• Головна
  • На Волині археологи знайшли останки понад 1300 розстріляних
17:09, 22 жовтня 2013 р.

На Волині археологи знайшли останки понад 1300 розстріляних

Упродовж трьох ексгумаційних сезонів українські та польські археологи на території Володимира-Волинського у масових захороненнях уже виявили понад 1,3 тисячі тіл розстріляних під час Другої світової війни людей.

Лише цьогоріч фахівці ексгумують близько 600 тіл, – повідомив власкор IA ZIK.

Дослідження на території городища у Володимирі-Волинському тривають уже третій ексгумаційний сезон. Тут працює спільна міжнародна українсько-польська експедиція. З українського боку у ній беруть участь археологи ДП «Волинські старожитності» та Волинського краєзнавчого музею, а з польського – фахівці Ради охорони пам’яті війни та мучеництва.

За словами завідувача відділу давньої історії Волинського краєзнавчого музею Михайла Вашети, наразі ведуться роботи з ексгумації.

«Виявлена уже п’ята яма із розстріляними, яка має бути ексгумована цього року. Знайдені предмети дозволяють говорити про те, що це, швидше за все, громадяни ІІ Речі Посполитої, тобто польські військові. Відшукані за попередні роки два жетони польських поліцейських дозволили ідентифікувати дві особи. На жаль, інших ідентифікуючих речей на сьогодні ми не маємо. Уже цьогоріч було знайдено ще два жетони польських поліцейських. Тобто, нам, швидше за все, вдасться ідентифікувати ще двох осіб – разом будем мати чотири», – стверджує Вашета.

Археологи сподіваються, що під час розкопок вдасться знайти більше ідентифікуючого матеріалу, адже тоді можна буде встановити особи загиблих.

«Станом на початок цьогорічної роботи було близько 750 тіл ексгумовано. Цьогоріч, оскільки роботи наші затягнулися, буде ексгумовано ще близько 600 осіб. Тобто, загалом кількість загиблих на городищі уже давно перевалює далеко за тисячу. Чи будуть виявлені нові ями – наразі невідомо. Очевидно, що ця могильна яма, над якою ми зараз працюємо, не буде останньою», – переконує фахівець.

Водночас археологи не можуть чітко сказати, скільки ж людей поховано у знайденій могильній ямі. «Вона тотожна до четвертої могильної ями, яка вже ексгумована і де було виявлено останки близько трьохсот осіб. Скільки буде їх у п’ятій – наразі невідомо, оскільки ведуться роботи з її розкриття. Ми ще не можемо навіть чітко сказати розміри могильної ями. Але за ототожненням до четвертої ями можемо припускати, що це також близько 300 осіб», – зізнався Вашета.

На думку істориків, масові розстріли на території Володимира-Волинського можуть бути справою рук енкаведистів та німецьких окупантів. «Достеменно відомо, що на території Володимир-Волинського городища діяла тюрма, яку використовували як радянська, так і німецька окупаційна влада. Наявна кількість гільз у першій, другій та третій траншеях були німецького виробництва – дев’ятиміліметрові. А в четвертій траншеї біли виявлені гільзи іншого калібру – 7,65. Говорити чітко, хто вчинив цей злочин, можна лише маючи повний комплекс археологічних матеріалів, здобутих при ексгумації. Поки існують тільки припущення, оскільки розуміємо, що і радянська, і німецька тоталітарна машина не шкодувала людей», – припустив Вашета.

розкопки1

 

розкопки2

 

розкопки3

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...