• Головна
  • Твори з репертуару короля Фрідріха Великого виконають у Луцьку
20:52, 3 травня 2023 р.

Твори з репертуару короля Фрідріха Великого виконають у Луцьку

Картина «Флейтовий концерт у Сан-Сусі». Адольф вон Менцель

Картина «Флейтовий концерт у Сан-Сусі». Адольф вон Менцель

У Волинському академічному обласному театрі ляльок відбудеться грандіозний концерт, на якому звучатимуть твори з репертуару прусського короля Фрідріха Великого (1712–1786). Він був не лише знаним полководцем і правителем, а й вправним флейтистом.

Запрошені Волинською філармонією заслужений артист України Юрій Шутко (флейта) та лауреатка міжнародних конкурсів Марія Віхляєва (фортепіано) виконають сонати композиторів Й. С. Баха, К. Ф. Баха, Г. Ф. Генделя, А. Вівальді, Дж. Платті, якими захоплювався король.

Бунтівний принц

З дитинства Фрідріх захоплювався мистецтвом. Це дратувало його батька – Фрідріха Вільгельма, якого через велику пристрасть до військової справи називали королем-солдатом. Тож він прагнув зробити зі свого сина вправного військового полководця, тому щодня піддавав солдатській муштрі.

Але той продовжував цікавитись поезією, вивченням іноземних мов та музикою. Під час візиту до Дрездена 1728 року, 16-річний принц Фрідріх, відвідавши вперше оперу, отримав неймовірні музичні враження. Там же почув гру найвідомішого флейтиста й композитора Йоганна Йоахіма Кванца.

Тоді ж запропонував цьому музикантові стати його вчителем, але на той момент Кванц уже був на службі при дворі Августа II Сильного, Курфюрста Саксонського та короля Польщі.

Прусському принцу довелося задовольнятися зустрічами з ним двічі на рік та ще й у таємниці від грізного батька, який вважав тілесні покарання сина – найкращим методом виховання.

Флейтові заняття

Зі сходженням на трон Фрідріх створив Королівську придворну капелу, до якої запросив найкращих музикантів. Серед них був і його вчитель Кванц, який також виготовляв для Фрідріха нові флейти з різних порід дерев. За кожну з них отримував 100 дукатів.

Улюбленим інструментом Фрідріха Великого стала флейта, яку виготовили ​​з ебенового дерева. Про флейтові заняття прусського короля та його гру збереглися спогади сучасників.

Флейта Фрідріха Великого

Флейта Фрідріха Великого

Флейта Фрідріха Великого

Капельмейстер оркестру Йоганн Фрідріх Райхардт залишив розклад його звичних денних занять на флейті: після підйому вранці, до і після ранкової наради в кабінеті, після обіду і, звичайно ж, під час вечірнього концерту в музичному салоні одного з прусських палаців.

Слухачами Фрідріха були члени королівської родини. Програма його концерту складалася із творів для флейти із супроводом. Саме такий момент із життя Фрідріха Великого зобразив на своїй картині «Флейтовий концерт у Сан-Сусі» художник-біограф Адольф фон Менцель.

Картина «Флейтовий концерт у Сан-Сусі». Адольф вон Менцель

Картина «Флейтовий концерт у Сан-Сусі». Адольф вон Менцель

Картина «Флейтовий концерт у Сан-Сусі». Адольф вон Менцель

Незмінним акомпаніатором короля Фрідріха Великого був Карл Філіп Емануель Бах, який грав на клавесині. Саме він сприяв зустрічі свого батька – великого композитора Йогана Себастьяна Баха із прусським королем. Разом вони кілька годин самовіддано музикували.

Через місяць після цього Й. С. Бах надіслав Фрідріху Великому ноти циклу, що складався із поліфонічних творів, створених на запропоновану королем тему під назвою «Музичний дарунок».

Філармонійний концерт

Фрідріх Великий був не тільки виконавцем флейтових творів, а й автором. Його творча спадщина становить – 25 сонат та 6 концертів для флейти, 4 симфонії, а також кілька маршів. Один із них став 1869 року іспанським державним гімном «Marchia real», що і досі належить цій країні.

Концерти для флейти Фрідріха Великого входять до репертуару виконавців на цьому інструменті. У Луцьку дует солістів Національної філармонії України – Юрій Шутко, який грає на золотій флейті японської фірми SANKYO, та піаністка Марія Віхляєва виконають твори композиторів з репертуару Фрідріха Великого.

Юрій Шутко та Марія Віхляєва

Юрій Шутко та Марія Віхляєва

Юрій Шутко та Марія Віхляєва

«Приклад прусського короля з дитинства надихав мене на наполегливе удосконалення гри на флейті. І сьогодні у свої 54 роки я щодня по 7–8 годин відвожу заняттям, адже цей музичний інструмент вимагає постійного вдосконалення. Та й сонати з репертуару Фрідріха Великого вражають красою звучання і водночас – складністю фактури, багатим мелодичним та метро-ритмічним малюнком. Для їх відтворення потрібно задіяти чималий досвід виконання барокових творів», – зазначив Юрій Шутко.

Концертна програма, присвячена Фрідріху Великому, вразить яскравістю та галантністю стилю тієї епохи не лише любителя класичної музики, а й найдосвідченішого знавця.

Твори з репертуару короля Фрідріха Великого виконають у Луцьку, фото-5

Концерт відбудеться у неділю, 14 травня. Початок о 16:00.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Луцьк
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...