• Головна
  • Сьогодні у всіх православних розпочався Великий піст
08:59, 18 березня 2013 р.

Сьогодні у всіх православних розпочався Великий піст

Відразу ж після закінчення Масляної і Прощеної неділі, яку православні відзначали вчора, 17 березня, починається Великий піст. З понеділка, 18 березня. і аж до 5 травня (День святкування Великодня) триватиме найсвітліший час роздумів над життям, час молитов і покаяння. Великий Піст складається з Чотиридесятниці (перших 40 днів) і Страсної седмиці, яка і завершує піст.

Великий піст є найдовшим і найважливішим серед інших багатоденних постів. Під час посту прийнято очищати помисли від мирської суєти і присвячувати себе духовним роздумам. І саме покаяння є головною фінішною крапкою посту, коли людина стає здатною визнати свої гріхи перед Господом.

У православному календарі саме Великий піст є одним з найбільш зворушливих подій. Щороку його дотримуються близько 40 днів - в пам'ять про сорокаденний піст Христа в пустелі. У цей весняний час людина здатна почути свою душу, стати спокійнішою, гармонійнішою, чистішою і світлішою.

Це період духовної і фізичної підготовки до найурочистішого свята в християнстві - Великодня. У цей час ми повинні приділяти багато часу молитві та спілкуванню з Богом і собою. Крім того, потрібно дотримуватися певного режиму харчування, адже людина є те, що вона їсть. Варто дотримуватися аскези: обмежувати себе в харчуванні та розвагах. Великий піст складається з шести седмиць і найбільш суворої сьомої Страсної седмиці. Саме для покаяння нам і потрібен час Чотиридесятниці. Якщо не збираєшся каятися, не варто починати і постити - марна трата здоров'я. Або вийде звичайна дієта.

Великий піст розпочнеться 18 березня з Чистого понеділка. Перша седмиця називається "Федоровим тижнем" - прийнято згадувати всіх захисників віри православної. На другому тижні шанують пам'ять святителя Григорія Палами. Третя седмиця - Хрестопоклонна, а під час четвертої згадують богослова Іоанна Лествичника. На п'ятому тижні шанують пам'ять преподобної Марії Єгипетської, покровительки розкаюваних жінок. Шостий тиждень ознаменований Вербною неділею - днем входу Господнього в Єрусалим. Далі починається Страсна седмиця - найбільш суворий тиждень Великого посту перед Великоднем. На останньому тижні потрібно строго дотримуватися посту, причаститися і покаятися.

Стежте за здоров'ям!

Ні про який самочинний піст за статутом або навіть близько до статуту не може йти  мова, якщо є хвороби, пов'язані зі шлунком або обміном речовин. У сучасних умовах навіть монастирі в рідкісних випадках постять з сухоядінням - не засудить Господь і працюючої людини, у якої немає здоров'я.

Варто згадати, що Великим постом в храмах здійснюється Таїнство Соборування - помазання спеціально освяченим маслом з молитвою про зцілення болящих.

Харчування під час Великого посту

У Великий піст прийнято харчуватися в наступному порядку:
У понеділок, середу і п'ятницю - сухоядіння, тобто харчування без масла (вода, хліб, варені овочі, фрукти, компот). Харчуємося холодною їжею, 1 раз на день.
У вівторок і четвер - гаряча їжа без олії (овочі, крупи, гриби); один раз на день гаряча їжа, без масла.
У суботу та неділю дозволяється додати в свій раціон рослинну олію і трохи виноградного вина. Їмо 2 рази на день їжу з олією (крім Страсної седмиці).
У Чистий понеділок, перший день Великого посту, в цьому році - 18 березня, прийнято повністю відмовлятися від харчування.
У Благовіщення, 7 квітня, і Вербну неділю, 28 квітня, можна їсти рибу.
У Лазареву суботу, 27 квітня, можна їсти рибну ікру, рибу не можна.
У Велику п'ятницю Страсного тижня, 3 травня, так само як і в Чистий понеділок, потрібно повністю утриматися від харчування. Дозволено пити тільки воду.
У Велику суботу 4 травня також бажано відмовитися від їжі або харчуватися дуже скромно.
Якщо ви збираєтеся дотримуватися Великого Посту, включіть у ваш раціон крупи, бобові, овочі, фрукти, горіхи, сухофрукти, гриби і заготовки.

Священик Ігор Фомін радить:

- Піст для працюючої людини - час особливий, як і для будь-якої іншої. Непрацюючих людей немає - хтось працює на державній службі, хтось у приватних компаніях, хтось вдома. І міра посту в кожного своя. Так, як утримувалися древні отці в єгипетських пустелях, напевно, зараз постити неможливо. Ніхто і не говіє, куштуючи три боби на день, подібно до того, як харчувався Великим постом преподобний Зосима. Але відчужувати себе від тіла всієї Церкви в цей період ні в якому разі не можна.
Кожен повинен утримуватися в ту міру, щоб не просто тягти ноги, але і що-небудь робити. Один духівник говорив, що якщо людина вмирає від посту, то це гріх самогубства. Тому можна визначити для себе: так, я не зможу обходитися цим постом без соняшникової олії, проте я  можу обходитися без зайвої балаканини на роботі, без телевізора, без осуду або участі в якихось інших недостойних заходах. Я відключив себе від розважальної частини інтернету. Можливо, дам собі завдання прочитати якісь певні книги ... Піст важливий не тільки в гастрономії. Важливий і внутрішній стан в цей час.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...