• Головна
  • Як і чому за реєстрацію дитини у Луцькому РАЦСі протиправно вимагають гроші: розслідування
10:04, 12 квітня 2013 р.

Як і чому за реєстрацію дитини у Луцькому РАЦСі протиправно вимагають гроші: розслідування

У Луцькому РАЦСі під виглядом плати за обряд «народження» стягують з батьків новонароджених необов´язкові платежі. Керівник установи не хоче пояснювати громаді чому її підлеглі вводять в оману батьків дітей

Реєструючи дитину у Луцькому РАЦСі, батьки сплачують 50-75 гривень, навіть не підозрюючи що власне реєстрація дитини безкоштовна. Стягування коштів маскують під нібито обряд. Як і чому службовці збирають внески за «привітання з народженням» з’ясовувала ЧЕТВЕРТА ВЛАДА.

- Я заплатила за реєстрацію дитини 75 гривень, - скаржиться лучанка Світлана. – Я думаю, що це тому, що ми з чоловіком не розписані, там якісь додаткові документи потрібні. Бо решта, що перед нами реєструвались, платили лише 50 гривень.

Журналісти опитали близько десятка матерів, які реєстрували дітей у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції. З декого плати зовсім не брали, а інші платили при реєстрації 50 або 75 гривень. При цьому майже ніхто із батьків не звернув уваги на квитанцію, яку в державній установі дають до сплати.

Як дурять батьків

Отож - скільки коштує реєстрація дитини? Про це журналісти (спочатку не представляючись журналістами – авт.) запитали у РАЦСі  у відділі реєстрації народження. Працівниця повідомила, що це коштує 50 гривень.

– А за що платяться гроші?

– За видачу свідоцтва.

– За бланк?

– Ні, це за видачу свідоцтва.

 Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та зокрема  "Роз’яснення Міністерства юстиції України щодо документів, які видаються органами державної реєстрації актів цивільного стану, вказують на те, що «державна реєстрація   народження   та   смерті    провадиться  безоплатно».

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА спробували отримати квитанцію на оплату, яку видають батькам, тож попрямували до Луцького РАЦСу. Як нам повідомили – дітей реєструють у четвер, п’ятницю та суботу. Бажаючих зареєструвати дитину виявилось небагато.

 коридор загса

Коридор РАЦСу, що знаходиться на першому поверсі. За цими дверима - кабінет, у якому реєструють дітей.

Обом матерям, до яких звернулася ЧЕТВЕРТА ВЛАДА, видали невеликі папірці для оплати, де вказаний лише номер рахунку та вид оплати:

документ1

документ1

 Цікаво, що вартість такої послуги різниться. Іншій матері видали квитанцію на суму 75 гривень:документ2

Вся процедура реєстрації діток для цих двох матерів відбулась за лічені хвилини просто на очах у журналіста, який сидів у коридорі під кабінетом:

Мама зайшла у кабінет, за кілька секунд вийшла звідти із папірцем, на якому зазначено рахунок для сплати, і пішла у банк оплачувати. При цьому папірець, виданий у РАГСі для оплати, залишився у банку, а до відділу реєстрації мама повернулась лише із квитанцією про оплату. Як тільки вона надала  квитанцію про оплату, за кілька хвилин їй видали свідоцтво про народження.

Аби детальніше з’ясувати ситуацію із загадковою оплатою, журналіст (знову не представляючись – авт.) звернулась до працівниці РАЦСу і попросила пояснити чому платяться різні суми. Службовець  каже, що батькам, які перебувають у шлюбі, для реєстрації необхідно мати при собі два паспорти, свідоцтво про шлюб і довідку з пологового будинку. І це коштуватиме «плюс-мінус 50 гривень».

– А плюс/мінус 50 гривень - це що? Тобто це платно?

– Це залежно від того чи захочете ви виробляти про народження…Ви сказали, а ми просто написали. Ми ще даємо вам талончики...

Потім працівниця додала, що треба не косультуватись про вартість, а  приносити документи одразу,  тоді вони подивляться і скажуть що й до чого.

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА також зателефонувала до Рівненського міського РАЦСу щоб перевірити чи вимагають у Рівному плату за реєстрацію дитини. Спілкуючись з працівницею відділу новонароджених рівненського РАЦСу журналіст не повідомляє про свою професію. Розмовляє як пересічний громадянин. На запитання про вартість реєстрації дитини працівниця РАЦСу однозначно каже, що це безкоштовно.

