У Луцьку збільшилася кількість хворих на цукровий діабет

Цукровий діабет – глобальна неінфекційна епідемія ХХІ століття. Поширеність діабету стрімко зростає і стає реальною загрозою всіх людей на планеті. Про це повідомили в управлінні охорони здоров’я Луцькради.

Сьогодні в світі налічується майже 260 мільйонів людей з діабетом. За прогнозами, протягом найближчих 20 років їхня кількість збільшиться до 380 мільйонів людей.

В Україні на 1 січня 2009 року зареєстровано 1 138 120 хворих на ЦД (2,5% чисельності населення). Кожні 13-15 років кількість хворих цукровим діабетом подвоюється. Проте кількість людей з недіагностованою патологією перевищує цю цифру у 3-4 рази.

Ендокринологічна допомога у Луцьку надається згідно штатного розпису і згідно стандартів надання медичної допомоги лікарями-ендокринологами, для роботи яких виділено 4,25 ставок амбулаторного прийому та 0,25 ставки денного стаціонару поліклініки і стаціонарно 20 ліжок діагностичного відділення ЛМКЛ. Роботу забезпечують 8 лікарів, з них 2 лікаря-ендокринолога дитячих поліклінік, і 5 медсестер. 5 лікарів мають вищу категорію,1 – першу, 2 лікаря – другу категорію.

На диспансерному обліку в ендокринологів у Луцьку перебуває 5024 хворих цукровим діабетом, на даний час – 2 вагітних, 36 дітей від 0 до 18 років, з них вперше виявлено - 4. З усіх хворих інсулін отримують 848 осіб, цукрознижуючі таблетовані препарати отримують 3300 хворих.

Виявлено 310 осіб, переважно в легкій і середній формі важкості, що на 10 хворих більше в порівнянні з минулим роком. Це збільшило середньостатистичний показник захворюваності цукровим діабетом по Луцьку і наблизило його до середньостатистичного по Україні і складає 246 на 100 тисяч населення. На обліку 178 інвалідів працездатного віку.

Специфічної профілактики І типу ЦД не існує, робота направлена на профілактику гострих і загострення хронічних захворювань, боротьба зі стресом, дозоване навантаження при роботі з комп’ютером, особливо в дитячому віці. Профілактика ІІ типу – це нормалізація АТ, вмісту холестерину в крові, маси тіла, дозовані щоденні фізичні навантаження і раціональне харчування.

Покращилась кількість виявлених хворих в зв’язку зі збільшенням кількості обстежених пацієнтів і проведенням перорального тесту толерантності до глюкози.

В 2011році в поліклініках міста роблять глікозильований гемоглобін (забір крові в пробірки-вакутаймери в поліклініках, з подальшим транспортуванням в сумках-холодильниках, і визначенням у ВОКЛ).

До 2009 року виконувалась Державна програма «Цукровий діабет» згідно Указу Президента України від 21.05.99р. №545/99 «Про комплексну програму цукровий діабет» та доручення Кабінету Міністрів України від 24.05.99р. №11194/1.

На виконання Державної цільової програми «Цукровий діабет» на 2009-2013 рр., затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2009 №877, з метою забезпечення хворих на цукровий діабет лікарськими засобами та виробами медичного призначення та раціонального використання бюджетних коштів з 2010 року виконується обласна цільова програма «Цукровий діабет» на 2009-2013 рр. №345 від 8.12.2009р., згідно розпорядження голови облдержадміністрації.

У Луцьку хворі забезпечуються інсуліном і цукрознижуючими таблетованими препаратами за рахунок обласного бюджету централізовано згідно заявок лікарів-ендокринологів поліклінік.

За 11 місяців 2011 року отримано всього інсуліну 11747 (флаконів і картриджів) на суму 947498,41 грн, що забезпечило хворих ЦД до 1 листопада 2011р. 100%-во.

З 25.08.10 року згідно наказу №716 МОЗ України відкорегована потреба в інсулінах по Луцьку, де аналоги інсуліну складають 3,9% при потребі 12%, свинні інсуліни – 2%, картриджні форми інсулінів – 25%, все решта – флаконні.

За місцевий бюджет глюкометри, тест-смужки, шприци, шприц-ручки, інсулін, цукрознижуючі таблетовані препарати не закуплялись, централізовано глюкометри і тест-смужки отримували по гуманітарній допомозі для 10-ти хворих.

Вагітні забезпечуються інсуліном і глюкометрами в поліклініках за місцем проживання за державні кошти обласного бюджету (в минулих роках в дитячих поліклініках міста і ВОДТМО).

В ЛМКЛ проліковано 592 хворих ЦД, в тому числі в діагностичному відділенні – 392, ургентно - 68 хворих (18%), що на 3% менше в порівнянні з минулим роком. В ДСП – 443хв. Санаторно-курортно – 45 осіб. 20% хворих ЦД отримали стаціонарне лікування.

З 2011 року в поліклініках №№1,2 відкрито школи соціальної адаптації хворих цукровим діабетом (з 1999 року в поліклініці №1 працювала школа навчання самоконтролю і саморегуляції для хворих цукровим діабетом). Пройшли навчання в поточному році 380 осіб.

Лікарі міста беруть участь в науково-практичних конференціях, семінарах, круглих столах, і співпрацюють з Волинською обласною діабетичною асоціацією: проводять бесіди, заняття, лекції з хворими та їх родинами, допомагають в організації і проведенні Всесвітніх днів діабету по місту і області. Пропозиції: продовжувати роботу в напрямку раннього виявлення цукрового діабету; продовжувати заповнення Держреєстру; покращити забезпечення аналогами інсуліну, шприц-ручками, глюкометрами, шприцами централізовано, виходячи з фінансових можливостей; визначати глікозильований гемоглобін в обов’язковому порядку щоквартально в поліклініках міста безкоштовно для хворих цукровим діабетом згідно розподілу пробірок-вакутаймерів; упровадити визначення мікроальбумінурії в ЛМКЛ для раннього виявлення ускладнень цукрового діабету, попередження прогресування ускладнень, покращення тривалості і якості життя.

Іnvak.info
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі