• Головна
  • Регіональна революція: безумству хоробрих співаємо ми пісню !
Тема для обговорення
10:18, 9 лютого 2014 р.

Регіональна революція: безумству хоробрих співаємо ми пісню !

Тема для обговорення

Наприкінці січня українська революція пронеслася по регіонах . У західних областях країни форпости Януковича пали фактично без опору. У центрі України велися справжні бої за облдержадміністрації: повстання були придушені. На сході стрясали виключно повітря: у коридорах влади почалася паніка , матеріалізована в безпрецедентні заходи безпеки.

Як відомо , український парламент прийняв Закон «Про амністію» , який вже встигли охрестити «законом про заручників ». За час протистояння затримали 259 чоловік. 150 з них заарештували. Решта перебувають під домашнім арештом або відпущені на поруки. Уникнути кримінальної відповідальності ці люди зможуть лише в разі звільнення захоплених будівель , розбору барикад і розблокування вулиць.

Якщо до 17 лютого умови виконані не будуть , своє слово скажуть силовики. А як вони його говорять і що при цьому роблять - всім добре відомо.

Що відбувається в захоплених адміністраціях за тиждень до закінчення терміну? Чого боїться влада в регіонах , де загрози захоплення як такої немає ? І в чому взагалі сенс захоплень будівель активістами протестного руху - це реальна зміна влади на місцях або просто демонстративна акція?

На ці питання ми спробуємо сьогодні знайти відповіді .

Влада змінилася! Знімай будьонівку!

Львівську ОДА захопили 23 січня. Президентського намісника Олега Сало повсталі львів'яни змусили написати заяву про звільнення. Правда , вже через дві години прес -служба ОДА повідомила , що ця заява нелегітимна , оскільки була написана під тиском.

Втім , з того часу Олег Сало на роботу так і не потрапив. Керує областю в телефонному режимі , а наради проводить за високим парканом Академії сухопутних військ.

Кабінети чиновників Львівської ОДА зараз опечатані. Офіційна причина - закінчення терміну оренди приміщень між управлінням майном Львівської облради та Львівської облдержадміністрацією.

Того ж дня, 23 січня, в адміністративну будівлю Тернополя разом з депутатами зайшли сотні городян. У місцевому Штабі національного опору кажуть , що як такого захоплення ОДА не було - депутати облради просто організували там прийом громадян. В ОДА також облаштували кухню , яку назвали кафе «Майдан».

Хвиля протестів охопила всі райони Тернопільщини. Люди створили Народні ради та виконкоми . У місті навіть була сформована перша сотня жіночої самооборони . Дівчат навчали основам медичної допомоги та волонтерства.

Тернопільський губернатор Валентин Хоптян не з'являвся на робочому місці з того дня , як туди зайшли городяни.

Офіційно він - на лікарняному , але продовжує виконувати службові обов'язки: проводить зустрічі в районах і на підприємствах.

При цьому Народна Рада в Тернополі намагається впливати на прийняття важливих для області рішень. На виконкомі розглянули ситуацію на дорогах та обговорили бюджет.

Тим часом Тернопільський міжрайонний суд з подачі прокуратури ухвалив рішення звільнити приміщення ОДА.

У місцевому Штабі національного порятунку збираються подавати на це рішення апеляцію і заявляють , що в Тернопільській ОДА і надалі буде проходити цілодобовий прийом виборців депутатами.

Луцьк . 24 січня більше двох тисяч волинян зібралися під стінами місцевої облради . Будівля охоронялося великою кількістю силовиків.

Губернатор області Борис Клімчук вийшов і став на коліна перед мітингуючими , благаючи їх не переходити до силових дій . Пізніше протестувальникам повідомили , що Клімчук таки подав у відставку. Каже, що зробив це, щоб не допустити кровопролиття .

А 6 лютого Янукович підписав Указ про призначення губернатором Волинської області Олександра Башкаленко - голову обласної організації Партії регіонів.

Той факт , що захоплення адміністрацій пройшло відносно спокійно і без жертв , говорить про єднання людей, що живуть там. Депутати місцевих рад - в основному представники опозиційних партій. Губернаторам дуже важко проводити в цих регіонах політику президента. Оскільки Януковича там ніколи президентом  і не вважали. Проте , формально влада тримає контроль над західними областями , і спроби захопити її знизу фактично ні до чого не привели: регіонами управляє та ж команда «регіонів».

Бери шинель! Пішли додому!

26 січня була зроблена спроба штурму Дніпропетровської ОДА. Примітно , що ще з вечора суботи в самій будівлі знаходилися не тільки міліція , а й " тітушкі ", яких пізніше назвали "народними дружинниками".