Поради юриста

Що сказано в законодавстві про плату за реєстрацію дитини? Звертаємось за консультацією доюриста юридичної компанії «Юстерра» Антона Самчука.

–  В Декреті Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 року зазначається, що: «від сплати державного мита звільняються громадяни - за реєстрацію народження фізичної особи та її походження, смерті, за видачу їм свідоцтв у разі внесення змін до актових записів про народження у разі визнання батьківства (материнства), усиновлення, а також у зв´язку з помилками, допущеними під час реєстрації актів цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану, - каже юрист. – Цей Декрет має силу закону, є чинним, ніким не скасований та не відмінений.

– Ця норма є нормою прямої дії та забороняє працівникам Відділу реєстрації актів цивільного стану брати будь-які кошти за реєстрацію народження дитини. Жодним законом не передбачена плата за саме свідоцтво, будь-які бланки чи за прийняття документів від батьків дитини.

Батькам, із яких вимагають плату за реєстрацію дитини, юрист радить питати за що саме вони платять та чим така плата обгрунтована. А відмова в реєстрації народження дитини через несплату коштів є незаконною та є підставою для звернення до правоохоронних органів. Адже в цій ситуації наявний факт вимагання грошей, що має відповідні правові наслідки. Також можна написати скаргу на дії працівників до Головного управління юстиції відповідно до територіального місця знаходження відділу Реєстрації актів цивільного стану.

Офіційна відповідь – реєстрація безкоштовна

Чи ж справді реєстрація дитини у Луцьку платна? ЧЕТВЕРТА ВЛАДА вирішила додатково перевірити це, надіславши запит до реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції, якій підпорядковується Відділ РАЦСу.

Начальник реєстраційної служби Сергій Передон у відповідь офіційно повідомив, що послуга реєстрації дитини безкоштовна.

Отже вимагання плати за реєстрацію дитини у Луцькому РАЦСі протизаконне.

Начальник відділу Луцького РАЦСу: «Не бачу необхідності говорити на цю тему»

Начальник відділу Луцького РАЦСу Тамара Калинович відмовилася пояснювати громадськості чому її відділ збирає протизаконні платежі при реєстрації дітей. 

ЧЕТВЕРТА ВЛАДА спробувала з’ясувати у керівництва реєстраційної служби на якій  підставі і з чиєї вказівки працівники РАЦСу займаються протизаконним збором коштів.

Спочатку звернулись до начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Волинській області Василя Боця. Пан Боць сказав, що на запитання зможе відповісти начальник відділу реєстрації актів цивільного стану Луцького міського управління юстиції Тамара Калинович.

 Саме працівники цього відділу реєструють луцьких дітей. Однак пані Тамара відмовилася пояснювати громадськості чому її відділ збирає протизаконні платежі при реєстрації дітей.

- В нас на стендах всі послуги висять і вартість за кожну послугу. Будь-ласка, приходьте і почитайте. Там все абсолютно написано.

- Але ми б хотіли з Вами зустрітись і поговорити на цю тему

- Я не бачу необхідності на цю тему з вами говорити. В нас вся інформація на виду.

- А чому ви не хочете говорити?

- Тому, що в мене часу немає для цього. Ми зараз говоримо, а під кабінетом стоїть черга…

Оскільки начальник РАЦСу не хоче пояснювати через журналістів протизаконні дії свого відділу, ЧЕТВЕРТА ВЛАДА подбає, щоб Тамара Калинович пояснила ці дії прокурору.

На момент журналістського експерименту у Луцькому РАЦСі на стендах журналіст віднайшов лише таку інформацію про вартість послуг РАГСу:

документ3

документ3

Про вартість реєстрації дітей – не розміщено жодної інформації.

Що за рахунок дають батькам

Що це за рахунок, на який змушують батьків перераховувати кошти, цікавимося у начальника  реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Сергія Передона телефоном. Спочатку службовець каже, що не володіє ситуацією і обіцяє з’ясувати про це у працівників міського відділу реєстрації актів цивільного стану. А за кілька хвилин Сергій Передон зателефонував до редакції:

- Це розрахунковий рахунок, куди сплачуються платні послуги. Платні послуги – це за обряди.  У нас є наказ Головного управління юстиції про  визначення платних послуг. А  за реєстрацію народження дитини кошти не стягуються.

