• Головна
  • Експерт: Влада сама зробила долар єдиним інструментом інвестицій
10:00, 21 жовтня 2014 р.

Експерт: Влада сама зробила долар єдиним інструментом інвестицій

В українців залишається все менше інструментів для цивілізованих інвестицій, причому влада країни власними руками не залишає людям інших варіантів, крім купівлі готівкових доларів, пише економічний експерт Олександр Охріменко на сайті «Коментарі».

Влада уже оголосила, що не продовжуватиме програму випуску валютних казначейських облігацій, розроблену і запущену Нацбанком за Сергія Арбузова, хоча вона виявилася вкрай успішною і не викликала жодних нарікань у інвесторів. На цьому тижні Ощадбанк почав погашення валютних казначейських зобов'язань, гроші на це виділено, після чого цей інструмент піде в історію.

Якщо в попередні роки уряд і Нацбанк, навпаки, розробляли нові фінансові інструменти і пропагували наявні, то нинішня влада робить усе, щоб українці могли заробити, тільки купуючи готівкові долари. Через рукотворну девальвацію гривні і масове відкликання ліцензій у банків люди зараз виводять з банків десятки мільярдів гривень, які тут же конвертують у валюту, хоча в попередні роки, навпаки, несли гроші в банки. НБУ за Валерії Гонтаревої обмежує купівлю дорогоцінних металів, у той час як за Арбузова і Соркіна, навпаки, Нацбанк пропагував вкладення в ці інструменти. Інвестиції на фондовому ринку за нинішнього стану економіки стали небезпечнішими за гру в казино, перераховує експерт.

Пропагуючи різні інвестиційні інструменти, керівництво Нацбанку в 2011-2013 роках вирішувало важливе завдання, нагадує він. Необхідно було дати українцям широкий вибір інвестиційних інструментів, крім звичної ще з самого початку 1990-х купівлі готівкових доларів. Це дозволило б, з одного боку, знизити попит на валюту серед населення, який створював тиск на гривню, погрожуючи їй девальвацією. А по-друге, це дозволило б повернути гроші, які зберігаються без руху, в економіку. Потенціал був величезний - за тодішніми підрахунками експертів, «під подушкою» зберігалося до $100 млрд. Умовивши населення витягнути ці запаси готівки із заначок, Нацбанк повністю вирішив би проблему забезпечення фінансової незалежності країни. І зараз уряду не довелося в терміновому порядку погоджуватися на кабальні умови МВФ заради $17 млрд - адже в країні насправді куди більше валюти, ніж ми коли-небудь отримаємо від іноземців.

Але найголовніша проблема у вчорашніх інвесторів - що дуже багато з них перестали бути інвесторами, зазначає Олександр Охріменко. Попередня владна команда бачила розвиток економіки в накопиченні заощаджень і залученні їх у фінансову систему - це перетворило б заощадження на інвестиції. А також у стимулюванні внутрішнього попиту, який повинен був дати стимул українським підприємствам виробляти товари і послуги - і це, своєю чергою, вело б до збільшення доходів. Нинішня ж влада дозволила гривні втратити 80% своєї вартості, підняла тарифи і скасувала індексацію зарплат та пенсій. І у людей просто не залишилося вільних грошей, які вони раніше могли б кудись інвестувати. Більш того, почали танути і зроблені в більш благополучні часи заощадження.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...