Сам штурм Дніпропетровської ОДА закінчився поламаним парканом біля центрального входу і декількома жертвами з обох сторін. Під час захоплення ОДА постраждали і наші колеги -журналісти , в яких стріляли з травматичної зброї. Поранення отримали і ультрас "Дніпра". Наступного дня після штурму біля стін ОДА влаштували мітинг на підтримку чинної влади. Тут навіть розбили наметове містечко.

днепр4 (2)

днепр4 (2)

Сьогодні повз будівлі ОДА просто так не пройти - необхідно надати посвідчення співробітника офісів, розташованих поруч. Там і донині стоїть "Беркут".

У Запоріжжі 26 січня на мітинг зібралося близько 10 тисяч чоловік. Під стінами ОДА активісти Майдану вимагали від Олександра Пеклушенка зняти з себе повноваження губернатора і порвати партквиток Партії регіонів. Глава регіону вийшов і став вигукувати , що він «жив , живе і помре з Партією регіонів». Відразу після того , коли губернатор повернувся в будівлю, люди підійшли впритул до кордону міліції і намагалися пройти всередину. Однак прохід блокували силовики зі щитами, були застосовані світло-шумові гранати.

Близько години протестувальники час від часу обкидати будівлю камінням і землею , було ще кілька слабких спроб прорвати оборону. До вечора велика частина протестуючих розійшлася, проте найактивніші залишилися і мали намір стояти до ранку. Невідомі привезли на вантажівці залізні бочки для розведення вогню для обігріву. Люди стягували з дворів викинуті ялинки і підпалювали багаття. Був організований медпункт.

Близько 21.10 міліція почала розгін протестуючих. Разом з силовиками діяли невідомі в спортивних костюмах і з білими пов'язками на руках. На площі Фестивальній пройшла справжня зачистка, коли більша частина мітингувальників розбіглася , тітушки били простих перехожих. Від рук міліції та «відморозків» постраждали близько десятка журналістів. Тітушки до глибокої ночі ловили і били людей у дворах в центрі Запоріжжя .

Після розгону ні міліція, ні губернатор досі не можуть пояснити , хто бив людей разом з силовиками. Було затримано близько півсотні активістів запорізького Майдану. Всім обрали запобіжний захід - 2 місяці домашнього арешту. Основні організатори руху виявилися або під домашнім арештом , або виїхали з міста або з країни.

У центральних регіонах країни позиції ПР не так сильні , як на сході , але й не так слабкі, як на заході . Тут є кому виступити проти влади , і є з кого наймати у «тітушки». Можна сказати , що регіональна революція , яка взяла поштовх у західних областях, була пригнічена саме в центрі.

Страх , ненависть і параноя

Поки на заході і в центрі України обладміністрації відбивалися від захоплення або ж подавали у відставку, в Харкові готувалися дати відсіч протестувальникам .

У коридорах і кабінетах швидко згорнули килими , а на їх місце постелили пожежні рукави . А в холі в кілька рядів виставили залізні міліцейські щити. Загони міліції тепер ходять в Харківську ОДА як на роботу. Ще група новоявлених робочих знаходиться у дворі - це автобуси з бійцями спецпідрозділу «Беркут».

хога менты

хога менты

Ну і, звичайно , сучасний Харків без перфомансів - не Харків .

На знак підтримки співробітників спецпідрозділів депутати обласної ради прийшли на засідання сесії в темних футболках з написом «Беркут» на грудях. Фракція Партії регіонів Харківської облради пообіцяла також передати 150 тисяч гривень для лікування постраждалих співробітників підрозділу «Беркут» і придбання нового обмундирування.

харьков

харьков

У столиці Криму , Сімферополі , 28 січня пройшло кілька мітингів - як прихильників Евромайдана , так і на підтримку президента. Всі побоювалися штурму . У Раді міністрів Криму , за словами джерела , напередодні заходів наказали здати секретні і важливі документи , які передані на зберігання в кімнати, в сейфи . У сейфах закриті всі носії інформації. Співробітникам також рекомендували забрати додому особисті речі.

Але , на щастя , нічого не сталося. У ході акції активісти кримського руху «Стоп , Майдан» перегородили вхід в будівлю Радміну , нікого не пускаючи і не випускаючи . За словами пікетників, вони мали намір не допустити захоплення будівлі . Від кого конкретно вони його захищали, активісти не уточнили. Проте ніяких бійок , агресивних дій помічено не було. Акцію охороняли співробітники правоохоронних органів.

