Тема для обговорення
09:04, 12 жовтня 2014 р.
По цей бік фронту
Тема для обговорення
Війна сформувала в країні нову спільність - ВОНИ. Вони - це ті, чиє життя щодня висить на волосині, вони - патріоти, які з окопів відбивають атаки. Вони - це ті, хто щодня ховають своїх товаришів. Вони - ті, хто захищає Україну, але ... .. .. чи захистить вона їх і їхні сім'ї?
Майже за шість місяців АТО на сході українські військові вже навчилися виживати на фронті, навіть дуже не погано. Завдяки волонтерам, які з усіх куточків збирають допомогу, вони отримали тепловізори, індивідуальні аптечки, їжу, воду та теплий одяг на зиму.
Але, погодьтеся, так далі тривати не може. Волонтерський рух не повинен більше стояти в тилу і допомагати українським військовим. Про військових повинна подбати влада. Кожен лікар вам скаже, що, коли людина довго лежить нерухомо, у нього атрофуються м'язи. Він стає безпорадним. Те ж відбувається і з державою.
Військовий захист - це основа основ країни. І принизливо для держави, якщо цей захист формує не вона, а волонтери, що своєю турботою забезпечуючи боєготовність української армії.
Добре ще, що держава не усунулася від необхідності допомагати сім'ям загиблих бійців. Але, як завжди, робити це вона почало по-своєму - бюрократично.
Отже, кілька місяців тому Україну облетіла новина - поранені учасники АТО та рідні загиблих можуть отримати грошову допомогу (609 тис. грн), якщо підготують чималі пакети документів.
Сім'ї, які постраждали від АТО, звернулися за допомогою. Але зібрати пакет довідок складно навіть досвідченим юристам, не те що дружині, яка ховає свого чоловіка з двома дітьми на руках.
Більше того, виявилося, що незважаючи на те що Україна - єдина країна, закони, які в ній приймаються, в різних регіонах чомусь реалізуються абсолютно по-різному.
ЛЬВІВ
Візьмемо, наприклад, Львів. За попередніми даними, туристична столиця Західної України - втратила в АТО більше 100 земляків. Ще більше - повернулися додому з тілесними ушкодженнями.
Щоб допомогти сім'ям на лікування і похорони у Львові щотижня проводять різноманітні акції - від ярмарків до концертів. А міська влада звільнила родини учасників АТО від оплати за комунальні послуги.
В результаті у Львові майже 1 тис. сімей учасників АТО звернулися за соціальною допомогою. 37 сім'ї, які втратили годувальника, вже отримали одноразову матеріальну допомогу. Документи ще більш 30-ти - знаходяться на розгляді в Києві, в Департаменті фінансів МО України.
КРИВИЙ РІГ
Тим часом в Кривому Розі 34 сім'ї, чиї родичі загинули в АТО, повинні отримати матеріальну допомогу в розмірі 100 тисяч гривень. Зараз ці гроші отримала 21 сім'я. Ще 13 - займаються оформленням документів.
На жаль, але на цьому прозора ситуація з кількістю тих, хто загинув в АТО і як здійснюються державні виплати закінчилася.
ХАРКІВ
Виявляється, в Харкове немає ніякої інформації та статистики по людям, які потребують допомоги від держави. А журналістів, які цікавляться цією темою відсилають від одного кабінету до іншого, з тих чи інших причин.
ОДЕСА
В Одесі виплати теж здійснюються під грифом секретно. Відомо, що з початку АТО на Донбасі загинули 27 військовослужбовців, що проживають в Одеській області. І постраждалим сім'ям обласна влада виділили щомісячну допомогу сім'ям загиблих в «Должанський котлі» в розмірі 5 тис. гривень.
Але отримати гроші від держави одеситам не завжди так просто. Візьмемо, наприклад, одну одеську родину (прізвище якого ми не називаємо з етичних міркувань) Так от, вона втратила годувальника ще в липні цього року. Сьогодні вже жовтень, але оформлення документів на державну компенсацію продовжується до цих пір. Зволікання сталися тому, що медики проводили кілька судмедекспертиз, перш ніж довели, що останки належать саме цьому бійцю.
МИКОЛАЇВ
У Миколаєві загинуло - 28 військових. І якщо говорити коротко, то поки керівництво країни ще «думає», питання допомоги сім'ям членів АТО продовжують вирішувати волонтери. Зокрема, вони збирають гуманітарну допомогу для військовослужбовців та членів їх сімей в грошовому еквіваленті. А при голові кожної районної ради створена громадська рада волонтерів.
ЗАПОРІЖЖЯ
Що стосується підтримки рідних загиблих хлопців в Запоріжжі, то тут за матеріальною допомогою звернулися трохи більше 30 сімей, і це при тому, що кількість полеглих героїв, військових і добровольців, вже наблизилася до двох сотень. Співробітники обласного управління соцзахисту пояснюють: пов'язано це найімовірніше з великою кількістю довідок, які потрібно зібрати сім'ям для отримання матдопомоги. Найчастіше кошти для підтримки сім'ї загиблих бійців або таких, що отримали серйозні каліцтва, збирають добровольці.
ДНІПРОПЕТРОВСЬК
Як і в Харкові, у Дніпропетровську теж немає офіційної інформації про те, скільки бійців АТО - жителів області постраждало під час бойових дій на сході. За неофіційними даними, тільки 25-та окрема повітряно-десантна бригада ВДВ втратила близько 500-700 бійців. Про потерпілих можемо також судити за кількістю поранених, що поступили в лікувальні установи Дніпропетровська. З травня по жовтень тільки Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені Мечникова прийняла 1500 тяжкопоранених бійців. В цілому по Дніпропетровську цифра може бути понад 2 тисячі. Але точні дані лікарі не називають. Військові забороняють їм це робити.
І ось тут найцікавіше. При таких втратах, в області невідомий жоден випадок виплати грошової допомоги родинам. Як на мене, якби щось було, влада вже пропіарилися б на цьому.
ЛУГАНСЬК
Між тим в Луганській ОДА взагалі повідомили, що інформація про кількість загиблих і поранених - для службового користування і не афішується.
Як відомо з інших джерел, поки жодна з сімей не отримала допомогу в повному обсязі через нестачу коштів і проблеми з нормативно-правовою базою, і свавілля чиновників. Щодо останнього, жінки працівників МВС, загиблих в зоні АТО, скаржилися, що їх викликали до відповідного главк і попросили написати заяву про те, що їх чоловіки померли при виконанні своїх зобов'язань з охорони громадського порядку. А поранені військові та сім'ї загиблих в основному теж отримують допомогу від волонтерів.
У зв'язку з цим справедливо виникає кілька питань.
Чому військових забирають за півдня, а допомога сім'я отримує тільки через півроку? Чому, якщо ми Єдина Україна, виплати, компенсації жертвам АТО на Сході і Заході відрізняються?
Чому в документах бійцям пишуть, наприклад, «на завданні в Херсоні», а насправді він в зоні АТО?
Я не чекаю, що держава дасть на них відповідь. Але впевнена, що ці питання ми повинні поставити собі і дати на них відповідь самі, перед тим, як 26 жовтня підемо обирати новий парламент.
Ірина Труш
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
live comments feed...