08:22, 20 грудня 2022 р.
Замість білоруських віз – російські. У мігрантів, які штурмують білорусько-польський кордон, новий маршрут
Мігранти, які намагаються потрапити до Європейського Союзу з Білорусі, тепер спокушаються новим маршрутом, який веде до польсько-білоруського кордону через Росію, повідомляє Balkan Investigative Reporting Network.
- BIRN – це мережа неурядових організацій, які захищають свободу слова, права людини та демократичні цінності в Південній та Східній Європі.
Про нове розслідування шляху мігрантів до Євросоюзу пише польська Gazeta Wyborcza .
Співробітники Balkan Investigation Network розпитали про новий маршрут 35-річного громадянина Сирії, ім’я якого було позначено літерою S. Він більше місяця чекає в готелі Мінська, коли прибуде зможе продовжити свою подорож до Європейського Союзу. До Мінська він дістався через Москву: на двох літаках і п’яти автомобілях. З цього моменту він чекає спілкування зі своїм провідником. Разом з ним у готельному номері ще 9 людей.
Наприкінці жовтня чоловік отримав російську туристичну візу на один місяць, яка дозволяє одноразовий в’їзд до РФ. У перших числах листопада він уже був у московському аеропорту Домодєдово, куди прилетів з іракського Ідлібу через Дубай. У Москві він зв’язався з контрабандистом, який пообіцяв вивезти його до Німеччини.
“С. один із тисяч мігрантів, які цього року намагалися потрапити до ЄС новою версією маршруту, який Frontex (Європейське агентство прикордонної та берегової охорони) називає «східним сухопутним маршрутом», який веде через Москву до кордону з Білоруссю та ЄС. 90% мігрантів на польському кордоні мають російські візи», – пише Gazeta Wyborcza.
Після того, як наприкінці минулого року авіакомпанії низки країн на вимогу Брюсселя обмежили польоти до Мінська, кількість спроб перетину польсько-білоруського кордону знизилася з максимального рівня в 17 тис. у жовтні 2021 року до 1 тис. взимку. місяців минулого року.
Раніше більшість мігрантів мали в паспортах білоруські візи. Але з літа цього року польські активісти, які допомагають біженцям на кордоні, виправляють їхні переважно російські візи.
На основі розмов з мігрантами, співробітниками туристичних агентств, які пропонують російські візи, і контрабандистів, які перевозять мігрантів з Москви до кордону з ЄС, а також наданих ними документів і оголошень, опублікованих в Інтернеті туристичними агентствами і контрабандистами, BIRN описав вперше запрацював новий варіант східного маршруту.
Доїхавши до Москви, С. дві доби чекав, поки контрабандист прислав машину, щоб відвезти його в Білорусь. Група дісталася Мінська близько 12 годин. По дорозі чотири рази пересідали.
За словами сирійця, він уже двічі намагався потрапити до Польщі. Минулого разу після трьох днів у лісі та ночівлі під снігом вони нарешті дійшли до паркану на білоруському кордоні.
«Білоруси нас зловили, побили, забрали все, що у нас було, гроші та особисті речі», – описує С. свою другу спробу потрапити до Польщі. – Це дуже складний шлях. Ми називаємо це дорогою смерті, тому що ми дійсно побачили смерть там зовсім близько.
Зараз чоловік збирається втретє потрапити до Польщі і чекає в мінському готелі на дзвінок гіда.
Туристичні агентства, які пропонують російські візи, широко рекламують у Facebook, орієнтуючись на іракців та інших жителів Близького Сходу. Одні просто продають візи, а інші роблять це під вивіскою «лікування в Росії». А деякі просто викладають фотографії клієнтів, які змогли дістатися до московських аеропортів.
Під час телефонної розмови з двома незалежними турагентами, які працюють в Іраку, кореспондент BIRN представився мігрантом, якому потрібна російська віза. Йому пропонували ідентичні пакети: по 2,5-3 тисячі доларів за російську візу. Зробити це пообіцяли протягом місяця після подачі паспортних даних. Молодші мігранти можуть розраховувати на студентську візу, старші – на туристичну.
Для кожного виду візи потрібне запрошення або лист від спонсора з Росії – від університету у випадку студента або від приймаючої сторони у випадку туриста.
Мігранти самі купують квитки на літак – тепер вони можуть полетіти з Іраку через Дубай, але в турфірмі обіцяють, що в аеропорту їх зустріне росіянин і дасть запрошення, без якого візи їм не дадуть.
З дописів турфірми в соцмережах зрозуміло, що в запрошеннях для багатьох мігрантів, яким турфірма видає візи, фігурує один і той же громадянин Росії.
Перед вильотом мігрант передає гроші довіреній особі або в узгоджений пункт обміну валюти, а турфірма забирає їх, коли отримує підтвердження, що мігрант вже знаходиться в російському аеропорту.
Вся дорога з Іраку до Німеччини коштує 6 тисяч доларів. Він веде з Москви в Білорусь. Шлях через Калінінград складніший.
– У Калінінграді є місця, куди в’їзд заборонений, і якщо хтось потрапить туди помилково, росіянин, який видав йому візу, буде покараний, – каже один із мігрантів, який стверджує, що особисто перевіряв дорогу. Калінінград. Більш важка і вимоглива дорога через російсько-фінський кордон. Тому майже всі віддають перевагу «білоруському» способу.
За даними Balkan Investigative Network, лідер групи контрабандистів дистанційно керує місцевими водіями та контрабандистами з Росії та Білорусі зі своєї садиби на Близькому Сході. Єдине, чого контрабандисти не можуть гарантувати мігрантам, це те, що вони зможуть перетнути білорусько-польський кордон.
Уздовж кордону проходить стіна протяжністю майже 200 кілометрів і висотою 5,5 метрів, обладнана датчиками руху та камерами. Протягом останніх півтора року прикордонна служба Польщі систематично витісняє мігрантів, затриманих під час перетину кордону, незалежно від віку, національності та стану здоров’я.
Але навіть якщо їм вдасться доїхати до Польщі, місцева поліція все одно може затримати їх дорогою до Німеччини та повернути назад до Білорусі.
Співробітники BIRN вважають, що на білорусько-польському кордоні вже загинули щонайменше 30 мігрантів. За даними неурядових організацій, зниклими безвісти вважаються близько 200 осіб.
Незважаючи на всі ці ризики, багато хто все одно вирушають у небезпечну подорож. Цьогоріч у жовтні та листопаді прикордонна служба Польщі зафіксувала понад 2 тисячі спроб перетину польсько-білоруського кордону на місяць.
У грудні їх стало менше. За добу з Білорусі намагаються виїхати близько 50 осіб. Найчастіше вони перетинають крижані прикордонні річки: Свіслоч, Перевалоку чи Лісову, йдуть через болота та затоки, де немає прикордонної огорожі.
Матеріал опублікований за темою:
- Польща побудує паркан на кордоні з Калінінградською областю Росії, паркан на кордоні з Білоруссю вже з'явився
- У Рівненській області на білорусько-українському кордоні затримали 17 іноземців. Деякі з них воюють на боці України
- В Україні затримали групу біженців з Пакистану та Бангладеш, які нелегально перетнули білорусько-український кордон
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:33
Вчора
22:59
8 листопада
live comments feed...