- Тобто, цей рахунок, що був вказаний у запиті, тільки за обряди, так?

- Так, тільки за обряди. Це рахунок платних послуг. Якщо людина хоче провести обряд народження, тоді обрядовець проводить певний обряд. А за реєстрацію мито  не сплачується.

- А можете сказати скільки коштів надійшло на цей рахунок у 2012 році?

- На що?

- На цей рахунок. 

- По телефону не можу сказати, бо це інформація конфіденційна (чиновник або не компетентний, або помиляється – згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами – ред.). А навіщо вам ця інформація «скільки коштів поступило на цей рахунок»?

- Хочемо оприлюднити, щоб люди знали.

- Ну не знаю, не знаю…Тоді пишіть, якщо ви маєте бажання, ще один інформаційний запит.

- А що включено в ці обряди? Тобто, які саме послуги?

- Це народження, одруження…Там  є великий зал, малий зал. Одруження з музикою, без музики…

- Але я бачила, що одна жінка заплатила за реєстрацію дитини 75 гривень, а інша – 50 гривень.

- Ну не може такого бути. Напевно, що обряд був…Хоча я не можу стверджувати, що, можливо, такого не було. Однак згідно законодавства за реєстрацію народженої дитини оплата не береться. Якщо у вас є така інформація, у вас є така людина, то нехай пише заяву і зробимо перевірку.

- А який саме обряд роблять при реєстрації народження дитини?

- Офіційно вітають батьків, повідомляють про радісну новину…За згодою батьків ви самі можете подивитися як воно, що й до чого. Обрядовець урочисто вітає батьків, вручає свідоцтво про народження.  

Оскільки  матері, до яких звернувся журналіст у РАГСі, навіть не знали за що платять, то можна припустити, що жодного обряду їм не проводили. Тим більше, що процес отримання свідоцтва відбувся за лічені хвилини. Схоже, що це просто введення в оману лучан, щоб отримати кошти, на зразок того, як це роблять у Державній міграційній службі при оформленні закордонних паспортів.

Які існують платні послуги РАЦСу

У відділах реєстрації актів цивільного стану передбачені платні послуги і про це Волинське  управління юстиції повідомило ЧЕТВЕРТІЙ ВЛАДІ у відповіді на запит у липні 2012 року. Зокрема, тут значиться що обряд «народження» коштує 70 гривень, обряд «народження» лише з обрядовцем - 50 гривень.

Оскільки начальник реєстраційної служби наразі відмовився назвати суму надходжень за платні послуги, спробуємо приблизно підрахувати скільки ж коштів могло надійти за цей «обряд народження».

У 2012 році Луцьким РАЦСом зареєстровано 3 тисячі 051 народження. І якщо припустити, що за реєстрацію кожного народження оплатили по 50  гривень, то на рахунку за рік могло опинитися протиправно взятих від батьків 152 тисячі 550 гривень. У першому кварталі 2013 року – 718 народжень,  тож на рахунку вже може бути майже 36 тисяч гривень від необґрунтованих платежів.

Від редакції: портал ЧЕТВЕРТА ВЛАДА звернувся до Луцького управління юстиції із запитом, у якому попросив надати детальну інформацію про суму коштів, що надійшли на рахунок для оплати платних послуг, який видають батькам при реєстрації дітей. Також підготували скаргу в прокуратуру з проханням дати оцінку діям чиновників РАГСу при змушуванні до необґрунтованих платежів. Детальніше про це – у наступних публікаціях.

Від головного редактора: Як кажуть в народі - раби заслуговують на свої ланцюги. З десятка людей, які підтвердили ЧЕТВЕРТІЙ ВЛАДІ наявність незаконних поборів у РАЦСі жоден не готовий захищати свої права та повертати кошти через скарги в прокуратуру. Тим самим сприяючи подальшим правопорушенням. ЧЕТВЕРТА ВЛАДА звертається до всіх свідомих громадян, які стикнулися з поборами в РАЦСі і хочуть повернути свої кошти - контактувати з редакцією. Ми допоможемо оформити скарги в прокуратуру і притягнути винних посадових осіб до відповідальності.