Наприкінці січня у зв'язку з подіями в Україні голова Верховної Ради Криму Володимир Константінов розпорядився посилити охорону будівлі парламенту автономії.

У Донецьку на тлі захоплень будівель облдержадміністрацій в західних областях почалася загальна істерія місцевої влади.

27 січня, незважаючи на те , що в місті досі не було ніяких радикально налаштованих опозиційних сил, будівлю облдержадміністрації було взято під посилену охорону. Її з усіх боків оточили масою автобусів з регіонів області та вугільних підприємств Донецька.

Передувало цьому заява секретаря донецької міськради Сергія Богачова , що в місто рухаються 700 радикально налаштованих бойовиків «Правого сектора ». Правда , самі радикали відразу ж назвали цю інформацію щонайменше недостовірною.

Після тижневого очікування штурму, пристрасті почали спадати. Силовиків з приміщень вивели, пожежні рукави згорнули, але «оточили» адміністративну будівлю посиленими патрулями міліції і козаків.

Пізніше начальник управління взаємодії з правоохоронними органами , протидії та виявлення корупції облдержадміністрації Андрій Кірша визнав , що підтвердженої інформації про підготовку будь-ким штурмів адміністративних будівель не було.

27 січня Маріуполь пережив справжнє потрясіння . Чутки про наближення «бандерівців» породжували страшилки, одна гірше іншої.

Перелякані маріупольці, яких хтось «розумний» запевнив , що страшні екстремісти чомусь почнуть трощити їхні квартири , за принципом « у страху очі великі », стали повідомляти , що ці самі радикали вже в'їхали в місто . Їх бачили то тут , то там . То два автобуси , то чотири .

Чи був це слух , або щось дійсно планувалося , дізнатися так не вдалося. Проте , міськрада в Маріуполі організувала охорону. Будівля заповнилася підозрілими людьми в штатському і чорному (зовнішність специфічна - так часто виглядають співробітники СБУ) , а пізніше підтягнулися й інші специфічні особистості , схожі на тих , кого в народі іменують тітушками . Для того , щоб нікого не переплутати , їм пов'язали георгіївські стрічки .

Працівники міськради організували чергування в будівлі мерії. Однак ... сніг, що випав  на наступний день, смів без залишку всі страхи перед невідомими радикалами. Місто постало перед новою справжньою проблемою : снігопадом ! Загалом, всім стало вже не до «бандерівців» . О.

А от у Луганську загарбників чекають досі - у фойє будівлі ОДА колючий дріт . За «колючкою» - портрети почесних жителів області.

луганск

луганск

У приміщенні адміністративних будівель - все за сценарієм : пожежні рукава , міліцейські щити. Вхідні двері в будівлю знизу підбили дошкою. У коридорах лежать навіть матраци.

Мабуть, міліціонери не покидають своїх постів і вночі. Але «екстремісти» не йдуть , і хлопці мирно дивляться кіно по ноутбуку .

Істерія на Луганщині почалася 27 січня. У цей день зібрали надзвичайну сесію , на якій офіційно «дозволили» донським козакам і «тітушкам» захищати регіон у разі нападу «бандерівців» шляхом формування «народних дружин». Провладними ЗМІ мусувалися неймовірні сценарії: «на облдержадміністрацію нападуть жінки і діти із Західної України, проллється кров , і нас виставлять фашистами» ; « 200 візитерів із Західної України закупили в магазині «Епіцентр» лопати і йдуть на штурм».

Губернатор Володимир Пристюк публічно розповів про свою гостинність , заявивши , що якщо на Луганщину хто поткнеться , то боляче отримає по зубах.

Ясна річ, що ніяких «штурмовиків » в Луганську не було. Місцевій владі просто треба було відзвітувати про свою готовність відбити «атаку».

В Одесі також облогу адміністративних будівель тримають до цих пір. Хоча чиновники сумніваються , що городяни їх штурмуватимуть , входи і вікна на всякий пожежний укріплені «по -дорослому ».

Одеська мерія забарикадувалася комунальної технікою. Вікна першого поверху забиті фанерою. У кабінетах перевернуті столи та засунуті до прорізів шафи , а у внутрішньому дворі розкладена велика армійська палатка .

Губернатор Микола Скорик пішов далі міської влади , і «замурував» бічні входи обладміністрації бетонними блоками. На установку барикади чиновники витратили близько 15 тисяч гривень.

