• Головна
  • Діастаза сечі в нормі та при патології
Новини компаній
16:04, 9 травня

Діастаза сечі в нормі та при патології

Новини компаній

Альфа-амілаза або діастаза — фермент, необхідний для процесів травлення та засвоєння вуглеводів. Він продукується підшлунковою залозою, а також (в дещо меншій кількості) печінкою, кишківником та яєчниками. Цей фермент є складовою панкреатичного соку, звідки попадає в кров, а потім – у сечу. У разі захворювань підшлункової залози кількість діастази значно збільшується, тому показовим для діагностики є аналіз сечі на її визначення. Він виконується при підозрі на розвиток панкреатиту для підтвердження діагнозу та моніторингу змін під час лікування.

Дослідження також є важливим для пацієнтів з цукровим діабетом, оскільки дія альфа-амілази полягає в розщепленні полісахаридів, що необхідно для нормального травлення. При ЦБ воно проводиться в комплексі з іншими видами діагностики. Детально про особливості виконання та значення аналізу сечі на діастазу можна почитати тут https://nikolab.com.ua/uk/prices/1057-2/. У разі відхилення від норми отриманих показників необхідно звернутися до лікаря для подальшої терапії.

Діастаза сечі в нормі та при патології, фото-1

Коли призначається аналіз на діастазу (рAmy)?

В більшості випадків діагностика є необхідною частиною обстеження на предмет розвитку захворювань підшлункової залози. Пацієнтів при цьому можуть турбувати наступні симптоми:

  • відчутний біль в епігастральній ділянці та підребер’ї;
  • нудота та блювання;
  • зниження апетиту;
  • погіршення самопочуття після вживання жирної, «важкої» їжі;
  • гіпертермія.

При гострому стані аналіз виконується в терміновому порядку. Це стосується таких патологій, як закупорка протоки підшлункової залози, гострий апендицит, непрохідність кишківника, гострий холецистит, перитоніт, ускладнення у хворих цукровим діабетом. У жінок збільшення альфа-амілази спостерігається при позаматковій вагітності.

Рівень діастази також є показовим і при встановленому діагнозі:

  • захворювання та травми органів ШКТ;
  • запальні процеси в слинних залозах та паротит;
  • цукровий діабет І та ІІ типу;
  • онкологічні процеси;
  • розрив аорти при аневризмі;
  • низка хронічних інфекцій в стадії загострення.

Від точності отриманих результатів залежить ефективність подальшого лікування. Медична лабораторія NIKOLAB https://nikolab.com.ua/ проводить аналіз сечі на діастазу в стислі терміни та з гарантією точності отриманих даних. Також на пацієнтів чекає привітний персонал та лояльні ціни.

Як розшифрувати результати аналізу сечі на діастазу?

Переважно різке збільшення рівня альфа-амілази спричинене розвитком гострого панкреатиту. В таких випадках показник перевищує норму в 6-10 разів за перші 6 годин захворювання. Протягом подальших 7-17 днів також спостерігається високий рівень ферменту в сечі. Саме тому за показником потрібно слідкувати до 2 тижнів, що є інформативним під час терапії.

Норма діастази в сечі є однаковою для всіх вікових категорій — 32-641 Од/л. Якщо показник є сумнівним, проводиться також аналіз крові та інші дослідження для підтвердження діагнозу. Так, при хронічній формі панкреатиту показник збільшений незначно або знаходиться в межах норми, але у разі загострення спостерігається поступове збільшення ферменту в сечі. Коливання рівня також є ознакою захворювань підшлункової залози, яєчників, тонкого й товстого кишківника, печінки, слинних залоз.

Щоб отримати правдивий результат, необхідно правильно підготуватись до аналізу. Сечу для планового обстеження збирають вранці (для термінового — в будь-який час доби). Після консультації з лікарем відміняють прийом ліків, що можуть вплинути на результат: сечогінних засобів, протизапальних, кортикостероїдів. Жінкам необхідно за 2 доби припинити прийом оральних контрацептивів. Кілька днів до здачі крові заборонений також алкоголь та інтенсивні фізичні навантаження.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...