ДОДАТОК

Розмір плати за надання платних послуг відділами державної  реєстрації актів цивільного стану реєстраційних служб територіальних управлінь юстиції Волинської області (станом на липень 2012 року)

№ з/п 

 Найменування послуг

 Одиниця  

виміру

Ціна  

послуги /грн./ (з ПДВ) 

1

2

3

4

 

1.

 

- Пошук актового запису цивільного стану без повідомлення заявником даних про рік державної реєстрації акта цивільного стану.

 

Одна послуга

 

50.00

 

2.

Пошук запису в метричних книгах, складених іншою ніж українська мовою до утворення органів державної реєстрації актів цивільного стану, за відсутності даних про рік складення запису.

 

Одна послуга

 

50.00

 

3.

Видача запрошення із зазначенням дати державної реєстрації шлюбу.

Одна послуга

 

20.00

 

 

4.

 

Надання правової допомоги, що включає складення заяв (анкет, прохань), у вирішенні питання щодо повторної видачі свідоцтв та інших документів про державну реєстрацію актів цивільного стану:

 

 

4.1

 

відділами державної реєстрації актів цивільного стану не за місцем звернення заявника;

 

Одна послуга

 

25.00

4.2

 

компетентними органами іноземних держав.

 

Одна послуга

 

50.00

 

5.

 

 

Організація та проведення індивідуальних обрядів державної реєстрації шлюбу та народження (зокрема, обрядів ювілеїв весілля, обрядів заручин) з використанням різноманітних елементів урочистості:

 

 

5.1

у відділі державної реєстрації актів цивільного стану:

 

 

 

 

- обряд "Шлюбу"

Один обряд 

150,00

 

- обряд "Шлюбу" лише з обрядовцем

Один обряд 

100,00

 

- обряд "Народження"

Один обряд

70,00

 

- обряд "Народження" лише з обрядовцем

Один обряд

50,00

 

- "Ювілейне весілля"

Один обряд 

150,00

 

- обряд "Заручин"

Один обряд 

70,00

 

Хоровий супровід обрядів (1 учасник)

Один учасник

15,00

 

Супровід обрядів ансамблем бандуристів, тріо, вокальною групою (1 учасник)

 

Один учасник

10,00

5.2

за межами відділу державної реєстрації актів цивільного стану;

 

Один обряд

500,00

 

5.3

 

у вихідні та святкові дні.

 

Один обряд

300,00

5.4

Організація та проведення індивідуальних обрядів державної реєстрації шлюбу  з використанням різноманітних елементів урочистості у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Луцького міського управління юстиції:

 

 

 

- обряд «Шлюбу» у малому обрядовому залі;

Один обряд

150,00

 

- обряд «Шлюбу» у великому обрядовому залі;

Один обряд

300,00

 

- хоровий супровід обрядів у малому обрядовому залі;

 

Один учасник

15,00

 

- хоровий супровід обрядів у великому обрядовому залі;

 

Один учасник

30,00

 

- супровід обрядів ансамблем бандуристів, тріо, вокальною групою

 

Один учасник

20,00

 

6.

Складення за проханням фізичних осіб заяв про державну реєстрацію актів цивільного стану, про повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, про внесення змін до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану.

 

Одна послуга

 

25.00

 

7

Надання кур´єрських послуг виключно:

повторно виданих свідоцтв та інших документів про державну реєстрацію актів цивільного стану фізичній особі за місцем її проживання (перебування);

копій документів для службового користування органів державної реєстрації актів цивільного стану працівниками відділів державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника до інших відділів державної реєстрації актів цивільного стану

документів до уповноважених органів з метою їх легалізації для подальшого використання в іноземних державах.

 

1 послуга

 

1 послуга

 

 

Один документ,

кожний наступний документ

 

80.00

 

80.00

 

 

250.00

50,00

 

8

Надання консультації з питань:

 

 

8.1

застосування сімейного та цивільного законодавства;

Одна консультація

35,00

8.2

витребування документів про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Одна консультація 

15,00

Всі інші послуги, які надають відділи державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційних служб територіальних управлінь юстиції, безоплатні. Але більшіть зазначених в таблиці послуг - необовязкові. 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...