одесса1

одесса1

Фортеці одеських можновладців зірко охороняє міліція і найняті загони « тітушек ». З останніми пов'язана низка курйозних подій . В обладміністрації, наприклад , молодчики якось ввечері вирішили прогулятися по кабінетах . У пошуках цінних речей , природно. Але були викриті і побиті правоохоронцями. У мерії , за чутками , тітушкам вдалося успішно провернути крадіжку. З кабінетів були викрадені речі співробітників міськради та комп'ютерне обладнання.

27 січня, учасників невдалого штурму Миколаївської ОДА звинуватили в «екстремізмі » , оскільки під час масових акцій група громадян публічно висловлювала заклики екстремістського характеру з проханням штурмувати облдержадміністрацію , проте організатора згодом відпустили.

А хол і сесійну залу Миколаївської ОДА забарикадували щитами і залізними прутами - будівля ОДА перебуває в аварійно- облоговому положенні з підключеними до води по всій будівлі пожежними гідрантами , а також міліцейськими спецзасобами - кийками , масками і щитами в приміщеннях облради.

Від екстремізму вигаданого - до екстремізму реальному. 27 січня до центрального входу Криворізького міськвиконкому під'їхав автомобіль ВАЗ 2170 «Калина». З нього вибігли три людини і підірвали каністру з бензином.

Один з учасників інциденту - Сергій Іванченко , чоловік активістки криворізького «Евромайдана» Інни Іванченко.

15 років тому Сергій Іванченко та його брат Володимир звинувачувалися в тому , що в 1999 році в Кривому Розі організували та виконали замах на Наталію Вітренко . Нібито Володимир Іванченко кинув у неї бойову гранату , внаслідок чого серйозно постраждали декілька людей. Сергій Іванченко в цей час був помічником і керівником криворізького штабу Олександра Мороза - основного суперника Леоніда Кучми на президентських виборах.

Наступного дня , 28 січня , прес -служба Криворізького МУ ГУМВС України в Дніпропетровської області надала зйомку з відеореєстратора автомобіля ДАІ , що переслідує ВАЗ 2170 «Калина» , в якій їхав Сергій Іванченко та його супутники .

«Зафіксовані на відео події не дають підстав прийняти версію про те , що Сергій Іванченко хотів вчинити самоспалення . Проте слідство по даній справі триває » , - зазначили в прес -службі Криворізької міліції.

Що стосується посилення охорони будівлі на площі Радянській , 1 , то глава прес -служби Криворізького міськвиконкому Ірина Герасименко повідомила , що інцидент із спробою підпалити вхід до міськвиконкому не вплинув на роботу мерії. Охорона здійснюється в штатному режимі співробітниками Муніципальної гвардії.

А висновки з усього сказаного такі. Схід і південь країни скував страх. Цей страх з'явився в кабінетах влади і був переданий в маси, як вірус . Тільки природа цих страхів - різна. Все як у новому фільмі «Вій» : місцеві князьки , які загрузли в корупції і відкатах , вигадують страшилки для натовпу - лякають народ чудовиськом , яке виявляється овечої шкурою . Паніка на півдні і сході країни , безпрецедентні заходи безпеки при відсутності реальної загрози (адже саме ці регіони дають найбільшу кількість голосів за Партію регіонів на виборах) говорять про те , що влада на місцях не впевнена в собі і боїться втратити свою вотчину. За войовничими промовами містечкових лідерів стоїть  не рішучість дати відсіч « ворогу» , а боягузтво і боязнь втратити все , що «нажите непосильною працею» .

Мабуть , були праві ті лідери столичного Майдану , які говорили , що переносити революцію в регіони - не найкраще рішення . Безумовно , акції непокори у містах України завдали удару по режиму Януковича , але аж ніяк не нищівного . У західних областях все пройшло спокійно , але безглуздо. Метою протестуючих було повалення влади. Однак, що робити , у випадку , коли влада перейде до них , вони не знають. Тому захоплені ОДА і перетворилися на філії Майдану , де можна ночувати , співати і організовувати кафе. Безумовно, висока самосвідомість народу , що скидає окови режиму , захоплює. Але не більше того. Формально влада залишилася в руках тієї ж команди.

У центральній частині країни спроби захоплення адміністративних будівель привели до кровопролиття. На сході і півдні - до посилення паніки серед чиновників , які постаралися посіяти її і серед народу. У підсумку розкол між сходом і заходом тільки посилився.

Радує в цій ситуації лише те , що поки це протистояння носить більше декларативний характер.

І по-справжньому трешеві сценарії залишаються тільки в запалених мізках ідеологів , як з одного, так і з іншого боку . На схід не пливуть на човнах загони «бандерівців» , а на захід не їдуть броньовані автобуси з шахтарями .

Головне , не порушити цю крихку рівновагу .

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...