• Головна
  • Луцькі духівники вшанували Данила Братковського
11:02, 20 лютого 2013 р.

Луцькі духівники вшанували Данила Братковського

У вівторок, 19 лютого, у Волинській духовній семінарії в рамках традиційних Стрітенських вечорів відбувся вечір пам’яті видатного українського духовного і культурного діяча, захисника Православ’я, волинянина Данила Братковського. Захід був приурочений 310 річниці з часу мученицької смерті православного шляхтича в Луцьку. Про це повідомляє «Волинська правда».

Розпочався захід із панахиди за спокій душі великого патріота України і борця за права Православної Церкви, яку відслужив митрополит Волинський і Луцький Ніфонт. «Минуло 310 років з того часу, коли Данило Братковський був замучений за свою вірність Святій Православній вірі. І от ми зараз помолились за спокій його душі», – зауважив владика після богослужіння. 

Участь у самому вечорі взяли митрополит Волинський і Луцький Ніфонт, ректор Волинської духовної семінарії протоієрей Рустик Капауз, науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею Олена Бірюліна, доцент СНУ ім. Лесі Українки, кандидат філософських наук Антоніна Євтодюк, викладача української мови і літератури ВДС Світлана Мулько та вихованці цього духовного навчального закладу.

Після благословення архієрея та вітального слова отця ректора з доповіддю до присутніх звернулась науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею Олена Бірюліна. Вона розповіла про життєвий і творчий шлях Данила Братковського. Так, відомо що рід його походив із Брацлавщини, освіту він отримав спочатку в Луцькій братській школі, а згодом, як припускають дослідники, можливо і за кордоном. Він належав до шляхетського лицарського стану і вів життя, характерне для цього військового прошарку населення. Мав титул «підчаший Венденський» і навіть служив при дворі польського короля. Втім, згодом у душі його стався раптовий переворот, і він вирішив присвятити себе захисту прав Православної Церкви, віруючого православного українського люду. Брав участь у «антиуніатському з’їзді» в Любліні в 1680 році. У 1699 році, ризикуючи життям, їздив на зустріч до гетьмана Лівобережної України Івана Мазепи, а в 1702 – з козацьким полковником Семеном Палієм. За це і був звинуваченій у державній зраді, і шляхетським судом, свого роду «військовим трибуналом», засуджений до страти, яка відбулась 15 листопада 1702 року на площі Ринок у Луцьку. «Ні про жодні бунти я не думав, а лише про ревність до Бога мого і честь Православ’я Святого», – так написав перед смертю Данило Братковський.

Олена Бірюліна також повідомила, що існує наукова розвідка і польського вченого Пьотра Борека, який стверджує, що наші історики дещо перебільшують героїчну роль Братковського, його подвиг. Не заперечуючи, що Братковський як лицар-шляхтич міг вести і відповідний спосіб життя, Олена Бірюліна наголосила, що все ж він є для нас героєм  і мучеником за віру Православну.

До слова,  під час вечора зазначалось, що рештки Данила Братковського цілком можуть знаходитись у крипті луцької Хрестовоздвиженської церкви, де нещодавно був створений музей і пантеон Луцького Хрестовосдвиженського братства.

Варто зауважити, що розповідь історика викликала неабиякий інтерес у слухачів, і Олена Бірюліна мала нагоду відповідати на багато запитань.

А про те, що Данило Братковський був глибоко віруючою людиною, та ще й філософом свідчать і його вірші, зібрані у творі «Світ по частинах розглянутий». Про це, зокрема, розповіла кандидат філософський наук Антоніна Євтодюк. Вона зауважила, що Данила Братковського сміливо можна порівняти із Григорієм Сковородою. « Ці вірші доволі важкі, адже це бароко, а говорить він там про вічні істини», – зауважила Антоніна Євтодюк. 

Своїми враженнями про літературну творчість Данила Братковського поділилась і викладач української мови і літератури ВДС Світлана Мулько.

До слова, кілька віршів оригінальною польською мовою прочитав і ректор ВДС протоієрей Рустик Капауз, а напам’ять їх декламував вихованець ВДМ Роман Мельник.

«От ми можемо бачити, що в ті часи люди , можливо, по-іншому вдягались, харчувались. Але в душі в них були вічні віра, надія і любов. І вірність святому Православ’ю, яку проявив Данило Братковський», – зауважив на завершення вечора митрополит Волинський і Луцький Нифонт. Владика повідомив, що разом із ректором ВДС отцем Рустиком вже почав працювати над збиранням матеріалів для канонізації Данила Братковського як мученика.

«Ми дякуємо нашому владиці за те, що з його благословення ми провели цей захід і маємо можливість відроджувати всі ці речі – нашу історію», – зауважив ректор ВДС протоієрей Рустик Капауз. 

А наприкінці вихованки регентського відділення ВДС проспівали кілька духовних пісне співів,  мелодії яких лунали саме в часи Данила Братковського.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...