14:35, 14 вересня 2011 р.
Котельні війни Луцька: чому заручниками перерозподілу комунальної власності стали городяни
Проблема розрахунків теплокомуненерго за спожитий газ актуальна для багатьох міст України. Є загальні проблеми, зокрема це і не своєчасне відшкодування з боку держави різниці між собівартістю виробництва теплової енергії і збитковими тарифами підприємств ТКЕ, а є і місцеві проблеми, які ні держава, ні місцеві органи влади не можуть вирішити вже кілька років. Навіть доручення Президента України щодо єдиної методики розробки та затвердження тарифів на території України на житлово-комунальні послуги, державні органи влади не поспішають виконувати, а навіть навпаки – намагаються грубо порушувати. Як так могло трапитися, що в одному місті є два виробники теплової енергії, вартість продукції яких, згідно встановленим НКРЕ тарифам, суттєво різниться, з'ясовувало ІА «Україна Комунальна».
Приватне опалення
У місті Луцьку працює приватна організація ТОВ «Східноєвропейська теплогенеруюча компанія» - це один з двох основних виробників теплової енергії. Ще з 2005 року ця фірма експлуатує котельню, що забезпечує теплом третину Луцька. Основним її споживачем і єдиним постачальником тепла для населення є комунальне підприємство ДКП «Луцьктепло».
«На початок вересня заборгованість ТОВ «Східноєвропейська теплогенеруюча компанія» перед ДК «Газ України» за спожитий у 2011 році газ складала близько 64 млн грн, - повідомляє Лариса Соколовська, заступник міського голови Луцька. - І це при тому, що борг ДКП «Луцьктепло» перед ТОВ «Східноєвропейська теплогенеруюча компанія» складає біля 30 млн грн. Тобто приблизно 34 млн з якихось причин не дійшли до ДК «Газ України».
При такій заборгованості ДК «Газ України», згідно з законодавством, не має права надалі постачати газ споживачу. У найгіршому варіанті розвитку подій це може призвести до того, що мешканці міста напередодні опалювального сезону залишаться без тепла та гарячої води.
Виходить, що фактично винуватець у невиплатах за газ - приватна компанія, але відповідальність несуть органи місцевого самоврядування, бо саме вони відповідають перед законом за забезпечення населення теплом, і ДКП «Луцьктепло», з яким це населення безпосередньо за тепло розраховується.
Місцева влада самостійно вплинути на ситуацію не може і сподівається на допомогу держави. Вже створена спеціальна комісія, яка до кінця вересня повинна вирішити це питання.
Єдиний шлях – перекладання боргу
Основним варіантом розв'язання проблеми є укладення тристороннього договору переводу боргу у розмірі близько 30 млн грн між ДКП «Луцьктепло», ТОВ «Східноєвропейська теплоелектрогенеруюча компанія» та ДК «Газ України».
Якщо це вдасться зробити, то вже «Луцьктепло» буде винне ці гроші ДК «Газ України», а не ТзОВ «Східноєвропейська теплогенеруюча компанія». І в останніх не буде підстав не постачати тепло ДКП. Також ймовірно, що цю заборгованість ДК «Газ України» «Луцьктеплу» реструктуризує.
На думку Дмитра Дубняка, першого заступника директора ДКП «Луцьтепло», ідеальним варіантом розвязання проблеми могла б стати передача котельні, якою керує ТзОВ «Східноєвропейська теплогенеруюча компанія», у аренду ДКП «Луцьтепло», як це було до 2007 року. Тоді б проблема з погашенням боргів комунальної установи державній вирішувалися б значно легше.
«Але зрозуміло, що Олександр Кропива (директор ТзОВ «Східноєвропейська теплогенеруюча компанія» - Ред.) не зацікавлекний у такому розвитку подій, - сказав Дмитро Дубняк.
І знову причина в тарифах
До зазначених вище фактів виникає декілька запитань: як у 2005 році котельня опинилася у експлуатації приватної компанії і чому саме зараз настільки загострилася ситуація з невиплатами за газ та тепло.
З приводу другого питання у Луцькій міськраді нам повідомили, що заборгованість виникла у результаті підвищення ціни на газ та різниці тарифів.
З 1 січня НКРЕ збільшила вартість теплової енергії для ДКП «Луцьктепло» на 10 %, а для ТзОВ «Східноєвропейська теплогенеруюча компанія», у якої те ж «Луцьктепло» купує теплову енергію для потреб споживачів м. Луцьк - на 25 %. І все це відбувалось на фоні заяв уряду і Президента України про єдиний тариф на послуги централізованого теплопостачання в межах усієї України, а не лише в межах одного міста. Ця різниця, звичайно, не дозволяє ДКП «Луцьктепло» повністю розрахуватися за спожитий газ і тепло.
«В наш тариф закладена вартість теплової енергії нижче, ніж ми її реально купуємо зараз, - комментує Дмитро Дубняк. - Для населення ми постачаємо тепло за ціною 282 грн за Гкал. При цьому купуємо тепло у ТзОВ «Східноєвропейська теплогенеруюча компанія» по 230 грн за Гкал, хоча закладали в тариф вартість тепла на рівні 180 грн за Гкал».
Отже збитки ДКП «Луцьктепло» на кожній Гкал складають 50 грн. На цей час вже накопичився борг перед компанією, яку очолює О.Кропива , у розмірі близько 7 млн грн. Чим його покривати поки що не знає ніхто.
Мабуть, це запитання треба було поставити НКРЕ, бо саме вона затверджувала такі різні тарифи для компаній, що працюють в одному місті, і повинна б була передбачити виникнення подібної ситуації.
ДКП «Луцьктепло» уже звернулося за розясненнями в НРКЕ та АМКУ. Що ж, зачекаємо на їх відповіді...
А може і нема проблеми?
Стосовно котельні вдалося встановити, що рішенням міської влади вона дійсно була передана приватній компанії ще у 2004 році. «Планувалося, що будуть вкладатися інвестиції, будуватися когенераційна установка і т.д., - комментує Лариса Соколовська. - Але у життя ці плани не втілилися. Можливо, інвестор недооцінив об'єм необхідних інвестицій».
За роз´ясненями ми також звернулися до Олександра Кропиви, але, нажаль, він від комментарів відмовився.
«Інформація про заборгованість, про яку ви говорите не відповідає дійсності. У нас нема проблем ні з «Газ України», ні з «Луцьктепло», ми готуємося до опалювального періоду. Інформація щодо прав власності на котельню закрита. Якщо ви справді журналіст, надсилайте офіційний запит, ми його розглянемо і надамо відповіді», - це все, що вдалося нам дізнатися від пана Кропиви.
Звичайно, офіційний запит ми надіслали і, знову ж таки, чекатимемо на відповіді.
Але більше за всіх відповідей чакають жителі міста Луцьк, які у цій ситуації можуть стати головними постраждалими...
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:23
9 грудня
15:24
9 грудня
15:00
9 грудня
23:44
6 грудня
22:29
4 грудня
live comments feed...