на пам’ятку виготовлено охоронну документацію, місцеві школярі прибрали територію. За кошти ДП «Волинські старожитності» виготовлено охоронну документацію та охоронний знак.

Нині на місці монастиря встановлено пам’ятний хрест.

ZIK
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
22 перегляди в листопаді
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Кримінал
Вимагачі і злодії часто знімають номери з автомобілів, але далеко не кожному автовласнику вдається їх отримати назад. Іноді в цьому їм допомагають гроші, а іноді – випадок. Подібна історія сталася з киянином, який на Подолі зовсім випадково побачив чужу машину зі своїми номерами, повідомляє Автоблог. Здивований потерпілий відразу викликав поліцію, і показав їм на автомобіль з номерами, які у нього вкрали. Правоохоронці знайшли другого «власника», який стве...
Суспільство
Незважаючи на всі упередження і нелюбов українців жити в борг, банківські картки з кредитним лімітом залишаються для багатьох людей незамінним фінансовим інструментом.  Близько половини опитаних UBR.ua людей зізналися, що навідріз відмовляються від «солодких» пропозицій банків.  Зате майже 40% тих, хто проголосував відзначили, що кредитку використовують для повсякденних дрібних покупок. Щоб полегшити споживачеві вибір надійної картки UBR.ua проаналізував...
Суспільство
Компанія Enterprise Poland заборонила здавати автомобілі в оренду українцям, пише користувач Facebook Андрій Дорофеєв. «Ви не отримаєте автомобіль, тому що власник компанії заборонив нам здавати машини в оренду українцям», – відповіли Дорофеєву в пункті Enterprise Poland на території аеропорту Кракова, пише thebabel.com.ua. Українцю відмовили в прокаті автомобіля попри те, що він здійснив дійсне резервування. Дорофеєв звернув уваги, що на власному сайті En...
Суспільство
Лідером президентського рейтингу залишається Ю.Тимошенко, яка з різницею майже у два рази випереджає найближчих своїх конкурентів. Згідно з результатами спільного соціологічного дослідження, проведеного зусиллями трьох соціологічних компаній (КМІС, Центр Разумкова та Соціологічна група Рейтинг). Ю.Тимошенко готові підтримати 21% тих, хто визначився з вибором та мають намір взяти участь у голосуванні. В.Зеленського підтримують 11%, П.Порошенка – 10%, А.Гриц...
Суспільство
У третьому кварталі 2018 року старі автомобілі в Литві подорожчали. В середньому старий автомобіль коштує 3800 євро і це на 200 євро більше, ніж в середині року. У порівнянні з цінами рік тому, ціни виросли на 15%, або на 500 євро, повідомляє charter97.org. Матас Бузяліс, представник порталу Autoplius.lt, зазначив, що в першому і в другому кварталі цього року ціна на старі авто була стабільною – 3600 євро. До осені ціна збільшилася на 200 євро. Рік тому с...
Спорт
У Мінську відбувся відкритий чемпіонат Білорусі з карате версії JKA WF.Про це пишуть на сторінці Департаменту сім'ї, молоді та спорту Луцькради.Зазначають, що у турнірі взяли участь команди з Білорусі, України, Росії та Латвії.Збірна України у складі 16 спортсменів завоювала 20 медалей: 7 золотих, три срібних та 10 бронзових.Луцьк представляла шестирічна каратистка з Луцька Аріна Киричук (професійний клуб «Любарт»). Вона виборола дві золоті медалі з ката т...
Суспільство
Дорогою на обід лучанин врятував людині життя. Події, які розгорнулися на луцькому мосту були схожі на зйомки гостросюжетного фільму. Старший чоловік вирішив звести рахунки з життям, на щастя, спроба виявилась невдалою.Про це пишуть "Волинські новини".Висота мосту на вулиці Шевченка близько 10 метрів, а температура води у річці Стир ледь сягала 7 градусів за Цельсієм. Чому чоловік вирішив звести рахунки з життям наразі не відомо, на щастя, його жахливим на...
Суспільство
За інформацією Управління Держпраці в області, на підприємствах Волині за 9 місяців травмованих на 18 осіб більше, ніж торік. Водночас, з початку року на виробництві загинуло 9 волинян. Про це йдеться у сюжеті UA: Волинь. Тоді, як минулого року, було зареєстровано 5 смертельних випадків. Що є головною причиною травмування працівників? Як запобігти росту виробничого травматизму? Хто, насамперед, повинен нести відповідальність за травми на виробництві – п...
Суспільство
На кінець вересня в міському центрі зайнятості перебувало на обліку 1843 безробітних (23,2% від кількості безробітних в області), що на 0,8%  та на 9,6% більше, ніж відповідно місяць та рік тому. Із загальної кількості безробітних: 67,3% – жінки, 40,9% – молодь у віці до 35 років. Про це повідомила прес-служба Головного управління статистики у Волинській області. На десять вільних робочих місць (вакантних посад) на кінець вересня претендували 9 осіб (в обл...